Když Apple představoval iBooks Author, mnoho uživatelů jistě příjemně překvapilo, že rovnou z iBooks Author mohou své knihy vydat na iBooks a to jak zdarma, tak i za poplatek. Nám, kteří jsme již knihu na iBooks vydali a zejména pak mému kamarádovi Tomovi Baránkovi, autorovi knihy Jak sbalit ženu, přišla celá situace od začátku poměrně zvláštní.
Tomáš si však všiml při podrobném studování licenčních podmínek aplikace a partnerského programu iBooks Author bodu, který vše vysvětluje. Řeč právníků si můžete přečíst na následujícím obrázku a tak se pustím raději do vysvětlení toho, co znamená. První co mě zarazilo byl fakt, že při odeslání knihy z iBooks Author do iBooks nezískáváte žádné ISBN, tedy International Standard Book Number, mezinárodní standardní číslo knihy je alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. ISBN je specifikováno mezinárodním standardem ISO 2108. Číslo ISBN je vázáno na název knihy, autora a samotný obsah. Existují dvě čísla ISBN, jedno národní a druhé mezinárodní, pro vstup do iBooks potřebujete mezinárodní číslo ISBN, které vám zdarma vydá Národní knihovna České Republiky.
V tom je první a největší háček, při vytváření knihy v iBooks Author nevytváříte právnicky řečeno knihu, ale pouze formát Textbook, jak jej Apple sám nazývá. Každá kniha na světě musí být vybavena ISBN. I kdybyste napsali nejlepší příbeh všech dob a měl 500 stran, pokud nebude vybaven číslem ISBN, nenapsali jste knihu, ale pouze několik stránek textu. Autorem knihy se stávate v momentě, kdy váš text Česká Národní knihovna vybaví číslem ISBN. TextBook však žádné ISBN číslo nezíská a tak i když jej prodáte miliony kusů, budete stále jen autorem nečeho, co Apple nazývá Textbook, nikoli knihou.
Samotný Apple pak úvádí, že kniha vytvořena pomocí iBooks Author, smí být prodávána pouze v iBooks Store a to výhradně v sekci Textbooks. Tím je tedy dáno, že nevytváříte knihu, ale „pouze“ Textbook. Podle licenčních podmínek Apple nesmíte tuto knihu prodávat jinak, než pomocí iBooks. To znamená, že i kdybyste vzali obsah a požádali knihovnu o udělení ISBN čísla, stejně nesmíte knihu vydávat v jakékoli jiné formě, než v iBooks. Nesmíte ji prodávat v elektronické podobě ani v tištěné podobě, pouze přes iBooks a to v sekci Textbooks.
Pokud budete chtít knihu prodávat v iBooks Store v jiných uzemích než ve vaší zemi, tedy ve státě, ze kterého pocházíte a ve kterém podnikáte, musíte vyplnit formulář SS-4 a získat číslo EIN. EIN znamená, že občané USA do následující kolonky vyplní své číslo pojištění a tím pro ně vše končí. Pokud však chcete generovat zisk na území spojených států a nejste americký občan, musíte požádat o udělení čísla EIN – Employer ID Number, které slouží jako identifikační číslo pro možnost vydělávat peníze na území USA. Jak stojí na samotném webu IRS.gov: „Pokud chceš generovat zisk, potřebuješ EIN!“. Pro získání EIN čísla je potřeba vyplnit formulář označený jako SS-4, což však není taková legrace, jaká by se na první pohled mohla zdát. Navíc POZOR, pokud se rozhodnete knihu prodávat na území Kanady, Švýcarska, Austrálie a tuším dalších několika krajin, musíte mít EIN (každá země nazývá toto číslo vlastní kódem), vždy pro danou zemi. Pokud tedy chcete prodávat knihu v Kanadském iBooks Store, musíte požádat o vydání povolení k podnikání v této zemi Kanadské úřady.
