Technológia denne napreduje rapídnym tempom, čím sa sci-fi inovácie stávajú novodobou realitou. Niektoré z dnešných produktov, by sme si pred pár rokmi ani len nedokázali predstaviť, čo platí aj o najmodernejších výdobytkoch fotografického sveta. Fotoaparáty a kamery kvalitatívne stúpaju rok čo rok raketovým tempom, čo si môžeme všimnúť napríklad aj v prípade jablčných zariadení. Ak si však myslíte, že zrkadlovky alebo profesionálne kamery za tisíce dolárov operujú v tejto sfére ako úplná špička, vyvedieme vás z omylu. Zoznámte sa s najrýchlejším fotoaparátom T-CUP, ktorý predstavuje dielo popredných expertov na poli ultrazvukového zobrazovania. Tento fotoaparát dokáže vyhotoviť neuveriteľných 10 biliónov snímok za jednu sekundu.
Na jeho tvorbe sa podieľali profesionáli z univerzity INRS v Kanade a niekoľko vedeckých zoskupení zo známeho technologického inštitútu Caltech. Systém, ktorý umožňuje zaznamenanie tohoto ohromného počtu snímok za sekundu je založený na technológii ultrarýchlej komprimovanej fotografie. Tá pracuje na báze syntetického spomalenia alebo zastavenia času, čo umožní zachytenie prvkov v čo možno najpomalšom pohybe. Fotoaparát T-CUP je však pochopiteľne určený iba pre vedecké účely a projekty.
Takto vyzerá najrýchlejší fotoaparát na svete, ktorý dokáže umelo vyvolať zastavenie času:
Zachytávanie sledovaného objektu prebieha pomocou impulzov s krátkym dosahom, čo umožňuje vedcom pozorovať doteraz nemožné prvky ako napríklad reakciu hmoty na rôznu intenzitu svetla. „Počítali sme s faktom, že ak použijeme kameru s femtosekundovým zábleskom, kvalita obrazu bude veľmi limitovaná. Vylepšenie rozlíšenia sme dosiahli pridaním ďalšieho fotoaparátu, ktorý sa postará o vyhotovenie statických snímok. Kombináciou týchto dvoch prvkov môžeme dospieť k výsledku vysokokvalitných záberov za pomoci snímania až 10 biliónov záberov za jednu sekundu. Tento spôsob nazývame Radonová transformácia,“ opisuje proces popredný účastník projektu Lihong Wang, ktorý pôsobí ako profesor zdravotného inžinierstva a elektrotechniky v kalifornskom inštitúte Caltech.
…načež se na tuto hi-end novinku můžeme těšit v příští generaci iPhone XTMFCAOW (X The Most Fastest Camera All Over The World). ✌️
Dokáže tato kamera již zachytit v pohybu rychlost světla?