Apple minulý měsíc mezi své zákazníky vypustil novou verzi operačního systému macOS 10.12 Sierra. První verze operačních systému se často neobejdou bez chyb a výjimkou není ani systém pro počítače Mac. Někteří uživatelé se po aktualizování setkávají s chybami, které se někdy dají vyřešit jednoduchou přeinstalací systému. Tato metoda přeinstalace na rozdíl od čisté instalace nevymaže žádná data a tudíž se není čeho obávat.
I přes to, že přeinstalace systému nesmaže žádné soubory, aplikace, dokumenty, data ani obrázky, je dobré si před jejím provedení Mac zálohovat. Přeinstalace by na data neměla mít vliv, ale člověk nikdy neví, co se může pokazit. Nejjednodušší metodou je použití funkce Time Machine, kterou by měl uživatel používat běžně.
Jak přeinstalovat macOS Sierra
- Zálohujte si počítač.
- Restartujte Mac a ihned po zaznění uvítacího zvuku držte klávesy Command + R. Tím se Mac dostane do režimu zotavení.
- V okně Utility macOS zvolte možnost „Znovu nainstalovat macOS„.
- Klikněte na Pokračovat a projděte přes konfigurační obrazovku.
- Na obrazovce s vybíráním disku vyberte ten, na který se bude operační systém znovu instalovat. Většinou se disk jmenuje „Macintosh HD„.
- Klikněte na Pokračovat, nebo Odemknout (Pokud máte aktivovanou funkci FileVault).
Poté začne samotná přeinstalace. Obrazovka by měla zčernat a mělo by se na ní objevit Apple logo a ukazatel postupu s odhadovaným časem dokončení. Tento údaj je pouze orientační a samotný proces může zabrat i déle.
Po dokončení přeinstalace operačního systému se Mac zapne jako obvykle. Měly by v něm zůstat všechny uživatelské účty, soubory, aplikace a všechna ostatní data včetně nastavení. Mac se může po znovu nainstalování systému zdát pomalejší. To je způsobeno tím, že například Spotlight musí na pozadí znovu projít všechny data. Jakmile budou všechny potřebné procesy dokončeny, tento problém sám vymizí.
Zdravím,
Používám MacBook Air 2015 na kterém všechno běželo za dob El Capitana, ale jakmile nastolil řád Sierry, šlo to do kytek. Při uzavírání počítače se systém odpojí z Wi-Fi, a při otevření se zase snaží připojit. Moc se mi to nelíbí. Nevim co s tím, ale už jsem si na to pomalu zvykl.
Takto se ale chová každý Mac – pokud zavřete víko, odpojí se od WiFi sítě a uspí se, aby nedocházelo k čerpání baterií. Při otevření víka se opět připojí do sítě. Pokud máte zapnutý PowerNap, připojuje se i během zavřeného víka v pravidelných intervalech. Jediné co se mohlo stát je, že se Mac připojil k WiFi síti rychleji ihned po otevření a Vám tak přišlo, že byl připojený pořád. I mě se to občas stane, ale někdy se zase připojuje poměrně dlouho – záleží asi i na konkrétní síti a přístupovém bodu.
Zajíamavé, u Elcapitanu máte pravdu, teď je otázkou zvážit koupi lepšího routru nebo celkový upgrade sítě. Děkuji
Chci se zeptat, nevím, zda to již někde padlo, ale mám problém na mém iPhone 6S 64GB (kamarád má stejný problém u iPhone 6S Plus), že když otevřu fotoaparát (ať už přejetím na uzamčené obrazovce doleva, či ostatními způsoby, fotoaparát zamrzne, buďto s rozmazaným obrazem, či zůstane černá obrazovka, jako kdybych ucpal fotoaparát prstem. Pomůže až “zahození” aplikace fotoaparát a znovu spuštěním. Máte někdo podobný problém? Kamarádovi řekli, že je to jeho problém.
Mě se to po updatu stalo taky párkrát na iP6. Po sednutí sytému a doběhu všech akcí na pozadí je vše OK, ale stěžovalo si na to víc lidí.
Mám pár měsíců úplně stejný problém. Nepomohla reinstalace. Musím aplikaci ručně shodit… Ale neobjevuje se pravidelně.
I mě se to stává. Dokonce od iOS 9. Je to zkrátka, bug, který ještě nikdo neodstranil