*Zdroj obrázku: worldheadpress.com
a tak myslim, ze je to celkom logicke, kedze sa nevytvara kniha ako taka, ale prave interaktivna forma knihy, urcena predovsetkym na vzdelavanie, prostrednictvom ipadu. cize uz ten spominany textbook. na co by clovek, ktory spravi interaktivny textbook s videami, obrazkami a podobnym obsahom, chcel tu knihu neskor predavat v tlacenej forme, ked vsetky tie vymozenosti obsahovat aj tak nebude. mne to riesenie pride uplne logicke. teda az na tu nechutnu byrokraciu a papierovacky okolo EIN
Tento clanek jsem vydal a napsal na zaklade nekolika dotazu na FB :)
Diky za rychlou analyzu noveho nastroje. Trochu me zarazi ten ponekud jizlivy a nekolikrat opakovany vykrik – „nevydate knihu“. Proc je autor clanku tak pobouren popsanou situaci? Nevidim na nabizene moznosti nic spatneho a povazuji to za zcela prirozeny vyvoj. Bohuzel i to, ze rada ukonu nutnych pro publikovani cehokov v dnesnim urednickem svete je spojena s byrokracii (vyplnovani formularu).
Stale tedy nechapu, proc je potreba tak durazne upozornovat na vyse uvedena fakta. Priznam se, ze mi byla situace kolem authoringu textbooku jasna az do okamziku precteni tohoto clanku. Ted mam pocit, ze autor ci pripadne zmineny kamarad lituje sve dosavadni prace a usili vynalozeneho na vydani prvni knihy v ibooks nebo dokonce zarli na pripadne budouci autory textbooku, ze budou mit praci jednodussi?
Proc lpite na tom faktu, ze nemit isbn neznamena „napsat knihu“? Je to nejaky prestizni stav mit isbn abych mohl mit knihu? Posune me to dal v zivote? Osobne tedy na podobnem posuzovani kvality vystupu trochu povytahuji oboci. Pokud nekdo napise uzitecny a dobry text, nezalexi jiz preci na tom zda ma ein ci isbn ci jiny statusovy indikator – kvalitu obsahu to snad nemeni a je posuzovana predevsim dle prinosu. Samizdat take nemel isbn a byl mnohdy dulezitejsi a prinosnejsi nez oficialne vydavane publikace.
Nebyl skutecnym duvodem napsani tohoto clanku tak trochu jesitny pocit, ze ted jiz skutecne muze svuj vystup publikovat i mene zkuseny autor a proto je treba zchladit vasne a jednoznacne mu vsugerovat, ze neni a nebude autorem knihy ale pouze trxtbooku, coz je proste neco min? Vzpomel jsem si na zakladni skolu, kde bylo takove porovnavani a povysovani se take bezne, ale pramenilo spise z nezralosti a klukovske potreby se odlist, blysknout.
Diky za pripadne vysvetleni. Petr
No to je snad v pořádku!
Aplikace není primárně určena profesionálům, píšícím skutečné knihy, ale amatérům vytvářející svá vlastní „díla“ speciálně vytvořená pro svět takto vytvořených (pokud možno interaktivních a pro iPad optimalizovaných) dílek na iBookStore. Možnost dostat své knihy mimo sekci „textbooks“ vybavená ISO atd., zůstala.
Je na autorovi, jak a kde chce publikovat a co od toho očekává.
Psát směšně navztekaný a osobně uražený článek na základě několika dotazů na FB je více než trapné!
Oprava v předchozím příspěvku – ISBN namísto ISO – po ránu mi to nemyslí…
Ehm platene „knihy“, ktore autor vytvori pre iBooks uz nesmie prerobit pre inu platformu?
V článku uvádíte, že „Pokud však chcete generovat zisk na území spojených států a nejste americký občan, musíte požádat o udělení čísla EIN“. Ale pokud chci knihu prodávat pouze na území ČR, možná SR, tak EIN mít nemusím?
