Většina toho co si můžete přečíst o nabíjení baterii nekoresponduje s technologií 21. století. Apple samozřejmě vytváří své produkty pro lidi a nepočítá s tím, že bude běžný člověk pečlivě sledovat, zda kapacita jeho baterie již klesla pod 3% a okamžitě ji doběhne dát nabíjet a následně bude pečlivě sledovat, jakmile baterie dosáhne 100% kapacity, aby ji mohl co nejrychleji vytáhnout z nabíječky. Z toho důvodu v iOS zařízení, tedy v tabletu iPad, mobilním telefonu iPhone a přehrávači iPod najdeme Lithium baterie. Ty stejné baterie se nachází také v MacBook Pro a MacBook Air.
Nejnovější Lithium baterie jsou uživatelsky nejpřívětivější baterie, které může společnost Apple používat. Nejen, že díky vysoké hustotě umožňuje baterie dosáhnout větší kapacity ve stejných rozměrech v porovnání s bateriemi na bázi Niklu, ale je také velmi lehká. Není se co divit, vzhledem k tomu, že je Lithium nejlehčí známý kov, který může být použit pro výrobu baterií. Niklové baterie vyžadují pro stoprocentní výsledky vždy plné vybití a nabití, to naštěstí Lithiové baterie nevyžadují a je možné je dobíjet vždy, když chcete. Niklové baterii hrozí, že se v průběhu nabíjení vytvoří v jejím těle krystaly, které zabrání absolutnímu dobití a omezí tak kapacitu baterie.
Lithium-iontové baterie použité v mobilních zařízeních společnosti Apple mají dva nabíjecí cykly. První cyklus se využívá pro nabíjení do 80% kapacity. Druhý, udržovací cyklus využívá baterie při nabíjení od 80% kapacity do 100% kapacity. Z tohoto důvodu dochází k zpomalení nabíjení v posledních 20%. V podstatě si to můžeme představit jako troubu s termostatem. Trouba kterou nastavíme na 180 stupňů Celsia se automaticky rozehřeje na 150 stupňů a následně již jen pomalu přitápí tak, aby nepřesáhla teplotu 180 stupňů Celsia.
Apple ve svých zařízeních samozřejmě nejen že posledních 20% baterie nabíjí tak, aby došlo k jejímu stoprocentnímu zaplnění, ale hlídá také přebíjení. V momentě kdy je baterie nabita a 100% své kapacity, dojde k automatickému odpojení dobíjení. Zařízení pak již nedobíjí baterii ale funguje přímo ze zásuvky a energii v baterii uchovává pro pozdější použití. Je tedy jedno zda přístroj necháte dobíjet celou noc a nebo jej vytáhnete ze zásuvky hned poté, co baterie dosáhne 100% nabití. Baterii nikterak nepoškozuje, když ji necháte nabíjet několik hodin poté, co je již 100% nabitá. Baterie se totiž po dosáhnutí 100% své kapacity dále nenabíjí.
Baterie ve všech iOS zařízeních a přenosných počítačích společnosti Apple jsou koncipovány tak, aby po 1000 cyklech nabíjení udrželi minimálně 80% původní kapacity. Tisíc cyklů znamená, že se zařízení 1000x vybije na 0% a nabije na 100% kapacity. Pokud tedy jeden den nabijete baterii vybijete na 50% a druhý den z 50% na 0% a následně ji dobijete na 100%, jedná se o jeden cyklus. Pokud například v případě iPadu vybijete baterii každý den jen o 20%, dosáhnete jednoho nabíjecího cyklu až po pěti dnech. Zařízení však můžete také opětovně dobíjet, pokud tedy každý den vybijete 20% a opět 20% nabijete, dojde k dosažení jednoho nabíjecího cyklu opět až po pěti dnech. V podstatě to tedy znamená, že pokud budete své zařízení každý den vybíjet na 0% a nabíjet na 100%, dojde po třech letech, kdy ani jeden den nevynecháte, ke snížení původní kapacity baterie ze 100% na 80%.
Co se doporučuje je, že pokud své zařízení dlouhodobě nepoužíváte, je vhodné jej minimálně jednou za měsíc nechat zcela vybít a opět nabít na 100%, aby se alespoň jednou měsíčně odehrál dobíjecí cyklus a proběhla chemická reakce uvnitř baterie. Pokud zařízení pravidelně používáte, je tento cyklus zbytečné provádět. Zařízení tedy můžete s klidným svědomím používat tak, jak vám vyhovuje a na baterii nemusíte brát žádný ohled.
