Když se řekne Apple, většině z nás se ihned vybaví ikonický iPhone. I tento legendární produkt však má samosebou své předchůdce a právě k dnešnímu dni se pojí představení jednoho z nich. Přesně před 26 lety, tedy konkrétně 29. května 1992, totiž ukázal Apple světu svůj Newton MessagePad.
Od MessagePadu si Apple sliboval opravdu velké věci. Tehdejší ředitel John Sculley o něm prohlašoval, že se jedná o největší produkt, který Apple představil od příchodu Macintoshe, od kterého v té době uběhlo již osm let. Jablečná společnost Newton představila na výstavě Consumer Electronics Show v Chicagu, kdy na něm demonstrovala to, jak snadně se přes něj dá objednat pizza pomocí faxu.
Newton byl mnohými vnímán jako produkt, kterým se Sculley snažil překonat úspěch Jobsova Macu. Toto mobilní zařízení bylo navíc jeho prvním pokusem o spuštění nové produktové řady během jeho funkčního období.
Běh na dlouhou trať
Vývoj Newtonu započal již v roce 1987, kdy začali lidé v Applu pozorovat věci určené primárně do laboratoří a začali koketovat s tím, že je převedou i do “běžného” světa. Dotykové displeje byly tehdy samozřejmě spíše hudbou vzdálené budoucnosti a jejich první typy byly samozřejmě valné většině světa zcela nepřístupné. Pro Apple však ale v tu dobu nic nemožné nebylo a krom dotykových displejů chtěl do Newtonu přidat pevný disk, baterii s dlouhou výdrží či infračervené porty pro možnost komunikace. A znovu opakuji, když na tomto projektu začal pracovat, psal se rok 1987.
První prototyp Newtonu se dostal Sculleymu do rukou v roce 1991. Zatímco do této doby se mohl zdát vývoj lehce zdlouhavý, po představení prototypu Sculleymu nabral raketové tempo. Tehdejší ředitel Applu z něj chtěl mít osobního digitálního asistenta, jak jej sám označoval. Přestože bylo tempo vývoje zběsilé, plány se splnit zcela nepodařily. Apple totiž chtěl Newtona představit o pár měsíců dříve, k čemuž však nakonec nedošlo. Světu o něm sice pověděl již v lednu roku 1992, jeho fyzickou podobu ukázal až právě 29. května 1992. Ovace však byly i přesto obrovské. Světu se totiž nová vize Applu neuvěřitelně líbila. Zajímavé ovšem je, že se jej běžní zákazníci dočkali až zhruba po roce od jeho představení, jelikož se objevily další vývojové problémy, které jeho uvolnění bránily. Mezi největší kámen úrazu patřil především jeho tvar. Jableční inženýři se totiž nemohli zcela shodnout na tom, jak bude velký či celkově jak bude vypadat. Nakonec se ale podařilo najít společnou řeč.
A jak vnímá Apple Newton MessagePad nyní? Podle dostupných informací především jako produkt, kterým předběhl dobu. To trvalo i v následujících letech, kdy jej jablečná společnost vylepšovala. Bohužel se však později stal tento produkt obětí návratu Steva Jobse do společnosti, který jej prakticky zařízl, což pak dokonal příchod iPhonu.
Bylo to něco mezi zápisníkem a malým počítačem.Nedalo se z toho volat,což lze považovat za jediné mínus(TEHDY!!)Paměť to mělo v počtu MB,karty se překupovaly po 10 – 20 MB a bylo to šíleně drahé.Dnes bych to po stránce software připodobnil ke službě Evernote,ale programy to mělo také dobré:
-jednoduchý office
-něco jako plánovač či kalendář,dle výrobce softu na docela dobré úrovni
-spojení s počítačem nebylo jednoduché,ale šlo to
-vynikající byla možnost kreslení a ukládání kreseb
-mělo to záznamník ana krátké audioo poznámky
-šlo z toho posílat maily(přes modem)
-mělo to adresář
-šlo ztoho faxovat(přes modem)
Bylo to velké asi jako 2 iPhony 7 plus, výhoda byla externí klávesnice,ale sytém mělo možnost se učit a snímat čísla a písmena z ručně psaného textu-to vše při paměti třeba 10 MB!!!Toto bylo geniální,ale ne zas tak úplně,systém měl dost chyb při rozpoznávání.Ostatně toto není dořešeno do dnes,na tehdejší dobu to byla bomba.A konec pohádek apověstí ,milé děti!!