iPhony a potažmo smartphony obecně hrají v našich životech takřka nepostradatelnou roli. Nejenže nám umožňují být v neustálém spojení se světem, ale můžeme díky nim mít u sebe tuny fotek, videí či hudby – tedy věci, které bychom si ještě před pár lety užili neužili jinak, než skrze těžká fotoalba či CD nosiče. Věděli jste ale, že soubory, které si do iPhonu ukládáte, zvyšují jeho celkovou váhu?
Zní to sice neuvěřitelně, ale je to tak. Tedy alespoň dle výzkumu amerického vědce Johna Kubiatowicze. Tomu se podařilo zjistit, že nová data v přístroji – tedy například čerstvě stažené aplikace či vyfocené fotky – znamenají elektrony držené na pevném místě v paměti daného zařízení. Tyto elektrony ve vašem iPhonu sice již byly, nicméně jejich udržování na jednom místě si žádá o poznání více energie, než když si “volně poletují” v prostoru. Toto zjištění pak vědec opřel o legendární vzorec Alberta Einsteina o přímém spojení hmotnosti a energie, tedy E=mc².
Nebojte se, navýšení hmotnosti je nezaznamenatelné. Kompaktní telefon tak zůstane kompaktním a cihla cihlou:
Ze získaných dat z výzkumu vědec pak už “jen” vypočetl, že zaplnění 4 GB paměti na čtečce elektronických knih Kindle zvýší její hmotnost o 0,000000000000000001 gramu, tedy slovy miliardtinu miliardtiny gramu. Zvýšení hmotnosti pak může být mírně větší v létě, kdy energii a elektrony ovlivňuje sluneční záře.
O tom, zda nárůst váhy ucítíte či nikoliv, se zřejmě ani nemusíme bavit. Je totiž jasné, že mnohem pravděpodobněji byste zaznamenali zvýšení váhy spojené například se zanesením displeje haldou nečistot, než pouhým ukládáním displejů. Ani toho si však 99,99999% lidské populace nevšimne. Přesto je však zvyšování a snižování váhy zařízení v závislosti na uložených datech neuvěřitelně zajímavé a naprosto boří iluze některých z nás o tom, že tuny e-knih v iPhonu neváží absolutně nic.
A to máme jako číst? Omlouvám se ale fakt si děláte z lidí prdel?
Ach jo. Mates, kdybyste si to přečetl, možná byste se takto neptal.
Řada článků jako tento je o ničem. Nebo Vám se to zdá užitečné?
Podľa mňa je to zaujímavé.
Mates: na rozdil od vas si netroufam rict co je pro ostatni uzitecne nebo neni. No vedomosti z oblasti chemie a fyziky a kvantove fyziky si myslim ze jsou uzitecne. Díky za clanek
Pekny clanek, diky.
Koukněte sem a hlavně se podívejte na datum článku. Ptám se tedy znovu… děláte si z lidí prdel?
https://www.novinky.cz/koktejl/249126-elektronicke-ctecky-knih-jsou-tezsi-s-kazdou-dalsi-stazenou-knihou.html
1. ja to na novinkach necetl (asi isem si nechtel zatezovat hlavu miliadtinou miliardtiny gramu)
2. rika se legraci a ne prdel – ano, je to clanes z oblasti humorne a neni potreba se kvuli tomu rozcilovat
3. kdyz podle nadpisu vite, ze jste to cetl v roce 2007, tak proc klikate a ctete dal?
don’t worry be happy ;-)
Podľa mňa je to blbosť. A patri to do zábavnej sekcie: “ americkí vedci zistili”.
Klikol som na článok – natiahlo mi ho do cache – a už aj cítim v rukách že je nejaký ťažší
Tak to pro mě končíte…
Lidi, vy si myslíte, že si z vás LSA dělá šoufky, ale pravda je taková, že samozřejmě elektrony váhu mají a při jejich ukládání z baterie do paměti dojde k jejich hromadění – logicky, nejsem fyzik.
Stačí používat hlavu.
Tím že elektrony přejdou z baterie do paměti telefon neztěžkne, neboť baterie o tyto elektrony přijde a ta tím pádem přijde o určitou hmotnost. Přitom určitá energie se vyzáří do okolí. A při použití zákona o zachování hmoty je jasné, že telefon tím pádem o hmotnost přijde.
Takže zase blbost!
Nejedná se sice o novinku, ale již podle výše uvedených reakci je jasné, že není na škodu si občas něco zopakovat 🙂👍
Děkuji!
Pokud nainstaluji aplikaci tak po dobu instalace bude telefon hřát. Pokud budu konzervativně uvažovat tepelný výkon 1W po dobu 10s tak telefon vyzáří 10J. Podle vzorce E=m*c^2 bude platit m=E/(c^2) takže číselně vychází m=10^-16kg. V článku je uvedeno že telefon přibere 0,000000000000000001kg což je 10^-18kg. Takže instalací jedné aplikace ten telefon ještě na hmotnosti ztratí a ne přibere. Jediná doba kdy telefon přibírá na váze je při nabíjení protože přijímá energii. Při normálním provozu nemůže těžknout protože pak by přibíral ná váze a ještě vyzařoval energii (teplo, jas displaye, wifi, LTE) a pak by to bylo perpetum mobile.
Takže ten „vědec“ by měl vrátit diplom a vy pište o užitečných věcech.
Naprostý souhlas.
Je to stejná otázka jako: „O kolik se zvýší hmotnost Země když se narodí dítě.“
Naprostý souhlas.