V článku Andoid versus iOS jsem se zmínil, že se porovnání obchodů s aplikacemi pro tyto mobilní operační systémy budu věnovat v samostatném článku, který nyní přinášíme. Taky vám to zní tak krásně, když Steve Jobs vyběhne na pódium a začne prezentovat čísla, jako například 300 000 aplikací v iTunes App Store, 10 miliard stažených aplikací pro iOS, 65 000 aplikací pouze pro iPad. Navzdory tomu, že například Playstation Store zde byl dřív než App Store, dokázal Apple vytvořit v podstatě jediný regulérně globálně úspěšný internetový obchod s aplikacemi pro mobilní zařízení, dokonce ten nejúspěšnější. Podívejme se jak si stojí druhá největší konkurence iTunes App Store, kterou přináší Google v podobě Android Market Place.
V současné době již nemusíte v popisu telefonů hledat, zda obsahuje tu či onu aplikaci, všichni výrobci se zaměřili pouze na dokonalý hardware a vyladěný operační systém, který si již každý vybaví podle svého přání. Během vteřiny můžete svůj iPhone proměnit v GPS navigaci, bitevní pole, jídelní lístek, nákupní seznam, závodní trať, nebo dokonce například seizmometr. Problém při prezentacích 300 000 aplikací je v tom, že když to opravdu hodně přeženu směrem nahoru, najdete zhruba 300 aplikací, které mají různou funkčnost a můžete je k něčemu smysluplnému využít. Takže se stává, že v iTunes App Store najdete aplikaci s naprosto totožnou funkcí tisíckrát, pouze pod jiným názvem a s jinou grafikou. Bohužel stejně nejste schopni projít všechny aplikace, takže se většinou dostanete pouze k těm, jejichž vývojáři byli schopni investovat do marketingu a proslavit se díky recenzím. Tak se tomu stalo například u hry Can Knockout 2, jejíž jediná recenze nebo oznámení o vydání vyšlo v den vydání hry v ČR pouze na Letem světem Applem a hra se během tří hodin stala nejstahovanější aplikací v CZ App Store. Vím, že jsem odbočil od tématu, nicméně chci říci, že ať již jste vývojář aplikací pro jakoukoliv platformu, vyplatí se investovat čas a peníze do marketingu. Android market dnes nabízí již stejné, ne-li vyšší počty aplikací než App Store! Poslední zpráva, kterou jsem dohledal hovořila v prosinci o 200 000 aplikacích na Android Market.
Prostředí
Zatím co iTunes App Store je služba přímo zabudovaná do iOS nebo iTunes na počítači, Android Market je webový obchod s aplikacemi, který naleznete na adrese market.android.com, nebo ve vašem Android přístroji. Prostředí webového obchodu Android je kompletně lokalizované do Českého/Slovenského jazyka. Popis aplikací je již standardně v angličtině, ovšem Google použil Translator a můžete tak kliknutím na tlačítko přímo pod popisem aplikace přeložit popis do vašeho rodného jazyku. Pro mě největší výhodou abchodu Android představují videa z YouTube, která jsou přímo v popisu aplikací. Nemusíte tak spoléhat pouze na obrázky, ale k dispozici máte i videa z her a aplikací. Popis aplikací, obrázky, základní informace, uživatelské recenze a další věci jsou v obou obchodech stejné. Poslední a také velmi důležitý rozdíl je v cenách, zatím co na App Store naleznete pro ČR ceny pouze v Eurech, Google automaticky uvádí ceny všech aplikací v korunách.
