Face ID je bez debat jistě jedním z důvodů, proč je iPhone X tak moc oblíbený. Apple s touto technologií umožnil majitelům vlajkové lodi odemykat svůj iPhone díky skenování obličeje a jistě byla jen otázka času, kdy se začne opičit androidí konkurence. Již nějakou dobu se šušká, že první smartphone s Androidem, který se představí s funkcí skenování obličeje, bude od čínské společnosti Xiaomi. Technologie by měla být obsažena v chystaném modelu Xiami Mi7, který společnost hodlá představit 23. května. Týden před oficiálním představením unikl renderový snímek, jenž ukazuje komponenty umožňující trojrozměrné skenování obličeje.
Renderový snímek výřezu displeje u Xiami Mi7 v porovnání s modulem od Applu:
Na displejovém výřezu je na první pohled vidět spousta hardwarových prvků. Na levé straně by se mohla nacházet infračervená kamera, která by měla napomáhat detekci obličeje za zhoršených světelných podmínek. Vedle se nejspíše nachází přední fotoaparát a ve středu výřezu vidíme zřejmě ušní reproduktor, nad kterým se nachází mikrofon. Čtvercová komponenta na pravé straně by mohla představovat bodový projektor, který převádí dvojrozměrný obraz na trojrozměrnou scénu. Účel poslední kamery není zatím znám.
Samozřejmě, že výše uvedené popisy jsou pouze domněnky. Co jednotlivé součástky dovedou a jaká je jejich role v technologii rozpoznávání obličeje se dozvíme již příští týden. Vedle této technologie bude Xiami Mi7 údajně disponovat i senzorem otisků prstů na zadní straně smartphonu. Bude tak na zákazníkovi, jaký způsob odemykání přístroje zvolí.
xiaomi ide hard ?
Ten bodový projektor je vysílač IR bodového světla, jehož dopad na obličej je monitorován tou IR kamerou, která neslouží ke skenování „za zhoršených světelných podmínek, ale je to primární součást tohoto 3D skenu obličeje. IR světlo je zvoleno proto, že je výhodnější pro určení prostorové polohy snímaného bodu a současně se tím vyřeší problémy s osvětlením scény za denního světla (parazitní světlo) i za tmy (nedostatek světla). 3D skenování pak funguje rastrovacím způsobem, tj. skenuje se plocha objektu po jednotlivých bodech, čímž se vytvoří síť bodů, která se postupně zaznamenává a matemeticky se převede na biometrickou šablonu, která uloží jako vzor a se kterou se potom při pokusu o odemčení porovnají aktuálně neskenovaná data. Např. se počtem skenovaných bodů určuje přesnost zjištění bioidentity a také odolnost proti nepřesné identifikaci. Na druhou stranu, čím víc skenovaných bodů, tím delší čas rozpoznání. Foťák může dopomoci ke kalibraci pozice skenovaného bodu vůči celému objektu, což zpřesní s zrychlí identifikaci. Easy :-)
Ještě bych dodal, že ve své podstatě je to takový zmenšený Kinect od MS :-)
Proto Kinect koupili, to jsi tu nemusel potit takovou slohovku :)
To ano, dlouhé to je, ale pro technicky méně zdatné, nebo pro ty, kteří by rádi věděli „proč“ by to mohlo být přínosné. Ono si totiž dnes spousta lidí, hlavně mladých lidí, myslí, že když mají Internet, všechno tam najdou a nemusí tudíž nic vědět. Pak jim unikají jednoduché souvislosti a ve své podstatě zůstávají hloupí :-)