Tak Romane a ted jsi urazil autory knih ceskeho undergroundu do konce 80 let. Jako najit k tomuhle odvahu to opravdu vyzadovalo hodne premysleni. Mas pravdu ze jsou v licencnich podminkach mnoha omezeni, ale precti si je jeste jednou pokud nebude smlouva upravena pak je za praci povazovan textbook jako celek nikoli obsah samotný.
Druha vec pokud reknes sve ucitelce ze stredni skoly ze kdo nenapsal knihu s ISBN ze neni autor knihy asi bude chtit aby jsi vratil maturitni vysvedceni.
Je skoda ze v den kdy napises svuj nejlepsi clanek napises i takovou to slataninu vedenu tvym rozcilenim.
Tak jestejedna vec. opravdu ale opravdu se pravo neridi jen jednim paragrafem. Pravo a to i ceske se v nekterych pripadech ridi historicky a tudiz i pravne autor textu, najdete si ve slovniku kdy je kniha roman kdy novela a podobne, je autorem knihy. Nebo zvolte druhou variantu a autorem knihy neni nikdo kdo vydal knihu pouze elektronicky.
Rozhodujici je to zda dany text lide ctou a jestli je zajima vse ostatni je „honeni trika“.
Mozna kdybys argumentoval jinak nez otevirajici se kudlou. Reakce by nebyly tak silne. No a pak kdyby si zvazil ze v teto zemi je samizdat mnohem vice zakorenen nez v jinych zemich.
Doufam ze neurazim ja to nemysim zle naopak. Jen vim ze mas mnohdy radikalni nazory a i kdyz s nimi nesouhlasim tak si jich vazim.
a jeste s tim honenim trika, to jsem napsal jen proto ze v clanku bylo pouzito cosi o otevirajici se kudle, ano byla to nadsazka to jsem pochopil a i to me triko byla nadsazka.Proste mi prislo ze to tam patri tak jako to prislo tobe ze to tam patri.
Tak ja svoje smazat nemuzu tak napisu rakci ktera na takovyto clanek opravdu odpovida:
Pravni hldisko je jedna vec, ale v zasade jde pouze o to zda dany text, knihu textbook budou cist lide, pokud iBooks Author pomuze vzniknout novy autorum ktere bude za to si precist je mi uplne jedno jestli je pravne autorem knihy nebo cehokoli jineho. Mysim si take ze distribuce prace je mysleno jako distribuce kompletu vytvrenecho prostrednictvim iBA a pokud text někdo zalomi treba v Quarku neni v tuto chvili vydani dila jinou cestou nijak napdnutelne.
No jo, ale pořád používáte TextBook, ale textbook znamená učebnice :)
Pepe: uplne tak to neni v anglictine ma sirsi vyznam ceske ucebnice na to nesedi.
No ale pořád mi tu chybí ta informace jak to je když chce někdo vydat knihu pouze na území ČR – už se na to někdo výše ptal. Pokud by to šlo jednoduše i pro placené knihy, mohlo by to docela zahýbat i s naším e-Book prostředím. Jak to je tedy v případě placené knihy pouze pro „vlastní“ území?
No spíš mi šlo o to jestli by takto naši autoři nemohli obejít naše vydavatele kteří rozšíření e-knih u nǎs dost komplikují a hlavně prodražují. Kdyby si to mohl jednoduše vydat autor sám mohly by české e-knihy stát polovinu i míň..
Jako jedna z mnohych uzivatelu, kteri u noveho softwaru ihned odkliknou „Agree“ aniz by si licenci precetli, musim Romanovi podekovat za to, ze tak rychle upozornil na mozne problemy s iAuthor. Terminy uzivane pravniky jsou casto tak nejasne, ze si clovek uvedomi jejich dopad az kdyz je pozde. Pro autora knihy nebo clanku, ktery chce publikovat pomoci iAutor software, je nejdulezitejsi vedet, zdali po uzavreni smlouvy s Apple muze svou knihu prodavat i na jinych platformach (Kindle, Fire, Nook, „obycejny papir“, atd.) pokud k takove publikaci nebude pouzivat Apple software (tedy pokud bude prodavat knihu jako .pdf, ePub, atd). Jestli si Apple dela naroky pouze na verzi knihy vytvorene pomoci iAuthor, ale jinak autora neomezuje prodavat knihu jinde v jinem softwarovem provedeni, tak pak o nic nejde. Z toho co jsem ale cetla, je tato zasadni otazka nejasna.
