Poskytovatelé internetu se už dlouho předhánějí v lákání zákazníků na stále vyšší rychlost připojení. Ta přitom v době, kdy se u většiny operátorů pohybuje ve stovkách Mb/s, není pro běžného domácího uživatele tak zásadní. Každý sice rozumí, že vyšší rychlost je lepší než nižší, ale rozdíl mezi 300 a 500 Mb/s v praxi pozná jen malá část zákazníků, kteří například potřebují rychle stahovat velké soubory. Zato každý velmi intenzivně zaznamená, když bude mít doma špatný router.
Internet dnes totiž většina zákazníků nevnímá jako připojení, které jim vede od poskytovatele ke dveřím. Hodnotí ho podle toho, jak jsou s ním spokojeni až přímo v bytě nebo domě. Tam má drtivá většina lidí zajištěnou konektivitu přes wifi. „Naši zákazníci mají v průměru v jedné domácnosti připojených deset zařízení, od počítačů a mobilů, přes tablety a herní konzole až po chytré televize a ledničky. Pokud nemají správně nastavenou domácí WiFi síť, může snadno i jedno z těchto zařízení způsobit, že na ostatní zbyde jen velmi špatný signál,“ říká Jan Kohout, ředitel produktů UPC pro region CEE.
Jaké jsou v domácnostech nejslabší místa připojení k internetu?
Je dobré si říct, jak lidé vůbec vnímají internet. Většina zákazníků UPC ho využívá prostřednictvím wifi sítě doma nebo v kanceláři. Nejdůležitější pro ně je, aby wifi síť fungovala správně. Není pro ně přitom už tak důležité, jakého mají poskytovatele. Může se snadno stát, že mají domů přivedené dobré připojení, ale kvůli nastavení své wifi sítě jim internet funguje špatně. Pokud by klidně i všichni naráz využili připojení a byli připojeni kabelem do svého internetového modemu nebo do routeru, tak jim bude internet fungovat dobře a budou spokojeni. Ale v momentě, kdy doma nemají správně nastavenou WiFi, nebo využívají nekvalitní WiFi routery nebo Access Pointy, mohou nabýt dojmu, že „internet nefunguje“ nebo „internet je pomalý“.
Čím bývají potíže s domácí wifi nejčastěji způsobené?
Nejčastějším problémem bývá zarušené WiFi pásmo, což se týká zejména zákazníků žijících v bytových domech. Může to být způsobeno také nesprávným umístěním WiFi modemu/Routeru/Access pointu v domácnosti. Běžné WiFi dnes pracuje ve dvou režimech – starší 2,4 GHz a nový 5 GHz. Klientům bych doporučil routery, které umějí to druhé pásmo, protože na něm signál nebude tolik degradován rušením, zejména od sousedů, ale zároveň je nutné si pohlídat, aby váš notebook/Tablet/telefon… toto pásmo podporoval. Ideální je investovat do chytřejšího WiFi zařízení, které už umí samo vyhodnocovat, které pásmo je pro konkrétní zařízení lepší a podle toho je i automaticky přepínají.
Co ještě umí chytrý router?
Wifi má z principu jednu velkou nevýhodu, že se co nejdéle snaží udržet spojené se zařízením, na kterém ho využíváte, a to i v případech, kdy signál je již velmi slabý. Pokud v této situaci budete chtít využívat jiné zařízení v místě se silným WiFi signálem, může se u standardního routeru stát, že budete mít dojem pomalého nebo nestabilního internetu. Ve skutečnosti ale router spotřebovává svou kapacitu na udržení spojení se zařízením, které je na hranici WiFi signálu. S chytrým routerem vám tato situace nenastane. Všem bych doporučil, pokud si pořizují router sami, aby se dívali na střední a vyšší třídu těchto zařízení. Může to znamenat zásadní rozdíl v tom, jak jim doma bude připojení fungovat. My takový router nabízíme v základní nabídce u všech internetových tarifů. Pokud má stávající zákazník starší router a nefunguje mu dobře wifi signál, vyměníme mu ho za aktuálně nejnovější router, který podporuje chytré wifi funkce.
Jak velkou roli hraje pro kvalitu domácí wifi umístění modemu?