*Zdroj: apple.com/batteries
Vyyborny clanok, aspon mam pokoj v dusi :) dakujem
yes, rovnako, díky
Moc dobrej clanek;-) zase jsem o neco chytrejsi…
Pekny článek diky… P
Pekny článek diky… Pořád jsem přemýšlel jestli iPhonu vadi respektive baterii připojování jen v aute :)
nie je prud nahodou usmerneny tok elektoronov?
v ukyzakovom videu su pozitivne oznacene tie gulicky co idu k anode (kladne nabitej elektrode)
ci som sa to zle ucil na fyzike pred niekolkymi rokmi?
Zdravim vsechny, velmi pekny clanek. Nevite nekdo jestli pro iPhone program na pocitani kolik nabijecich cyklu uz mam za sebou, neco jednoducheho jako Coconut battery na MAC? diky
Přesně tak :))… dobrej článek, teď jsou otázky ohledně baterie z hlavy pryč
takze ked ja 30x denne dam iphone nabijat a 30x ho vytiahnem, tak po 2 rokoch bude baterka v rovnakej kondicii ako po korektnom pouzivani?
Maly dotaz, mam formatovat bateriu na novom ajfoune ?
já mám MB Air 2011 a mám pouhých 140 cyklů a životnost baterie jen 93% , myslíte že je to špatné? díky :)
Je-li to pravda, tak je to super. Ale zajímalo by mě kdo tenhle „výzkum“ dělal. Myslim si , že z poloviny je to blbost.
Pri niekoľko hodinovej práci s iPadom napr. pri stole je pre životnosť batérie lepšie, ak je stále na prúde? Podľa článku by mal iPad čerpať energiu z elektriny a batéria je tak šetrená?
Stejeně tomu nějak nevěřím…Pořád nechápu, jak muže baterka zjistit když ji 5x nabiju po 20%, že je to jeden nabíjecí cyklus…dyť je to jen baterka…ta v sobě nemá žádnou elektroniku tak jako to sakra pozná? :)
Mamka měla iPhona 3G po dobu tří let a určitě měla méně než 1000 cyklů a musela ho prodat protože se vybil tak rychle že nevydržel den bez nabití a to ho používala jen zřídka
Já mám iPhona 4 už rok a 4 měsíce (takových 300 cyklů) a jsem si 100%ně jistý že se ta baterka zhoršila minimálně o 20%
Nic proti applu, ale nebudu mu psát že je ten článek nepravdivý – zrovna tak jako nebudu psát Arielu že skvrny nezmizí a nebo Peugeotu že 208ka není bezpečné a spolehlivé auto jak tvrdí ve své reklamě. Podle mě lidi chtěli vědět jak nejvíce šetřit baterku v iOS zařízeních (ja bych to taky rád věděl) a nemohl tam napsat že se nemá vybíjet pod 20% nebo že po 100 cyklech je 10% kapacity fuč.
Právě teď jsem 40 minut brouzdal po internetu a baterka klesla z 52 na 34%
fakty o Lithium-ion bateriach:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery
aha:http://www.macblog.sk/ipad/ipad-sa-nabija-aj-ked-ma-100-stav-baterie-5920.html
Inak mne na mojom 3 roky starom iPhone 3G 8GB Black vydrzi pri mojom beznom pouzivani od zaciatku max 1 a 1/2 dna….ale nabijam ho vzdy cez noc….
Roman čo povieš na toto?
iPad sa nabíja, aj keď má 100% stav batérie
http://www.macblog.sk/mobile/5920.html
Mám Iphone 3G již pátým rokem, mám u něho tisíce cyklů a musím říct že pořád Baterie šlape tak jak má, neni to jako za mlada, ale den a půl baterie vydrží s běžným zatížením telefonu: Zprávy, telefonování, email, občas ipod.
Super článek, díky?
Super článek, hodně mi pomohl, ale stejně mám jednu nejasnost.
Když baterii v iphonu 7 plus vybiji třeba na 30% a následně jí dobiji pouze třeba na 65%, bude to mít nějaký negativní vliv? nebude se baterie ničit, když jí nebudu nabíjet na 100%?
Díky za odpověd :)
Super, byl jsem z těch co čekal od vypnutí se až do 100% nabití, teď už to tak vážně brát nebudu. Díky za článek !