Jeste bych rada objasnila nektere zkratky, ktere se v teto zajimave diskusi objevily. Jako autor knihy vam nemusi zalezet na tom, jestli mate ISBN nebo ne. ISBN je pouze kod pro oznaceni produktu, ne autorstvi. Autorstvi spada pod copyright, a ten se udeluje napr. v USA prez copyright office. Vetsina zemi ma svoji copyright office. ISBN je pouze oznaceni knihy stejne tak jako UPC je oznaceni produktu (pro zajimavost Apple vyzaduje u skutecne interaktivnich knih – tzv. book apps – UPC kod a ne ISBN). Takze pokud jste autorem, nejduleziteisi je si zaregistrovat copyright a ne ISBN.
Druha vec je EIN nebo SSN k tomu, aby jste mohli prodavat knihy v USA. Tohle neni byrokraticky vymysl firmy Apple. Jde pouze o ucetnictvi, nic jineho. EIN je firemni danove cislo (SSN je danove cislo fyzicke osoby). Pokud Apple prodava vase knihy a uctuje za ne penize, pak vam vsem musi odvadet 70% z ceny teto knihy. Na to, aby vam tyto penize mohl zasilat na ucet, musi mit vase danova cisla. Jinak by Apple nemohl tyto financni transakce uctovat ve svem danovem ucetnictvi. To by neslo ani v Cesku (dovedete si predstavit cesky danovy urad pote, co by jim firma rekla, ze vydelala milion korun, ale 700,000 poslala nekomu na ucet a nevi kdo to byl a jestli ten ci ten tyhle platby zdanuje?). Vlastnit EIN je proste nutnost k tomu, aby jste mohli vydelavat penize v USA.
Lidičky a co kdyby jsme ty učebnice napsali zadarmo,jenom z lasky k našim dětem.To by nešlo?
No 70% od Apple je pořád víc než dostane autor od (našich, nevím jak jinde) vydavatelů. Takže pokud by autor mohl vydat knihu u Apple a pak ještě i v jiném formátu třeba pro Kindle bude na tom podstatně líp než když vydá e-knihu u našeho nakladatele. Nakladatel knihu vydá většinou v jediném formátu, navíc převážně ještě s DRM takže čtenář s jinou než podporovanou čtečkou má automaticky smůlu, a navíc ještě za přemrštěnou cenu, což nakonec odradí většinu čtenářů a autor ve výsledku beztak nedostane skoro nic. A vydat tu knihu ještě jinde třeba v jiném formátu už autor nesmí protože mu to smlouva s nakladatelem nedovolí. Takže pro ty co píší by to mohlo být zajímavé.
Ucebnice zdarma z lasky k detem klidne. Ale tady jde o neco jineho. Apple ma zatim pouze 10% cast elektronickeho knizniho trhu (eBook) a jelikoz nejvetsi rust interaktivnich knih je v oblasti detske literatury, snazi se konkurovat napr. Amazonu tim, ze laka autory na svuj novy software. To, ze se pak uplne obycejna detska kniha prodava jako „ucebnice“ je dalsi marketingovy tah. Prodej iPADu a jejich vyuzivani ve skolach se v USA rozrusta a neni nic jednodussiho pro Apple nez aby ucitele doporucovali svym zakum kupovat knizky u Apple ve slozce „ucebnice“. Bude zajimave sledovat vyvoj, protoze jako matka deti skolou povinnych si nedovedu dost dobre predstavit, ze by „ucebnice“ mohl psat a publikovat kdokoli kdo si stahne software od Applu.