Ideální je umístit modem doprostřed bytu, na poličku. Díky tomu mohou být všechny místnosti pokryty WiFi signálem rovnoměrně. Pokud to ale z jakýchkoli důvodů nejde a WiFi router umístíme na do místnosti na kraji bytu, doporučuju pro dobré a stabilní WiFi pokrytí využít dalšího zařízení, například opakovače WiFi signálu nebo WiFi Access point. Ne vždy to znamená po bytě instalovat další kabely, v dnešní době lze využít buď technologie WiFi Mesh nebo PowerLine, který využívá elektrického vedení v domě místo dalších kabelů. V UPC využíváme WiFi PowerLine, které našim zákazníkům zpřístupní kvalitní internet po celém domě nebo bytě.
Co ještě může být příčinou špatného wifi signálu v domácnostech?
Myslíte WiFi signálu nebo pomalého internetu? Pokud se bavíme o WiFi signálu, tak jak jsem zmiňoval ten je nejvíc náchylný na rušení. Vhodný výběr WiFi routeru, který podporuje 5Ghz pásmo a zároveň umožní ve stejný čas provozovat pásmo 2,4Ghz by problém s rušením WiFi měl vyřešit. V UPC se setkáváme s tím, že si zákazníci stěžují na nižší rychlost internetu a domnívají se, že problém je na straně poskytovatele internetu. Ve většině případů však bývá problém v nastavení domácí WiFi sítě nebo v tom, že zákazníci využívají již starší zařízení (typicky notebooky) nepodporující vysoké rychlosti přes WiFi. Když jim poradíme připojit zařízení do našeho modemu napřímo kabelem, téměř vždy se prokáže, že zákazníkův internet jede tak rychle, jak má. Pokud by zákazník vyžadoval rychlejší internet na svém notebooku i přes WiFi, musí investovat do nákupu novějšího notebooku nebo alespoň novějšího WiFi adapteru.
Co může běžný zákazník udělat proto, aby si ověřil, jestli má správná zařízení?
Otázkou je, zda to potřebuje vědět. Pokud mu funguje připojení tak, že je s ním úplně spokojený, je to pro něj v pořádku. Dokonce ani nemusí využívat nejvyšší rychlost připojení. Pro běžné domácí používání internetu úplně stačí rychlosti do 150 nebo i 100 Mb/s. V momentě, kdy se jedná o technického nadšence, video bloggera nebo stahovače, tak ti budou parametry internetového připojení řešit mnohem víc, ale zároveň si sami dokáže vše zjistit. Vědí, jak si zkontrolovat typ wifi karty v notebooku nebo jaký WiFi standard podporuje jejich tablet. Všechny tyto informace se dají běžně dohledat v informacích od výrobců nebo jsou k dispozici konzultanti v prodejnách s výpočetní technikou nebo technická podpora poskytovatelů internetového připojení.
Všichni poskytovatelé internetu lákají zákazníky na rychlost, ale vy říkáte, že není tak podstatná. Jak to tedy je?
Neříkám, že není podstatná, to ne. Já říkám, že pro běžné plnohodnotné používání internetu vám rychlost 100-150Mb/s stačí. Poskytovatelé internetu musí na své potencionální zákazníky mluvit srozumitelně a rychlost je něco, co umíme pochopit, platí „víc je lepší“. To máte jako nejmenovaného výrobce žiletek, když z jednoho břitu udělal dva, byla to inovace a zlepšil tak život mnoha zákazníkům každé ráno. Když za další rok přidal další břit, řekl tři jsou lepší než dva, čemuž lidé rozuměli, ale inovace to byla už o poznání menší. Po několika letech jsme teď tuším na 5 břitech…. Zvažte, jak moc velká inovace to je, nicméně zákazníci rozumí pravidlu „víc je lepší“. U rozvoje internetu, to je dle mého názoru podobné. Opuštění vytáčeného připojení byla inovace, přechod z DSL připojení na optiku nebo kombinaci optiky a kabelu je inovace, která zlepšuje život mnoha zákazníkům. U vyšších rychlostí (nad 100 Mb/s) se většina zákazníků řídí pravidlem „víc je lepší“, ale inovace už tak zásadní není. Samozřejmě existují zákazníci, kteří pro vysoké rychlosti 500Mb/s nebo i 1Gb/s mají reálný důvod, typicky je to užitečné pro časté přenosy velkých souborů, protože rychlejší připojení šetří čas.
Dle mého názoru je pro většinu lidí v běžném provozu podstatně důležitější rychlé a stabilní WiFi v celé domácnosti. Pokud nemáte kvalitní router od svého poskytovatele internetu, rozhodně se vyplatí investovat do střední až vyšší třídy chytrých wifi routerů.
Co by měl uživatel při výběru internetu ještě zvážit?
