Zákonodárný sbor Spojených států amerických vyzval společnost Apple, aby objasnila zásady s nakládáním osobních dat svých uživatelů. Deník Wall Street Journal informoval, že americký Kongres zaslal CEO Timu Cookovi dopis, ve kterém žádá řadu vysvětlení.
„Píšeme Vám proto, abychom se dozvěděli více informací o možnostech zařízení iPhone. Zejména informace o sbírání a používání dat zákazníků společnosti Apple. Nedávné zprávy totiž naznačily, že údaje spotřebitelů shromážděné pomocí mobilních telefonů, jako například údaje o poloze a sběr jiných záznamů, mohou být užívány způsobem, který není v zájmu spotřebitele.“ stojí v jedné pasáži dopisu zaslaném Applu.
Co Tim Cook Kongresu odpoví?:
Mezi hlavní problémy se řadí například situace, zda zařízení sleduje polohu, i když má uživatel vypnuté polohové služby. V dopise je taky zpochybňována funkce „Hey Siri“. V Kongresu mají obavy, zda zařízení neshromažďuje audio data, zatímco se snaží v řeči uživatele rozpoznat onu frázi „Hey Siri“. Dále je v dopise probírán výrok Tima Cooka, v němž řekl, že by neměly existovat profily lidí s podrobnými osobními údaji, čímž jasně odkázal na Facebook nebo například Google. Zákonodárci se tedy ptají, proč v App Storu stále nabízí aplikace dvou zmiňovaných společností.
Apple se s podobnými dopisy již párkrát setkal. Kongres se v minulosti vyptával společnosti například na Touch ID nebo Face ID. Tento dopis není třeba brát jako nějaký druh sekýrování. V době, kdy technologie na nás dýchá ze všech stran, je třeba brát zvýšený ohled na osobní údaje více než kdy dřív. Kongres také zřejmě nechce, aby se opakoval nedávný průšvih Facebooku s Cambridge Analytica. Celý dopis zaslaný Applu si můžete přečíst zde.
Ty vaše bulvární titulky, to je opravdu něco! Proč by se mělo schylovat ke skandálu??
Clickbaitů a prachy 😀 Co víc dodat?
je jasný že současná filozofie applu vede k maximální ochraně dat uživatelů, to se samozřejmě může změnit až odejde tim cook
I když Tima nahradí jiná persona, nic to neovlivní.
A to víte, že Apple hostuje své „cloudové“ služby na serverech Google ? ;-)
Byť se honosí „šifrováním AES-256“ a roztříštěním šifrovaných souborů na více místech, ale …
A taky v Amazonu a Azure … To je ale pouze infrastruktura, ne samotná aplikace, která s daty pracuje.
myslim ze google fakt nema pristup k sifrovanym souborum uzivatelu apple
Apple považuje soukromí za základní lidské právo, proto všechny své produkty vyvíjíme tak, abychom minimalizovali sběr a využívání vašich dat, vždy upřednostňujeme zpracování údajů přímo v zařízení a poskytujeme vám plnou transparentnost a kontrolu nad vašimi informacemi.
Fakt nechápu dotaz “ PROČ NABÍZEJÍ ZMÍNĚNÉ DVĚ APLIKACE“ Kdyby je nenabízeli tak je hned napadnou za nekalé soutěže, diskriminace a protěžování vlastních aplikací.