Většina z vás v těchto dnech instaluje zbrusu nový operační systém společnosti Apple s označením MacOS Sierra, který přináší nejen novinky, ale také lepší optimalizaci. Aby bylo vše dokonalé, máme pro vás dvě rady, které stačí udělat za pár minut a váš Mac a jednotlivé aplikace pojedou skutečně velmi rychle. Jedná se o rady, které sice na první pohled nevymažou z Macu příliš mnoho dat co se objemu týká a neušetří desítky GB na disku, ale odstraní balast, který zpomaluje smaotný MacOS, ale i spouštění jednotlivých aplikací!
Pokud jste se již těmito kroky řídili, jelikož o nich nepíšeme poprvé, pak věřte, že je musíte nyní po instalaci nového MacOS provést znovu, protože MacOS Sierra sebou opět přináší i to, co v počítači nechcete a co jej zpomaluje. Postup tedy udělejte znovu bez ohledu na to, že jste jej před instalací již někdy udělali.
Monolinqual
Cíl aplikace Monolinqual je jednoduchý. Za úkol má totiž odstranit z vašeho Macu vše, co je tam navíc. Navíc jsou vám samozřejmě jazyky, které skutečně nepotřebujete a těžko kdy budete potřebovat přepnout svůj Mac do tradiční čínštiny nebo starověké svahilštiny. V první fázi tedy v položce Languages dojde k odstranění všech systémových jazyků, které nebudete využívat. Sami si zvolte, jaký jazyk chcete zachovat a to tím, že jazyky, které chcete zachovat NEoznačíte ve výběru jazyků, které se mají smazat. Standardně není automaticky označen jazyk, který aktuálně využíváte a dále pak angličtina. Pokud víte že časem budete chtít přepnout například do Němčiny, pak ji taktéž vynechte z výběru.
Druhou možností kterou Monolinqual nabízí je vymazat Architectures, tedy architektury podporující starší počítače s PowerPC nebo ARM procesory. Zajímavé je, že i když OS X již nějaký ten pátek není s PowerPC stroji kompatibilní, přesto v sobě ukrývá množství architektur a podpůrných kódů, pro tyto procesory. Zvolit můžete vše kromě Intel a Intel 64-bit. Nyní stačí již jen zvolit možnost Remove a počkat, až aplikace všechen nepotřebný balast odstraní z počítače. Na iMacu Retina s nejnovější verzí OS X Yosemite se podařilo odstranit 1,56GB. Co je však mnohem důležitější než samotné místo, které se uvolnilo, je fakt že toto místo bylo zaplněné něčím, co nebudete v životě potřebovat a je to jen další zátěž pro váš stroj.
Xslimmer
Xslimmer je v podstatě tím stejným co Monolinqual, ale je mnohem důležitější. Neodstraňuje totiž systémový balast, ale balast který mají přímo jednotlivé aplikace. Po použití Xslimmeru se značně urychlí spouštění jednotlivých aplikací a samozřejmě opět ušetříte nějaké to místo na disku. Například aplikace AirPort Utility, která má pouze 37,6MB v sobě obsahuje 20MB věcí, které nebudete v životě potřebovat, ale se kterými pracuje při spouštění. Běh aplikaci se urychlí a poznáte to zejména na spouštění jednotlivých aplikací. Xslimmer je vhodné použít přes funkci Genie, která automaticky vyhledá veškeré aplikace jenž je možné vyčistit a následně vás informuje o tom, kolik ušetříte místa. Stiskem tlačítka Slim! dojde k odstranění všeho, co v aplikacích nepotřebujete.
Xslimmer jsme si koupil již před lety a musím říct, že se mi nikdy nestalo, že by způsobil s jakoukoli aplikací problém. Dokáže vyčistit jak aplikace, které jsou v OS X Přeinstalované, tak také ty, co si dodatečně nainstalujete. Bohužel oproti Monolinqual nedokáže odstranit balast ze samotného systému a proto je nutné tyto dvě aplikace kombinovat, což však vzhledem k tomu, že je Monoliqual zdarma není překážkou. Pro zajímavost na zcela novém Macu na který jsme nic nenainstaloval dokázal Xslimmer jen z přeinstalovaných aplikací odstranit 738MB věcí, které nebudete v životě potřebovat a které zdržují spouštění aplikací.
Romane, klikal jste vůbec na odkaz vedoucí na Xslimmer, který jste do článku vložil s informací, že stojí 14.95$? Hned po kliku je tam obrovský nápis DISCONTINUED a navíc informace „Xslimmer has been discontinued and it is no longer available for sale.“. Poslední update je v roce 2013, mám tedy opravdu strach, co tato 3 roky stará utilita udělá s nejnovějším macOS.
No on Monolingual je pro „nejnovejsi El Capitan“, takze to bych taky neriskoval.
monolinqual je v pohode. včera som ho použil.
Prosím o pomoc, po použití Monolingual mi nejde otevrit zadna z aplikazi z MS Office. Ikonka v docku jednou vyskočí a to je celé. Poté jsem aktualizoval na Sierra, ale porad to same.
Odinstaloval jsem „zbytečné“ jazyky a zmizela mi čeština nejen z MS Offce, ale i Pages, Numbers, Keynote
Na Monolinqual si dejte velký pozor. Stalo se mi, že některé aplikace pak nešly otevřít nebo padaly nebo zmizela Čeština!!!