Nejlepší rada je podívat se na reference stávajících zákazníků, zeptat se kamarádů a známých, ve své lokalitě. Ptejte se poskytovatele, jaké WiFi zařízení modem/router nabízí a za jakých podmínek. Zda má ucelené řešení pro WiFi v rámci celé domácnosti a jakou nabízí technickou podporu.
Zároveň bych doporučoval se potencionálního poskytovatele zeptat na využívanou technologii. U kabelového či optického připojení bude kvalita neporovnatelně lepší a stabilnější než přes staré telefonní dráty s DSL technologií nebo WiFi anténu namontovanou na okno nebo na střechu, u které může být kvalita internetu ovlivněna klimatickými nebo povětrnostními vlivy. Někteří poskytovatelé nedodávají WiFi Modem jako součást nabídky a zákazník si buď musí koupit vlastní nebo k nabídce připočítat cenu za pronájem.
Kde berete info: „Poskytovatelé internetu se už dlouho předhánějí v lákání zákazníků na stále vyšší rychlost připojení. Ta přitom v době, kdy se u většiny operátorů pohybuje ve stovkách Mb/s, není pro běžného domácího uživatele tak zásadní.“ Ve stovkách? Se podívejte co nabízejí operátoři – nejpoužívanější – Tmobile 20mb/S za 400,–Kč, max. 250mb/s za 800,–Kč=D to asi ne že jo=D
„blbejch“ 50mb/s za 500,– bohatě stačí (3x tel., tablety, notebooky..) ;) a stejně radili že i těch 20 neni špatných, tak…?=D většina lidí ani internet doma nemá=D
Citace z ihned.cz z roku 2017: Internet loni pravidelně používalo už 76,5 procenta tuzemské populace.
Takže tedy většina lidí skutečně nemá internet?
Kdyz ono take hodne zalezi na agregaci od poskytovatele atd. atd. Samozrejme zakaznici v mensich mestech a na venkove jsou na tom hur. Tam proste 100 Mb optickou nesdilenou linku za 250,- kc mesicne fakt neporidite.;(
Mě by zajímalo, jestli existují firmy, které mi doma pořadí jestli mám dobře umístěny router, jestli rychlost internetu odpovídá rychlosti na fakture apod., aniž by mi tlačili svůj internet a služby..
Já jsem konzultoval s firmou J2DS.cz. Když jsem se stěhoval z bytu do domku tak jsem si zapojil router jak na bytě a ejhle v druhým patře mizerný až skoro žádný signál (myslím že železobeton a podlahové topení moc signálu nepustí). Teď mám v každém patře jeden přístupový bod a všechno funguje parádně, nic neřeším.
Dobrý den, ToNy.
Pokud máte dotazy k umístění Wi-Fi, reálné rychlosti, jak měřit, jak využívat Wi-Fi, aby byla rychlost co nejvyšší, rád Vám na vše odpovím a pomohu.
David – UPC
Dobrý,
tak jakou značku a modely routeru by jste doporučil?
Díky
Ja bych jen dodal ,ze kdyz vynechame Prahu,tak rychlost 100-150 mb/s je z rise snu.Drtiva vetsina republiky of czech je rada ze ma doma 10 mb/s
Přesně tak !!!
No, pevne neomezene LTE pripojeni se da poridit i na venkove za solidni peniz. Staci se zeptat. ;)
Tak, máme doma 60 za 450 kč a to jen díky kabelovce (řetězec, který má tisíce klientů). Jinak lokální poskytovatelé, to je katastrofa. S bídou 20 za 500Kč. (Má to však háček. Musíme brát i TV – 120kanálů, taky z 450Kč).
Mladá Boleslav: 50 Mb/s za 378 Kč, 300 MB/s za 578 Kč a Giga za vteřinu za 798 Kč. Ještě že tady máme optiku. :)
kolik Vám UPC zaplatilo za té blevajzy generálního ředitele z UPC, ha ???
Dobrý den,
rychlost internetu 100 až 150mb/s je hezká,ale je pravdou, že se na tuto rychlost málokdo dostane. Optika není všude zavedena. Wifi na takovou rychlost to bych se nedoplatil.
No, zkuste zapatrat a zjistite, ze i ve Vasem okoli sezenete i wifi se slusnou rychlosti za opravdu solidni peniz. Otazkou spise je, co pro Vas znamena to „to bych se nedoplatil“. 200? 300? 400? 500? To je dost relativni.
Ono je hezke mit pripojeni ve stovkach Mb, ale co propustnost wifi? At uz maximalni (teoreticka), tak ta realna.
Takze i kdyby jste za to ty penize chtel utratit, tak mate smulu…
A kolik by jste byl ochoten za tuto službu zaplatit?
