Apple a potažmo i další technologické společnosti si na ochraně osobních údajů a obecně soukromí svých uživatelů velmi zakládají. Vymýšlí proto stále nové a nové způsoby, jak úroveň ochrany zvýšit. Zatímco však některé novinky lidé vítají s otevřenou náručí, jiné novinky naopak tolik nezaujmou a přestože ochranu soukromí a dat skutečně výrazně zvýší, netěší se mezi uživateli velké oblibě. Alespoň to vyplývá z nového průzkumu jedné americké univerzity.
Profesor L. Jean Camp a doktorand z univerzity v americké Indianě udělali průzkum, ve kterém zjišťovali, proč není dvoufaktorové ověření mezi lidmi tolik oblíbené. Jde o takový druh ověření, kdy kromě hesla zadáváte rovněž šestimístný kód zaslaný nejčastěji skrze SMS. Ale zpět k průzkumu samotnému. Pro jeho účely si vybrali 500 studentů technických oborů, aby si zajistili respondenty, kteří mají v oblasti technologií větší znalosti než průměrný člověk. Vyhnuli se tak případnému problému, kdy by tázaný vůbec nevěděl, co dvoufaktorové ověření znamená. Zjistili, že většina studentů nemá potřebu technologii využívat a svá hesla považují za dostatečně dlouhá a bezpečná.
Profesor Camp vidí v dvoufaktorovém ověření dva hlavní problémy. Prvním je jeho neznalost v populaci, neboť dle průzkumu z minulého roku tento typ zabezpečení nezná polovina Američanů. Druhým problémem je dle Campa posílání kódu přes SMS, protože zprávy můžou být zachyceny hackery. Podobná událost se stala nedávno sociální síti Reddit, kdy hackeři mohli získat přístup do účtu uživatelů, kteří si své heslo nezměnili od roku 2007. Následně i hlavní technologický ředitel společnosti Reddit potvrdil, že útok proběhl díky schopnosti hackerů zachytit jejich SMS zprávu.
Apple si dává na zabezpečení opravdu záležet. Svědčí o tom i mimořádně bezpečné Face ID:
Před více než dvěma lety americký Národní institut pro standardy a technologie, který mimo jiné navrhuje i standardy pro autentizační software, sdělil, že v budoucnu bude dvoufaktorové ověření za pomocí SMS zpráv zakázáno. U Applu je nastavení tohoto druhu ověření velmi snadné a rozhodně jej doporučujeme používat. S jeho nastavením pomůžou přímo oficiální stránky Applu.
mne ukazuje stále že sa nachádzam v Bratislave aj keď som niekde úplne inde napríklad Košiciach, a nevylhoda je keď potrebujem rýchlo prihlásiť cez icloud.com a nemám pri sebe ani mobil ani apple watch nič
Na tom je nejlepší, že když se pomocí dvoufaktorového ověřování přihlašujete na webové stránce na Macu, přijde vám kód na stejný Mac. To je megazabezpečení.
Pro další řešení problémů s připojením k internetu klikněte na www. …
Nejhorší je když kód nepřijde a vyskočí hláška, že server je nedostupný. Takže se mi zadařolo až druhý den ráno. Od té doby nepoužívám.