V dnešním testu opustíme vody osobních přenosných reproduktorů a zavítáme do kategorie, která stojí o něco výše a to jak po tematické, tak po finanční stránce. Do rukou se mi dostal nový soundbar JBL Bar 3.1 a jak již název napovídá, jedná se o druhý nejvyšší model domácího kina, které JBL v tomto segmentu nabízí. Pojďme se podívat, jak si tato sestava vede v praxi.
Specifikace
Jako vždy se nejprve podíváme na oficiální specifikace, kterými se výrobce chlubí. Z názvu produktu jde odvodit, že se jedná o 3.1 audio systém. O zvuk se tak stará kombinace šesti driverů a tří tweeterů v soundbaru, které doplňuje bezdrátový subwoofer s 10″ měničem. Celkový výkon celé soustavy je 450W, frekvenční rozsah 35Hz – 20KHz a max. SPL 103db. Vzhledem k zaměření je zde také rozsáhlá nabídka portů, které čítají 3 HDMI video vstupy, 1 HDMI ARC výstup, jeden analogový audio vstup, jeden vstup pro optiku, klasické USB a Bluetooth (4.2). Vzhledem ke svému určení se jedná o poměrně velkou sestavu – centrální zvukový panel má více než metr na šířku a váží 2,3 kilogramu. Subwoofer je více než 12 kilogramů vážící kvádr o rozměrech 440x305x305mm.
Balení
Tato část recenze je obvykle poměrně strohá. Naprostá většina výrobců je schopná na balení otisknout všechny relevantní informace o jejich produktu, stejně jako možnosti využití a ty nejzajímavější prvky výbavy. V některých případech je balení vyvedeno opravdu dobře a už samotné rozbalení produktu je zážitkem. V tomto případě nemám problém s prvním zmíněným bodem – na krabici najdete opravdu vše, co o Baru potřebujete vědět. Co mě však poněkud negativně překvapilo bylo to, jakým způsobem je balení vymyšleno. Krabice se sestavou uvnitř váží zhruba 15 kilogramů a otvory určené pro přenášení nepůsobí dvakrát přesvědčivě o tom, že tuto váhu udrží. Když jsem krabici s reproduktory odnášel z auta, opravdu jsem se bál o to, aby vyřezané úchyty nápor vydržely. Nakonec se žádný problém nestal, vzhledem k váze a velikosti by však měl být systém pro transport řešen lépe. Co se týče obsahu balení, najdeme zde kromě obou reproduktorů také dva nabíjecí kabely (každý reproduktor má vlastní), dálkový ovladač, metrový HDMI kabel, AUX kabel a speciální sadu pro montáž na stěnu.
Provedení
Zde není příliš co řešit. Jak centrální panel, tak subwoofer je vyveden z černého plastu se kterým v zásadě nemám problém. Centrální panel umožňuje přivrtání do stěny (což budoucím majitelům doporučuji, viz. níže), v případě subwooferu se naopak očekává stojící poloha na zemi. Na tu je také velmi dobře připraven – protiskluzové a proti-vibrační pogumované nohy fungují opravdu dobře a celý kus je stabilní a nepřenáší nechtěné vibrace do nábytku okolo. Na přední a horní straně čelního panelu se nachází perforovaný plech, kterým prochází jak zvuk reproduktoru, tak grafický výstup z jednoduchého displeje. Tlačítka jsou obyčejná (plastová) a ve většině případů se s nimi příliš zabývat nebudete (díky dálkovému ovladači). Veškeré porty se nachází na zadní straně, kde mají dostatek prostoru a kabely by mezi sebou neměly kolidovat.
Výbava
Co se týče výbavy a doprovodných funkcí, najdeme tu toho poměrně dost. Reproduktor podporuje funkci JBL Surround Sound, která by měla upravit zvukové podání tak, že se lépe roznáší po pokoji. Dále zde najdeme podporu pro Dolby Digital. Díky funkci JBL SoundShift je možné okamžitě přepínat mezi několika připojenými zdroji zvuku (ať už jde o zdroj z HDMI, USB, BT či AUX). Samozřejmostí je podpora 4K televizí. Výrobce uvádí, že centrální panel disponuje speciálním naladěním středového kanálu, díky kterému je poslech těchto pásem příjemnější/citelnější. Dle vlastního testování potvrzuji, že jsou za jistých okolností středy čitelnější, což se může projevit například při sledování filmů. Tento efekt je však nejvíce znatelný v případě, kdy sedíte přímo naproti hlavnímu reproduktoru. Je také dobré zmínit, že sestava podporuje ovládání za pomocí klasického ovladače k TV. Měla by být kompatibilní s většinou současných modelů.
Zvuková kvalita
Vzhledem k tomu, že se jedná o systém domácího kina nelze očekávat, že bude JBL Bar 3.1 hrát jako primárně hudební soustava. Zvukový projev mě však mile překvapil. Na dálkovém ovladači se dá nastavit několik zvukových režimů (Standard, Music, Movie, Voice, Sports), které celkový přednes velmi výrazně ovlivňují. Kromě toho je možné nastavit také úroveň basů, a to v poměrně velkém rozsahu (stupnice 1-30). Standardní zvukový režim působí nejvíce neutrálním dojmem, i když se rozhodně nejedná o typický „studiový“ zvuk. Stále je patrný boost v oblasti basů a výšek. V případě režimu Music je „večko“ v ekvalizéru ještě citelnější. Movie se snaží přidat na prostorovitosti a hutnosti zvuku, režim Voice se naopak zaměřuje na středové pásmo a ta ostatní potlačuje. Sportovní režim je pak jakousi kombinací mezi Music a Movie.
Nachází se zde také tzv. Night Mode, který se může hodit v případě sledování v pozdních večerních hodinách. Po aktivaci tohoto režimu systém hlídá hlasitost jednotlivých pásem a koriguje jí tak, aby nedocházelo k velkým výkyvům v celkové hlasitosti. V praxi se tedy stává to, že některé hlučnější pasáže stáhne na úroveň ostatních zvuků. Tato funkce funguje jen v případě přehrávání souborů s podporou Dolby Digital.
Zvukový projev jako takový je velmi příjemný a nemohu mu nic vytknout jak při poslechu hudby, tak při sledování TV/DVD. Pro kvalitu poslechu je však klíčová poloha centrálního reproduktoru. V ideálním případě by měla být ve vyšších polohách, tedy nejlépe na zdi pod televizí uchycené na stěně. Pokud budete mít hlavní panel položený níže, blíže k zemi (jako v případě mého testování – vrtat do stěny kvůli recenzi se mi příliš nechtělo), nedáte reproduktoru šanci se pořádně projevit. Jak již padlo výše, nejideálnější prostor pro poslech je přímo proti centrálnímu reproduktoru. To ovšem neznamená, že ve zbytku místnosti je zvuk horší. Prostorovitost stále poměrně dobře funguje, i díky prostorové konfiguraci jednotlivých driverů.
Závěr
JBL Bar 3.1 je audio sestava určená pro ty, kterým se zvuk klasických vestavěných reproduktorů v TV již omrzel. Za 12 999 korun dostanete téměř plnohodnotné (verze Bar 5.1 disponuje i dvěma nezávislými satelity) domácí kino, jež disponuje dostatečným výkonem, několika zajímavými doprovodnými funkcemi a příjemným designem.