Bydlím v Plzni, mám kabel od UPC a 200 Mb/s. Plná spokojenost, minimální kolísání výkonu = prostě kabel.
Star net!Jedině Star net.U mě vitěz!Nejlepši internet 19 stoleti!!!
Myslím, že v 19tém století nebyl internet ani v myšlenkách…
Starnet teda nic moc
Na vesnici není kabel k dispozici, tj. WI-FI s 20 MBit tarifem za 500 Kč měsíčně a díky agregaci cca 8 Mbit v reálu. Ani mobilní operátoři nenabízejí výhodnější alternativu.
Pilsfree, co proleze přes 5GHz to mám doma, za 300Kč. Plzeň a široké okolí.
UPC na nový rok nutí zvedat internet na 150 i když mají potíže i s nižší ryvhlostí 100.Rozdíl 50 Kč potřeba zvedat cenu
Zdravím, pokud máte konkrétní problém s rychlostí připojení, rád Vám pomohu.
Napište mi, prosím, o co konkrétně jde.
Děkuji, David – UPC
Nešiřte nepravdy :-) ze 100 zvedají na 150 a měsíční vyúčtování bude zvýšeno o 30 Kč. Což je jakožto spotřebitel pecka. Holt standarty se zvedají a jestli mají stále řešit, že si lidi stěžují na rychlost, tak to vidím jako spravný krok.
Nabídka je o po x letech 39kč nuceně nebo se odpoj na 30 těžko a těch 50 je základ, který dali při výročí…takže realita zkušenost Jo ještě je to na 5 zařízení pokud máš nějaký problém je vlastně tvůj používáš toho moc.
podpory.
Rádi bychom Vás informovali, že k 15.01.2019 dojde ke zvýšení rychlosti Vašeho UPC Internetu z původních 100 Mb/s na 150 Mb/s! Věříme, že si s touto změnou užijete UPC Internet skutečně naplno.
Váš nový tarif Internet 150 Vám přinese:
•
rychlost stahování až 150 Mb/s,
•
nahrávání rychlostí až 10 Mb/s,
•
službu Wi-Free – bezplatná zabezpečená bezdrátová Wi-Fi síť určená zákazníkům UPC s více než 200 000 hotspoty v ČR.
Všechny investice do zkvalitňování poskytovaných služeb nás vedou k úpravě výšky ceny Vámi využívaných služeb. Vaše měsíční vyúčtování bude zvýšeno o 39 Kč.
Přesně tak. Chtěl bych vidět ty investice do zkvalitňování.
jen 10Mb/s UP to si mohou strcit nekam obzvlast v dobe kdy dost lidi masivne vyuziva cloudove sluzby :) „mestaci“ maji diky bohu na vyber :)
V centru Prahy 4 jste rádi za 19Mb/s. Přestože mám UPC objednané už od minulého století, do naší čtvrti nebude nikdy zavedeno…
T-Mobile LTE 20 Mbps za 399,- Kč a jsem spokojen.
Sever čech, optika, 500 Mbit/s + wifi router 5Ghz + 120 tv kanálů = 800Kč
a to známej z chomutovska a jeho okolí mají od místního providera čistě net >1Gbit/s přes optiku už X let za cca 300Kč.. t-mobile a centrum Prahy 4 by stahovalo běžnou moderní novou hru (cca 80GB) do tý doby, kdy už by nebyla nová moderní teda asi.. trololol teda
tak tedy Praha 10mb/s za 350.- wifi 5g
Orlová má kabel, případně optiku jen na sídlišti. okolí jen ADSL, nebo VDSL, u mne max. 6Mbps. Takže jen WiFi s max. 20Mbps, což pro 4 osoby (PC+mobily) nic moc. Po dotazu na UPC i PODA mi bylo sděleno, že rozšiřování optické sítě není v plánu. Takže kde do 100Mbps…
Ne někteří poskytovatelé ale UPC nedodávají WiFi Modem jako součást nabídky a zákazník si buď musí koupit vlastní nebo k nabídce připočítat cenu za pronájem
Západ čech 300 na 300 za 300 Kč.Ping 14
Jasně, rychlost není podstatná a stačí 100Mb… tak hlavně, že pod záminkou navýšení rychlosti pravidelně zdražujete, co?
dete nekam z vasema 20 mb/s co to je jam mam za 300 100 mb/s a to oboustranne jak odesilani tak i rijimani naky starnty a td si strcte nekam komerecni internety ja mam internet od pilsfree a de mi to v pohode