Není žádným tajemstvím, že si Apple na dodržování přísných norem ve svém dodavatelském řetězci potrpí a poměrně striktně kontroluje jejich dodržování. I přesto se však čas od času stane, že se někteří dodavatelé pokouší tyto normy obejít a to povětšinou kvůli zjednodušení vlastního fungování. Tyto pokusy ale Apple striktně trestá. V minulém roce například kalifornský gigant vyřadil ze svého dodavatelského řetězce hned 5 dodavatelů minerálů, jelikož nesplňovali podmínky týkající se základních práv svých zaměstnanců.
Společnosti, které Apple vyřadil ze svého dodavatelského řetězce, naprosto pohořely v při auditu, který u nich proběhl a nehodlali své počínání ani nikterak napravit. V dodavatelském řetězci tak zůstalo 253 společností, které danou kontrolou prošly a především v nich nedochází k finančnímu obohacení na úkor ozbrojeného konfliktu. O veškerých změnách byl vydán rozsáhlý dokument, který nese označení „Zpráva o konfliktních nerostných surovin„, v kterém nalezneme mimo jiné zmínku o českém dodavateli zlata, společnosti SAFINA.
Apple se nadále zavázal jistým způsobem překročit minimální požadavky mezinárodně uznávaných standardů, a to pouze, aby ochránil lidi ve svém dodavatelském řetězci. V současné době je jeho primárním cílem zlepšit podmínky na území Demokratické republiky Kongo a jejich sousedních zemí. Apple dodržuje přísný kodex chování dodavatele a jeho standard zodpovědnosti, který se týká odpovědnosti nákupu materiálů. Tyto podmínky se vztahují na všechny úrovně dodavatelského řetězce a vyžadují, aby dodavatelé spolupracovali přímo se samotnými tavícími rafineriemi.
Koncept modulárního Macu Pro (Curved):
Za svou snahu zajistit řadovým pracovníkům firem z dodavatelského řetězce si Apple rozhodně zaslouží uznání a respekt. Vzhledem k tomu, jak významnou světovou společností je, se totiž podobné počínání může snadno stát standardem i pro jiné velké společností. Mnohé z nich sice podobné snahy již projevují, avšak stále se ve světě nalezne spousta takových, kterým jsou podmínky v jejich dodavatelském řetězci volné.
A že tak najednou. Ještě před pár lety to Applu nevadilo a kdyby to nebylo zmedializované, tak mu to nebude vadit ani teď.
Medializace nemusí nic znamenat. Viz tehdejší Nokia že.
Třeba až teď dané samosprávy dovolily kontroly, třeba cokoli jiného. Vidíme o d toho kulové.