Funkce
Apple sice využívá na všechny nákupy jednotné Apple ID, to však nemá takovou sílu jako účet na Google.com. Pokud si totiž chcete nainstalovat aplikaci do přístroje s iOS, musíte si ji nainstalovat buď přímo přes App Store v přístroji, nebo jej připojit k PC/Mac. Když však chcete to stejné udělat s aplikací pro Android, stačí vám být na svém přístroji s Androidem přihlášen pod stejným účtem jako v Google Android Market. Následně pokud na PC/Mac vyberete aplikaci, stačí kliknout na její koupení nebo instalaci a aplikace se automaticky nainstaluje do mobilního telefonu, ať již se nachází kdekoli. Takový přístroj samozřejmě nemusí být připojen k počítači, ale pouze k internetu. Pokud například znáte údaje své přítelkyně, můžete ji darovat aplikace přímo tak, že se nainstalují do mobilu, nic si již nemusí řešit. Tato instalace aplikací mi přijde perfektní, prostě jen projedete Market a nemusíte nad ničím přemýšlet, zvolíte instaluj a aplikace okamžitě po instalaci najdete ve svém telefonu. Zajímavou funkcí u Android Market je také povolení aplikace, což znamená, že odsouhlasíte veškeré věci, které bude aplikace čerpat z vašeho telefonu. Můžete tak například odsouhlasit zasílání notifikací, využití GPS a dalších věcí, včetně oprávnění zabezpečení. Tuto funkci má samozřejmě také iOS, ovšem na Android Marketu vše odsouhlasíte již při instalaci a při spouštění aplikace vás nic neobtěžuje. Na druhou stranu Apple aplikace ověřuje a pouští do App Store pouze ty nezávadné. Google pouští veškeré aplikace a následně ty závadné stahuje podle stížností uživatelů. Další výrazné rozdíly v App Store vs. Android Store budete hledat jen velmi obtížně.
Aplikace
Hlavním tahounem všech zařízení s iOS nebo Androidem jsou pochopitelně aplikace. Ačkoliv se Steve Jobs a Apple rád „chlubí“ tím, kolik aplikací již v App Store mají, Google je na tom s množstvím téměř stejně. Osobně se mi nestalo, že bych mezi aplikacemi, které používám nalezl nějakou, která by na jedné nebo druhé platformě chyběla. Podobné je to také s žebříčkem top aplikací, který je hodně podobný. Ceny aplikací jsou podobné, ne však stejné a mnohdy se stane, že aplikace pro iOS placená je na Android zcela zdarma nebo naopak. Pokud však uvažujete nad vyzkoušením telefonu s operačním systémem Android, nemusíte se bát chybějících aplikací, na které jste z iOS zvyklí.
Resumé
Android Market je v současné době pro Apple iTunes App Store vyrovnaný soupeř, který nabízí pár vychytávek, nad nimiž by se mohl Apple zamyslet a zkusit je použít ve svém obchodě. Například instalace aplikací na dálku je perfektní funkce, která usnadňuje uživatelům život. Co se počtu aplikací nebo jejich kvality týká, jsou oba obchody vyrovnané a mám pocit, že chtě nechtě zachvíli dojde k situaci, kdy budou hry nebo aplikace vycházet exklusivně pouze pro jednu platformu.
Je velka skoda, ze tieto aplikacie alebo obchody nie su nejak prepojene, kedze mam iPhone a aj by som skusil prechod na Android aspon na pol roka, ale kupovat zas vsetky aplikacie… Ale je len dobre, ze konkurencia existuje, nakoniec na tom ziska zakaznik :)
Design se mi líbí více u iOS. Ale ta funkce instalace na Android je opravdu skvělá. Nikdy jsem nečekal, že to Google tak rozjede.
Ve čtvrtek jsem rozbil iP a v pátek dopoledne zakoupil HTC Desire HD a řeknu k tomu jedno slovo: výhra. Sem sice applista, vlastním i iPad, ale iOS ztrácí v mobilní podobě
Ja nevim ten HTC Desire je novej že jo ? ten vyšel ted když apple vyda letos iPhone 5 myslim že HTC bude mít zas zapařenou vyvojárnu aby vydali něakej produkt co to dožene. A pak zase apple bude dohanet HTC atd… atd.. a tak to má být.
Ved Gift App ma aj iOS, normalne sa da kupit aplikacia inemu uctu.
A kupovat apps na dialku mi zrovna nejak nechyba. Ale mozno v tom niekto zmysel vidi.
Tak já teda aplikace na Androidu postrádám ještě dnes např fotoeditory a filmeditory. Nemyslím tím šudlacky s filtrama pro malé rozměry