Během minulého týdne se kromě Keynote a představení nových produktů řešila v souvislosti s Applem ještě další událost, tentokrát spíše negativní. Jeden z uživatelů Twitteru totiž uvedl, že Apple smazal několik jím zakoupených filmů z jeho knihovny iTunes.
Konkrétně mělo jít o tři filmy, které si zákazník zakoupil a nyní zjistil, že v jeho knihovně nejsou. Napsal tedy na podporu Applu s žádostí o vysvětlení. Toho se mu sice dostalo, ale rozhodně ho nepotěšilo. Applu mu totiž sdělil, že jím zakoupené verze filmů nejsou v kanadském iTunes Storu dostupné. A jako náhradu Appel zákazníkovi nabídl možnost vypůjčit si tři filmy zdarma. Původní filmy měl klasicky zakoupené, takže rozhodně nesouhlasil s kompenzací vypůjčení tří filmů.
Nicméně celá kauza je mnohem zajímavější. Zákazník se totiž přestěhoval z Austrálie do Kanady a změnil si region iTunes. Filmy, které nyní ve své knihovně nevidí, si zakoupil ještě v australském iTunes Storu. Jedná se o Auta, Auta 2 a Grandhotel Budapešť a všechny tři jsou stále k dispozici v obou obchodech – kanadském i australském – avšak kvůli změně regionu již k nim nemá přístup a v Kanadě vypadají jako nezakoupené. Může si tedy nyní koupit „kanadské verze“ všech těchto filmů, ale ty koupené před změnou regionu ještě v Austrálii nevidí. Sám zákazník však uvádí, že si v Austrálii zakoupil více filmů a kromě těchto tří má všechny ostatní i nadále ve své knihovně. Jak je to možné?
Komunikace zákazníka s Applem:
Může za to právě rozdílná verze oněch filmů, což potvrzuje i Apple: „Všechny filmy, které jste si zakoupili a stáhli, si můžete užít kdykoliv a nebudou smazány, pokud tak sami neučiníte. Pokud změníte region iTunes, některé filmy nemusí být k dispozici pro opětovné stažení z obchodu, pokud je vámi zakoupená verze filmu nedostupná v dané zemi. Pokud je to potřeba, můžete změnit svůj region zpět na původní a znovu si stáhnout tyto filmy.“
Celý problém má tedy velmi jednoduché řešení, avšak vyžaduje po uživateli změnit si opět region obchodu na ten, ve kterém byly filmy zakoupeny. Ty si poté může stáhnout a nastavit zpět správný aktuální region. Již stažené filmy poté v knihovně uvidí a bude si je moci pustit i přesto, že jsou zakoupeny v jiném regionu. Rozhodně by bylo jednodušší nabízet jednu verzi všech filmů po celém světě, což však vzhledem k legislativám jednotlivých států a problémům s licencemi nemusí být vůbec snadné zařídit.
Mne sa stalo to iste :)
“…ještě další událost, tentokrát spíše negativní.”
🤔
Spise negativni? Vzdyt toto je ciste negativni…
no, toto je možná negativní jen do chvíle, než si uvědomíte, že to je problém jen a jen toho uživatele. Digitální ditribuce obsahu je prostě taková. V podmínkách se to jasně píše. Spíš byste měli Apple pochválit, že neblokuje přepínání regionů u účtu, nebo ho neomezuje na 1x za x měsíců. Tady se vlastně nic nestalo. Uživatel si změní region zpět na AU, stáhne si ten obsah, změní si region zpět na aktuální a je po „problému“.