Operační systémy, určené pro jablečné počítače, prodělaly od chvíle svého vzniku obrovskou proměnu a ušly dlouhou cestu. Na stránkách Letem Světem Applem vám budeme postupně přinášet seriál o všech verzích desktopového jablečného operačního systému od roku 2000.
Operační systém Mac OS X 10.1 s kódovým označením Puma byl druhým hlavním vydáním Mac OS X. Společnost Apple vydala jeho oficiální verzi 25. září roku 2001. Doporučená cena balíčku s Mac OS X 10.1 činila 129 dolarů, aktuální uživatelé Mac OS X mohli provést upgrade svého operačního systému prostřednictvím standardního Mac OS Up-to-Date programu za 19,95 dolaru. Bezplatná verze aktualizačního balíčku pro uživatele Mac OS X byla k dispozici do 31. října roku 2001.
„Mac OS X je ohromující aktualizace – a přichází pouhých šest měsíců po vydání Mac OS X,“ prohlásil tehdy Steve Jobs. „Mac OS X je nyní připraven na svou premiéru. Je neuvěřitelně rychlý, jeho součástí je sofistikované Aqua rozhraní a nabízí bezkonkurenční podporu více digitálních zařízení, než jakýkoliv jiný operační systém na Zemi, a co je nejlepší – aktualizace je zdarma,“ dodal.
Puma byla přijata o poznání lépe, než předchozí Mac OS X 10.0 Cheetah, podle odborníků jí ale stále ještě k dokonalosti chyběly některé funkce a operační systém vykazoval jistou chybovost. OS X Puma přišla s výrazným vylepšením výkonu, slibujícím dvoj- až trojnásobně rychlejší spouštění aplikací, možností snazšího vypalování CD a DVD jak prostřednictvím Finderu, tak iTunes. Přišla také jedna z nejočekávanějších aktualizací, kterou byl kancelářský balíček Microsoft Office v.X pro Mac, uživatelé se rovněž dočkali možnosti přesunout Dock ze spodní části obrazovky na její pravou nebo levou stranu. Dalšími novinkami byla podpora přehrávání DVD, větší podpora tiskáren a rychlejší chod OpenGL. Kritici ale prohlašovali, že Puma stále ještě nedosahuje potřebné funkčnosti a spolehlivosti, a spousta uživatelů ji nemohla používat jako hlavní operační systém.
Zdroje: ArsTechnica, Apple