Tisková zpráva: Evropská komise přijala stížnost společnosti GeeksHouse. Té se nelíbí postup společností Apple a Facebook, který znemožnil vydání mobilní aplikace HOWGH. Aplikace HOWGH do sebe integrovala většinu nejpoužívanějších komunikačních platforem, jako Facebook messanger, nativní komunikační aplikaci Applu – iMessage nebo Viber a WhatsApp. Její výhoda tedy byla pro uživatele zjevná. Díky ní už nemělo být potřeba otevírat různé komunikační aplikace, ale vše se odehrávalo v jedné. O takové řešení do té dobry byly pokusy pouze na operačním systému Android, ale pro iOS to byla novinka. „Věděli jsme, že děláme něco unikátního, co na trhu ještě není a co má potenciál oslovit hodně lidí. Ten vývoj byl navíc dlouhý a náročný,“ říká Ondřej Štěpánek, spolumajitel GeeksHouse a šéf vývojového týmu.
Vývojový tým našel způsob, jak jednotlivé platformy integrovat díky jejich otevřeným protokolům. Facebook a Apple se však rozhodli bez předchozího upozornění tyto protokoly zavřít a tím i znemožnit další vývoj aplikace HOWGH. Stalo se tak v poslední fázi vývoje a jen pár dnů před uvedením aplikace na trh. Obvyklou praxí přitom je, upozorňovat na chystané uzavření protokolů i několik let dopředu, a to právě z toho důvodu, aby vývojářské týmy neprogramovali zbytečně.
Takový postup podle právních zástupců vykazuje znaky zneužití monopolního postavení, a proto se GeeksHouse rozhodli bránit. „Nejprve jsme zkoušeli komunikovat přímo s nimi a poslali jsme dopisy jak na Apple, tak na Facebook. Apple nám odpověděl dopisem, který vypadal jako mnohokrát použitá šablona a Facebook nezareagoval vůbec,“ popisuje Štěpánek chování IT gigantů. Následovalo sepsání stížnosti k Evropské komisi, která nyní žádost přijala a začíná se ji zabývat. Aktuálně se dotazuje na stanoviska, která ve sporu mají Apple a Facebook.
„Vyčíslili jsme výší potenciálně ušlého zisku, na dvakrát 2,5 miliardy korun. To číslo se může zdát astronomické, ale musíme si uvědomit, že se jednalo o unikátní aplikaci, která by oslovovala obrovské množství lidí,“ říká Petr Fučík, právní zástupce společnosti GeeksHouse. „Abychom to číslo získali, použili jsme zcela standardní vzorec, jaký se při vyčíslení ušlého zisku používá běžně,“ dodává Fučík.
Riziko podnikani se tomu rika.. pokud sou ty protokoly pristupny zdarma tak to riziko tam je dycky.. pokud chteji pokracovat, maj se dohodnout s applem a facebookem.. tropchu mi to pripomina majitele sjezdovek po zime bez snehu, kdy chteli po statu kompenzace.. =D
Společnost s ručením omezeným se základním kapitálem 3.000 Kč která do září nesplnila zákonnou povinnost uložení konsolidované účetní uzávěrky do sbírky listin v obchodním rejstříku za rok 2015, kdy vznikla, chce školit IT giganty ze svého chování? Úsměvné.
Já ještě dodám, že tato společnost nemá ani své vlastní sídlo. Adresa „Revoluční 1082/8“ je pouze virtuální adresa. Znamená to, že tam chodí pošta (kterou mnohdy ani nepřevezmou), je tam jejich cedulka/nápis společnosti, a kdybyste chtěli schůzku můžou si pronajmout na 2 hodiny kancelář. To je vše,ale v reálu tam jinak nikdo není, maximálně tak uklizečka a vrátný.
Tyto virtuální prostory (především jako sídla společností) jsou velmi oblíbené u podvodných firem!
79% z nich jsou podvodníci (a hledá je finanční úřad, nebo policie ČR),
dalších 19% jsou už v insolvenci, a řeší to insolvenční správce a soud
a zbylé 1% a méně jsou slušní podnikatelé kteří sídlí na virtuální adrese.
OSOBNĚ NEDOPORUČUJI OBCHODOVAT S FIRMOU KTERÁ SÍDLÍ NA VIRTUÁLNÍ ADRESE (máme již zkušenosti)
S pozdravem
M.Ř.
neviem, to ako keby som mal BAR a dílera CocaColy by som poslal kade-lahšie s tými jeho čistiacimi prostriekami.
a oni by ma zažalovali za ušlý zisk ????