Dnešní macOS Sierra 10.12.4 přináší jen hrstku novinek, mezi které se řadí podpora diktování v Šanghajštině (tzv. wu jazyk, kterým se mluví v nejlidnatějším městě Číny), aktualizované API PDFKitu, vylepšená Siri a umožnění vývojářům reagovat na recenze u svých aplikací v Mac App Store. Výčet zní možná nudně, ale nesmíme zapomenout na tu nejdůležitější novinku ze všech, režim Night Shift.
Jedná se o funkci, kterou už znáte z iOS, kde je dostupná přibližně rok. Night Shift umí upravit teplotu barev displeje, potlačit modré světlo a tím ve výsledku zkvalitnit váš spánek. Displej by měl díky funkci být večer příjemnější, tudíž by vás neměly bolet z práce na Macu ve večerních hodinách oči.
Kde ale novou funkci aktivovat? Nastavení Night Shift se nachází v Předvolby systému –> Monitory –> Night Shift (nahoře). Kromě toho lze funkci aktivovat také z Oznamovacího centra, kde se nově Night Shift nachází hned nad funkcí Nerušit. Více už napoví přiložené snímky obrazovky v galerii níže.
Night Shift na macOS funguje úplně stejně jako ten na iOS. Dokonce je možné jej nastavit tak, aby se aktivoval sám od soumraku do úsvitu, k čemuž je ale potřeba mít v macOS zapnuté Polohové služby, aby systém zjistil vaše časové pásmo. Stejně tak je možné si nastavit vlastní časový interval, kdy se bude funkce vypínat a zapínat. Night Shift lze také aktivovat jednorázově, kdy se pak sám deaktivuje s východem Slunce. Nakonec si pomocí jezdce můžete zvolit teplotu barev displeje, což opět funguje stejně jako na iOS.
Podporovaná zařízení:
- MacBook (Early 2015)
- MacBook Air (Mid 2012 nebo novější)
- MacBook Pro (Mid 2012 nebo novější)
- Mac mini (Late 2012 nebo novější)
- iMac (Late 2012 nebo novější)
- Mac Pro (Late 2013 nebo novější)
Pro lepší představu, kde se Night Shift nastavuje a jak na Macu vypadá, doporučuji zhlédnout naše snímky v galerii výše a video od MacRumors níže.
Nový macOS Sierra nainstalován a funkce Night Shift nikde. Možná by bylo fajn vypsat které booky to vlastně umí a u kterých to lidi budou hledat stejně marně jako já a potom raději používat f.lux ze kterého tato funkce beztak vychází.
Problém je v tom, že Apple nikde podrobnosti o podporovaných modelech neuvádí.
K NightShiftu by měl být využíván Metal, takže by měly být podporovány následující stroje:
https://support.apple.com/en-us/HT205073
super, funguje.. Btw MBPr 2014
No, také Night Shift nevidím. Myslím si, že je to tím, že počítač s monitorem není jako celek např iMac, nebo nějaký MacBook. Mám Mac Pro a Eizo. V nastaveních a nikde v systému po NS ani památky.
Night Shift funguje i na externím monitoru. Sám to mám odzkoušené, vše se mění jen softwarově.
mě to funguje i na externim monitoru,propojeno USB-C
Hmm, tak mě to nefunguje, lépe řečeno nemá co fungovat, protože tam není žádná volba. Jak v panelech pro monitor, tak pro Ozn. centrum.
Může to být softwarově jak chce, ale nejsou-li prvky od softwaru přístupné …:-((. V celku mi to neva, jen jsem chtěl dát najevo, že to asi všem nepojede.
mozna jsem jediny, ale prijde mi, ze se po aktualizaci mac trosku vic zahriva..
taky mi to přijde na MBP15 2010
tak jsem zvědav .. zatím jsem používal https://justgetflux.com/ (funguje i tam kde není night shift podporován – divné, co?) .. tož uvidíme, zda to bude lepší :))
Tak ono ide kôr o to, že staršie Macy nepodporujú Metal, Metal je niečo ako DirectX na Windows, čiže alternatíva k OpenGL čo sa týka grafík. Z toho vyplýva, že Metal je na grafické činnosti oveľa šetrnejší a zároveň výkonnejší, to znamená, že áno, Flux dokáže to isté, ale odrazí sa to na chladení, zaťažení grafiky a dĺžke používania pri baterke viac ako natívna podpora od Apple v macOS.
Tak na MBP 2010 se mi Night Shift neobjeví a na MBP 2014 ano. Když už tam Apple to omezení dal, bylo by od nich i hezké zveřejnít jaké že to vlastně :)
Orxion: f.lux, docela zajímavé. Byť tuto funkci, myslím Night.S., nepotřebuji a není povolená na mém „stroji“, vyzkoušel jsem, docela super. I nastavování. Díky za tip.