Po představení Apple Watch Series 4 se nejvíce mluvilo o funkci měření EKG. Ta je opravdu revoluční a posouvá tak vnímání hodinek od Applu spíše na zdravotnické zařízení, které už zvládá mnoho podobných funkcí. Navíc se v budoucnu možná dočkáme další, neméně důležité novinky.
Tou by měla být možnost měřit krevní tlak pomocí 3D Touch u iPhonů a Force Touch i Apple Watch. Pro měření krevního tlaku se nejčastěji používá klasický pásek připnutý na paži, který známe všichni od svého obvodního lékaře. V budoucnu by však k zjištění této hodnoty měl stačit displej přístroje. S tímto konceptem přišel doktor Mukkmalou se svým týmem, který tvrdí, že pro zjištění tlaku krve lze využívat optické či tlakové/silové senzory, které jsou již nyní zabudovány v některých telefonech.
Apple Watch Series 4:
Dokonce tento tým lékařů vyvinul aplikaci pro iPhone, která pomocí prstů dokáže změřit krevní tlak. Avšak zatím byla tato aplikace méně přesná, při porovnání s klasickými přístroji přímo k tomu určenými. Výsledky byly velmi podobné těm, které získáte například při domácím měření přístrojem, u kterého si připnete pouze sponu na prst a neobsahuje tak klasický pásek pro navléknutí na paži. A právě díky technologii Force Touch se nabízí možnost implementování této funkce přímo do hodinek.
Dokonce se mluví i o možnosti měření hladiny cukru v krku bez nutnosti získání vzorku krve. To by znamenalo skvělou zprávu pro ty, kteří mají cukrovku a měření cukru mají na denním pořádku. Zde se však řešení v nejbližší době nedočkáme, protože zatím neexistuje způsob, jak hladinu cukru v krvi bez vzorku krve zjistit s dostatečnou přesností. Je opravdu velmi zajímavé sledovat, jak začíná svět Apple Watch vnímat. Po měření tepu a nově i detekci pádu a měření EKG se tak možná v budoucnu dočkáme i funkcí pro měření krevního tlaku a snad i zjištění hladiny cukru v krvi.
Opravte si prosím překlepy!
Pre tých kto chcú vedieť viac o meraní tlaku s PPG,dajte do Googlu How can you take a Blood Pressure measurement using PPG signal from a fingertip only?
Kdyz uz pisete o tonometrech, nenazyval bych manzetu paskem.
Když by se jim opravdu povedlo dostat do hodinek měření cukru v krvi (což je důležitý údaj nejen pro lidi s cukrovkou, ale i pro sportovně založené osoby) a k tomu ještě měření krevního tlaku, bylo by to naprosto skvělé! Pak už jen zlepšovat kapacitu baterie, aby bylo možné hodinky používat i během spánku, na monitorování právě kvality spánku a srdeční činnosti, protože právě průběh spánku vypovídá o zdravotním a fyzickém stavu nejvíce.
Hodinky a ukazování času se u Apple Watch stane postupem času jen vedlejší funkcí, stejně jako tomu je dnes u iPhone a funkce telefonování :)
Zdravotní aplikace funkce jsou a byly by fajn v Apple Watch a v IP ale pokud to nebude využíváno celosvětově tak je to na nic. Apple by měl usilovat aby to v jejich produktech bylo poskytováno po celém světě a ne jen pro svojí zemi.