Jinak 70% z prodeje dostanete ode vsech eBook vydavatelu (Amazon, Apple, Barnes & Noble, atd.). Je to tzv. industry standard. Je to proto, ze knihy na Nooku, Kindlu, iPADu, atd. si vlastne vydavate vy sami, tedy jste samotnymi nakladateli (neexistuje papirova kniha, pokud si ji opet sami nevydate – coz by jste pak klidne opet mohli prodavat na Amazonu). Pokud mate ale dohodu s kniznim vydavatelstvim na papirovou knihu, tak samozrejme prodavate i sva elektronicka prava, a tudiz vase naroky na eBook jsou podstatne mensi.
A co když vydám „textbook“ opatřený ISBN??? :-D Je to pak kniha??
Srandovni diskuse, ale pokud si opravdu nedelas jen srandu, tak: ISBN=International Standard Book Number je pouhy identifikator, ktery rozlisuje jednu knihu od druhe. Tohle cislo se da koupit nebo vygenerovat, takze cislo samotne z knihy knihu nedela. Ale pokud nekdo napise „texbook“ a da si tam ISBN a vyda to, tak pak je to kniha. To, jestli si ji nekdo koupi uz je jina debata :-)
Amazon i Apple a vsichni ostatni vyzaduji na eBooks ISBN, aby to mohli prodavat a identifikovat tak titul od titulu. Duvod, proc Apple nedovoli dat k iBooks, ktere jsou vygenerovany pomoci iAuthor softwaru ISBN je zrejme proto, aby meli vetsi kontrolu nad tim co kdo a jak prodava. Vsichni dobre vime jak moc si Apple vsechno a vsechny hlida…..
Rozumím správně tomu, že ISBN je jediným rozdílem mezi knihou a opovrhovaným Textbookem?
Patrně jsem se dostal do spolku Hemingwayů s obrovským očekáváním úniku penez.
co ked vydam knihu cez ibook author v usa v sk/cz jazyku a budem u chciet predavat aj na iTunes SK a CZ store? Ziande povolenie nepotrebujem?
Máte něko ponětí, kdy bude možné publikovat knihy pro iTunes Store dalších zemí? např. ČR:)
To uz je mozne
Z příručky ISBN:
ad bez ISBN není kniha)
„Z hlediska mezinárodního systému ISBN neexistuje žádný právní požadavek mít přiděleno číslo ISBN a neznamená to žádnou právní ani autorskoprávní ochranu. V řadě zemí je ale používání čísel ISBN předepsáno zákonem. Je žádoucí, aby všechny knihy byly identifikovány čísly ISBN.“
ad multimediální textbook nemá ISBN)
„U online publikací se číslo ISBN přiděluje každému samostatně dostupnému formátu (např. : .ePub, .pdf, .html, .lit).
Jednou přidělené číslo ISBN nesmí být v žádném případě znovu použito.
Je-li publikace dostupná pouze v počítačových sítích (např. na internetu) dostává číslo ISBN za předpokladu, že obsahuje text, tvoří uzavřený celek a je určena veřejnosti. Takové publikace mohou též obsahovat obrázky nebo zvukové záznamy, ovšem v menší míře než tvoří jejich textová část. Související materiál (např. hypertext) by ale mohl dostat stejné číslo ISBN pouze tehdy, pokud by byl součástí publikace.“
ISBN číslo je tedy možné získat pro všechny dokumenty, které splňují pravidla pro přidělování ISBN. U multimediálních knih je nutné posuzovat i poměr textové části k ostatnímu obsahu. Číslo ISBN přiděluje Národní agentura ISBN v ČR.
Nepodařilo se mi z iBooks Author publikovat knihu. Nemohu zvolit Language, v nabídce není český jazyk. Může někdo prosím poradit?
Děkuji!