Obavy z bezpečnosti produktů čínských technologických společností se z USA pomalu šíří i do dalších zemí, přičemž jinak tomu není ani v České republice. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (dále jen NÚKIB) totiž dnes vydal varování před používání softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE. Důvodem je údajné bezpečností riziko, které při jejich používání hrozí.
Odůvodnění vydání tohoto varování je dle šéfa NÚKIB poměrně jednoduché. „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“uvedl. Dále pak vysvětlil, že všichni správci systémů, které mají být s výše zmíněnými společnostmi jakkoliv spjaty, musí dle zákony popsanými hrozbami zabývat a učinit opatření, kterými by případné nebezpeční eliminovali. To ale nebude nic jednoduchého. Huawei je totiž dle ČTK největším tuzemským dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury, díky čemuž se jeho zisky v Česku v posledních letek velmi slušně zvyšovaly. Tomu by ale mohl být kvůli prohlášení NÚKIB konec. Ministr vnitra Jan Hamáček se totiž již nechal slyšet, že by mohlo být varování důvodem například pro vyřazení obou společností z výběrových řízení pro technologické zakázky.
Věděli jste, že Huawei vyrábí reproduktor podobný HomePodu?:
Uvidíme, jak se bude celá situace vyvíjet v následujících dnech či týdnech. Zatím nám můžete do komentářů napsat, co se o celé situaci myslíte vy osobně. Je podle vás důvod k obavám na místě nebo je naopak zcela zbytečný?
K celé situaci se již vyjádřil i samotný Huawei, jehož oficiální vyjádření zní takto:
„Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.
Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.
V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutilyspolečnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.“
Honza Mikovec :P
Boľševický rákosník do každej rodiny…
:-)
A v cem jsou hrozbou,ze data o uzivatelich maji jako prvni v Cine a ne v USA? Co by na to meli rikat v Rusku.
Marek Samuel 😂😂
Dalibor Tichý klasika 🥴
Jsem rád, že se ČR konečně připojila k té rozumnější straně světa. Největším problémem zde nejsou smartphony – když je někdo deb1l a hazarduje se svým soukromím, tak je to čistě jeho věc. Největším problémem jsou BTS vysílače u naší operátorské trojice, která je ve velkém kupuje u Huaweie aby ušetřila a ohrožuje tím celou ČR. Nějaký úřad (ČTÚ + BIS, apod.) by jim měl přikázat, ať ty vysílače vymění za jiné (Siemens, Ericsson, atp.).
Další rozumný člověk🤩😀
Už to nehul ta paranoia ti leze na mozek …..
Ale nakonec i ty mobily jsou problém. Nejhorší, pokud je používají osoby pracující pro stát v důležitých ekonomických, technologických a bezpečnostních oblastech. Nakonec ani data od desetitisíců občanů nejsou k zahození. Dnes má každý mobil GPS modul.
Co je ovšem zarážející jsou zakázky Huawei pro MV ČR. Je zvláštní, že ředitel odboru kybernetické bezpečnosti a řízení ICT MV Ing. Miroslav Tůma PhD jezdí za peníze Huawei do Číny. Je také zvláštní, že ŘSD buduje svou síť s Huawei. Ředitel úseku informatiky ŘSD ČR informatiky je Jan Pejchal – mimochodem člověk ve státní firmě na této pozici se středoškolským vzděláním a bez znalosti angličtiny?
Huawei má velmi pochybnou minulost, počínaje jejím zakladatelem. Zakladatel čínské telekomunikační společnosti Ren Zhengfei byl důstojníkem Lidové osvobozenecké armády (PLA). Podle hongkongského váženého časopisu Far Eastern Economic Review na to dostal od státní banky půjčku 5,8 milionu dolarů, i když to dnes společnost popírá. Svou existenci začal Huawei tím, že prodával dovážené pobočkové ústředny. Zároveň dovážené ústředny prostřednictvím reverzního inženýrství zkoumal, aby během několika let začal vyrábět vlastní kopie.
Ano myslím si že bude dobře omezit tyto firmy. Hlavně Huawei tato firma pouze kopíruje produkty Applu. Huawei není celkově dobré využívat, protože co jsem četl Huawei je blízce spojen s čínskou vládou a data z jejich produktu sdílejí s čínskou vládou. Navíc když opomeneme bezpečnost vemte si co všechno Huawei kopíruje od ostatních firem hlavně od Applu. Huawei ma napodobeninu Apple ID, design iPhonu,Face ID a při nejmenším spotlightu.
Radli Papin Ti říkám, že ten Hujajej je prostě napiču
Picovina
Martin Mikeš co tomu řikáš ty hrozbo :-)
Čííí Eééé
Huawei nepotrebuje nikoho kopirovat; v 2015/2016 mal ako prvy dvojity fotak v mobile; teraz ma odtlacok prsta v displeji a najlepsi fotomobil na svete; za menej penazi nez Apple a Samsung takze tak; odtlacok na zadnej strane mal pred par rokmi rychlejsi nez 6s; na rozdiel od ostatnych sa neboja priniest nieco nove; Samsung a Apple posledny rok preslapuju na mieste;
A co se přesně řeší, útok na data, fotky, bankovnictví??? Co tedy?
gratuluji sorošovské cenzuře, že mi nedovolí vyjádřit můj názor
David ty ambasador 😜
👍😂