Nezdá se vám, že poslední dobou se výrobci a vývojáři soustředí zejména na náš zrak než sluch? Sice máme Retina displeje a fotoaparáty s rozlišení 8Mpix, ale hovory zní stejně jako z Alcatel One Touch v roce 1997. Za posledních patnáct let se technologie hovorů skutečně nezměnila, tedy hovorů v síti GSM. Právě na to se zaměřuje projekt Full-HD Voice.
Mladý a zdravý člověk slyší v průměru zvuk o frekvenci 20Hz až 20 000Khz. Současné hovory prostřednictvím sítě GSM však probíhají pouze ve frekvenci 20Hz až 7000Khz. Projekt Full-HD voice nabízí čtyřnásobné frekvenční spektrum, ve kterém je hlas přenášen mezi telefony. To znamená, že telefonní hovor nabídne frekvenční rozsah zvuku 20Hz až 20 000Khz, tedy celé pro člověka slyšitelné spektrum zvuků. Výslednou kvalitu si můžete sami vyzkoušet přímo zde.
- S Full-HD Voice uslyšíte telefonní hovory stejně čistě jako kdybyste se bavili s někým ve stejné místnosti.
- Full-HD Voice přináší čtyřikrát větší frekvenční spektrum než dnešní telefonní hovory.
- Full-HD Voice jsou podobně náročné na přenos dat jako běžné hovory.
- Full-HD Voice běží na podobných bit-sazeb ve srovnání s HD Voice a běžné telefonní služby.
Technologie Full-HD Voice používá kodek AAC-ELD, to že vám tato zkratka patrně nic neříká nevadí, důležité je, že se jedná o kodek ověřený miliony uživatelů. AAC-ELD je kodek, který používá Apple při hovorech FaceTime. AAC-ELD poskytuje nejlepší kombinaci nízké náročnosti na přenos dat, minimální zpoždění způsobené kódováním a nejvyšší kvalitu zvuku. Kodek podporuje celý audio frekvenční rozsah, který je člověk schopen slyšet a výsledkem je přirozená komunikace, která odpovídá kvalitě hovoru s člověkem, který je ve stejné místnosti a mluví přímo na vás.
Právě díky tomu, že kodek používá Apple ve svých FaceTime hovorech a iPhone 4s je vybaven velmi kvalitním mikrofonem, který dokáže poskytnout dostatečný výkon pro Full-HD Voice, je velmi pravděpodobné, že první ze společností, která se na HD hovory zaměří bude právě Apple. Je možné, že se dočkáme Full-HD voice již v iPhone 5, jehož představení se očekává letos v létě.
Kvalita zvuku je dostatečná nejen na nejkvalitnější možný přenos hlasu, ale taktéž ostatních zvuků a televizní stanice si již dnes mnou ruce nad tím, jak budou mít možnost v budoucnu přenášet koncerty nebo rozhovory pouze pomocí GSM sítě v televizní kvalitě. Rozhovor tak již nebude nutně znamenat výjezd přenosového vozu, ale pouze zavolání pomocí GSM sítě, samozřejmě u rozhovorů u kterých není nutný taktéž video záznam. Kvalita bude odpovídat televizní kvalitě a nabídne tak možnosti využít GSM síť i při dalších věcech, než pouze při běžných hovorech.
*Zdroj: Vysílání stanice TA3 2. 3. 2012
Nepriniesla nam nahodou tato spolocnost aj format MP3…
no je to sice pěkné ale jestli se nepletu tak telefonní hovor se moduluje v rámci GSM sítě a bude nejspíš jedno jak kvalitně bude nahrávání nebo kodování dokud nepůjde o datový přenos ale o hlasovou modulaci. ve zkratce dokud to nebude podporovat síť je jedno čím do ní voláte (mimo ip hovory jakoje skype, facetime apod.)
Nějak jsem nepochopil to „přináší čtyřikrát větší frekvenční spektrum“ podle mě ze 7000kHz na 20 000kHz je 3x větší.. ale možná jsem to jen nějak špatně pochopil
4 igino: Richtig. Fraunhofer Institute aus Heidelberg – Deutschland.
Nevím jestli apple muže za vše co je v mobilním světe nové. A proto …..
Podívej se na tohle video na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=T6HsGyKU46c&feature=youtube_gdata_player
mám takový pocit, že něco podobného již provozuje! t-mobile… i u nás v ČR
no s prepacenim, ale to su riadne blaboly. Uz len preto, ze kodek pouzivany v 3G je AMR/GSM-EFR kde je strop na cca 12kbps. AAC-ELD ma najmensi bitrate pri 24kbps a urcite to nebude nebude stacit na 20Hz-20kHz.
takze keby sa apple nejakym sposobom dohodol na zmene AMR kodeku s nejakym vyrobcom 3G ustredni na zmene kodeku AMR->AAC, nebude to mozne uz z toho dovodu ze to AAC-ELD nema dostatocne maly bitrate. Teraz sa ale nebavime o PS (packet switched), ale o CS (circuit switched hovoroch).
takze najpravdepodobnejsie je, ze to apple pusti cez 3G/4G a dohodne sa s operatorom ze taketo pakety budu mat v dat sieti gprs/3G prioritu.
kazdopadne uz i 3GPP/GSM standardizacna organizacia pocita ze nasledovnik klasickej 3G siete bude pouzivat na hlas IP protokol/data.