Kdykoli se objeví nějaká kauza okolo odposlouchávání, sledování nebo přijde nějaký konspirátor s tím, že bych měl zahodit kreditní kartu, aby nikdo nevěděl, jakou značku vody piju, v podstatě se tomu směju. Stále si stojím za tím, že nejsem pro nikoho natolik významný, aby se mu vyplatilo mě sledovat a pokud mě někdo „sleduje“ kvůli tomu, aby mi mohl lépe servírovat reklamu, příliš mě tím neohrožuje. Ambice na to stát se prezidentem USA nebo Ruska příliš nemám, a tak se sledování nebojím. Kauza okolo problémů s FaceTime hovory je však mnohem nebezpečnější než cokoli, s čím se běžně setkáváme v případě konspirací o sledování.
Pokud vás někdo sleduje, většinou je to nějaká organizace, která na základě vašich dat dokáže ať již servírovat lepší reklamní obsah nebo dělat například nějaké analýzy. Pokud se nejedná o policii anebo nejste skutečně velmi důležitou osobou, vždy vám to v podstatě může být ve výsledku jedno. Nikdo totiž nesleduje nebo neposlouchá konkrétně vás, ale většinou pouze sbírá anonymní data, díky kterým vám sice nabídne na reklamním banneru značku vody, kterou si kupujete, ale neřeší, kdo vlastně jste. Je důležité, že ví, jakou pijete vodu, ne to, jak se jmenujete a kudy chodíte do práce.
Odposlechy v případě FaceTime se však tomuto klišé vymykají. Mohl vás totiž odposlouchat někdo, kdo vás skutečně zná a kdo skutečně věděl, kdo jste. Stalo se vám někdy, že jste omylem poslali zprávu o někom jiném tomu dotyčnému, koho jste pomlouvali? Pokud ano, tak jistě víte, jak nepříjemná je to situace. Nyní si mohl kdokoli z vašich známých, obchodních nebo životních partnerů vyslechnout, co si o něm doopravdy myslíte za jeho zády. To je navíc jen to nejmenší, co se mohlo stát. Není tak divu, že problém vzali lidé poměrně vážně a jsou na Apple naštvaní. Když navíc vyšlo najevo, že Apple o chybě věděl minimálně týden předtím, než ji oficiálně přiznal a zasáhl, není se co divit, že se to uživatelům příliš nelíbí.
Představení skupinových hovorů FaceTime proběhlo vloni v září na WWDC. Takto představení vypadalo:
To, že někdo udělá chybu, se zkrátka stává a bohužel i raketoplán za miliardy dolarů se rozpadl 67 vteřin po startu a na jeho palubě zemřeli lidé. Dělat chyby je lidské a věřím, že většina uživatelů by tento fakt Applu odpustila, sice s posměšky a nadávkami, ale odpustila. Pokud však společnost jako je Apple zaměstnává nejlepší mozky na této planetě a nedokáže zavčasu zareagovat na zjištění 14letého kluka, je něco špatně. Apple měl dle mého osobního názoru servery FaceTime vypnout ihned po zjištění problému. To však Apple neudělal a trvalo dlouhý týden, než vůbec zareagoval.
Na druhou stranu je potřeba se mírně pousmát nad tím, jakou kauzu dělala ještě uplynulý týden média okolo tohoto problému s tím, že Apple ještě pořád nevydal bezpečnostní aktualizaci. Ta přitom již řešila pouze to, aby mohla společnost opět zprovoznit svou službu. V době, kdy totiž většina médií rozhořčeně informovala o chybějící aktualizaci, již problém nastat nemohl, protože byly servery pro skupinové hovory vypnuté. Zvláštní, že o tom, když Apple aktualizaci nakonec vydal, již neinformoval téměř nikdo.
Rád bych tedy celým tímto textem řekl, že v této kauze asi skutečně není potřeba být na straně Applu. Ten totiž dle mého názoru skutečně pochybil tím, že nereagoval okamžitě. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že odposlouchávání bylo znemožněno okamžitě při vypnutí serverů pro skupinové hovory a aktualizace pak již jen umožnila jejich opětovné zapnutí.
Diskuze k článku
Diskuze není pro tenhle článek otevřena.
Kauza Facetime: Skutečné ohrožení nebo nafouknutá bublina?
Skutočné ohrozenie, keďže sa dnes monitoruje všetko a plošne.
Já myslím, že to byla prostě jen příležitost. Hurá, něco jsme vydolovali na nenáviděný Apple! Tak se to nafoukne do obřích rozměrů. Na druhou stranu je to logické. Apple je drahý, staví se do pozice světového lídra a to si logicky nese i reálné riziko, že jakékoliv zaškobrtnutí bude řádně rozmáznuto. Vzpomeňte si na Concorde. Jediná nehoda. Jediná nehoda za celou existenci tohoto úžasného letadla! A srzila mu vaz.. no bodejť, když letenka do NY a zpět stála tolik jako auto střední třídy.. to je prostě daň za slávu.
Existuje vubec neco jako dlouhy tyden? Opkem by musel byt kratky tyden. A ten take neexistuje. Je to stejne klise jako dlouhe minuty nebo hodiny. Rad vas ctu, ale prosim, zkuste se klise v textu vyhybat. Pusobi to rusive a casto, bohuzel, i hloupe. Jinak diky za dobrou praci :) Mnoho tipu, rad a triku je opravdu uzitecnych :)
Kdyby ta kauza byla se Skajpem tak to na mě bude mít asi stejnej vliv 😂
Přesně, hlavně bacha na kamarády, aby se některý nedozvěděl, co si o něm skutečně myslis 😂 třeba: zase vola ta kráva pane bože co chce…. ahoj Jano jak se mas?? 🤣
Zbytek komentáře už nahrát nejde.
Naštěstí
Souhlasím, na této stránce mají být věci proti Android a jiným výrobcům, a nyní se tu pojednává pořád proti applu… Všimli jste si názvu stránky? Mám tuto stránku opravdu rád, zjistí tu člověk co potrěbuje ale toto je špatné. Každý udělá chybu a bez nich to nejde, kdo ví co Apple řešil týden než to zavřeli? Víte co to musí být za práci být světovou jedničkou a všechno obstarávat když je uživatelů této značky opravdu miliony?🤔
V tom případě nerozumím proč se za to Apple otevřeně omluvil, proč odměnil nálezce chyby a proč to vlastně opravoval…
Fůha a já myslel že si může soukromý web řešit co chce. Navíc vy reprezentujete konkrétně kolik desítek procent z více než 1 miliardy iOS zařízení na světě?
Nafouknutá bublina… Kolik uživatelů používá skupinový FaceTime? Kolik z nich o chybě vědělo a mohlo tak situace zneužít? Ano, Apple pochybil reagovat rychleji, na druhou stranu funkci zablokoval a udělalo se z toho ve stylu “cestovat na dovolenou aktuálně na Mars je pro všechny obyvatele Země životu nebezpečné, ať si nechají vrátit letenky do konce února…. 👌🏼🤙🏻👌🏼”.