O velmi zajímavý počin se postarala Evropská vesmírná agentura ESA. Dvojice jejích satelitů s označením Sentinel-2 několik měsíců skenovala plochu planety Země a výsledek je ohromující. Jedná obrovská fotografie, na které je zachycena celá zeměkoule, a která je složena z více než 80 bilionu pixelů. Originální blog najdete zde.
Snímek si můžete v originálním rozlišení prohlédnout zde. Při maximálním oddálení je vidět, jak byl celkový obraz skládán, neboť jsou viditelné jednotlivé pruhy snímání. Autory jsou družice Sentinel-2A a Sentinel-2B, které byly vypuštěny 23. června 2015, resp. 7. března 2017. Obě působí na oběžné dráze ve výšce necelých 800 kilometrů nad zemským povrchem. Syrová data pak dohromady složila australská společnost EOX.
Cílem celého projektu bylo zmapovat plochu Země s co možná nejmenším počtem mraků tak, aby bylo vidět co nejvíce objektů na zemi. Právě kvůli tomu trvalo pořizování snímků tak dlouho, neboť ne vždy byly vhodné podmínky v době, kdy družice letěla nad svou cílovou polohou. Fotografie ze severní hemisféry byly pořízeny v období od května do září 2016, z jižní pak v období od listopadu 2016 do března 2017. Tropické regiony se snímaly nejdéle, jejich zmapování trvalo od května 2016 do dubna letošního roku.
Ke kompletnímu zmapování zemského povrchu bylo využito zhruba 250TB dat. Možná zajímavější údaj by byl, kolik TB dat bylo zhodnoceno jako „nepoužitelné“. Níže se můžete podívat na několik vytípaných fotografií, originální obrázek pak ještě jednou najdete zde.
Zdroj: IFLScience