Minulý týden proběhla v zahraničních, ale i českých, médiích zpráva o tom, že se chystá mobilní telefon s 8GB operační paměti. Toto je hodnota, která se v poslední době stala zlatým standardem v klasických stolních počítačích a noteboocích. Objevuje se tedy otázka, jak dalece může tento hon za specifikacemi mobilních telefonů zajít. Opravdu potřebují dnešní mobilní telefony 8GB RAM? Jedná se pouze o demonstraci technologií, nebo se tím výrobci jistí do budoucna? Nebo jsou již dnešní systémoví vývojáři natolik líní optimalizovat svůj operační systém, že je takováto hodnota nezbytná?
8GB RAM je opravdu dost. Tato kapacita vystačí 90% všech uživatelů dnešních počítačů. Jsou uživatelé, kterým by stačily dokonce 4GB ale naopak jsou Ti, kteří využijí například 64. Využití operační paměti v počítačích závisí logicky na tom, co na něm uživatel dělá. Pro obyčejný provoz, skype, web, maily a podobné aktivity je 8GB habaděj. Pokud se někdo zabývá virtualizací, naopak bude vyžadovat paměti více. Otázkou ale zůstává, zda-li je 8GB v mobilních telefonech vůbec smysluplné.
První iPhone disponoval 128MB RAM, populární model 3GS pak nabízel dvojnásobek. Modely 4 a 4S nabídly 512MB RAM a od modelu 5 se Apple přesunul přes hranici 1GB operační paměti. Současný iPhone 6s/6s Plus má 2GB RAM s tím, že nadcházející iPhone 7 nabídne 3GB RAM.
Celková kapacita operační paměti logicky roste s tím, jak se zvyšují hardwarové nároky systému a jednotlivých aplikací. Je však otázka, kde se nachází hranice praktického využití, a kdy už se naopak jedná pouze o marketing. Velice podobná situace se na platformě Android váže s mobilními procesory. Je to několik let zpátky, co jedním z největších PR prvků byl počet jader v telefonu. Nejdříve to byly dva, pak čtyři, dnes až osm jader. Marketingové kampaně hovoří v podstatě o tom, že pokud váš mobil nemá osm jader, jste prostě out. V tomto samém duchu se mohou nést poslední zprávy o čím dál větší kapacitě RAM.
Zajímavé na tom všem ale je, že celkový výkon zařízení neroste souměrně s větším počtem jader/operační paměti. Dvoujadrové procesory od Applu jsou podstatně výkonější, než většina 6 a 8 jádrových řešení od konkurence. V tuto chvíli se totiž dostává ke slovu optimalizace systému a aplikací a to je většinou kámen úrazu. Dle mého názoru je to právě softwarová optimalizace, na kterou by se měli výrobci soustředit. A ne jen využívat technologického progresu k tomu, že mohou do zažízení narvat další a další jádra a GB RAM. Pak se totiž může velice snadno stát, že telefon s polovičním výkonem může běhat svižněji než telefon s 8 jádry a xGB RAM. Nemluvě o spotřebě, kterou bude méně výkonnější telefon disponovat. Jaký na toto téma máte názor vy? Mají výrobci telefonů „zneužívat“ vývoje hardwaru k tomu, aby měly jejich výrobky nesmyslně přestřelené specifikace, nebo by měli naopak jít cestou lepší optimalizace softwaru?
Zdroj: iDnes
3gb je nutnost kvůli fotoaparátu 2 čočky jsou náročné a i teď iphone má super slow motion 120FHD 240HD taky to dává ram zabrat ale u ios si myslím že 4 gb by stačily bohatě i s plným multitaskingem.
No záleží co od toho serveru, herní konzole v mobilu chcete aby všechno uměla?
Sdílené paralelní prostředí pro více uživatelů zároveň na mobilu nepoužitelné a nemá to smysl.
Podla mna je 2gb uplne postacujuce pri HD obrazovkach ako ma Iphone 6s a systemu ktory je odladeny…. Samsungom by nestacilo ani 8gb…priatelka ma s6 s 3gb a telefon blbne. Ja mam okrem 6S aj HTC M8 s 2gb a telefon slape ako hodinky a to ho uz nejaky ten mesiac mam a ma FHD displej.Mal som predtym LG G3 s 2gb ram ale sem tam sa trhal a mal pomale reakcie koli QHD displeju a ramka to nie vzdy zvladala. Je tam viac faktorov- rozlisenie displeja, funkcie a hlavne odladenost systemu…kludne sa da aj s 2gb spravit svizny telefon alebo s 3gb urobit sekajucu sa hrkalku. Ked sa vyvojari vyprdnu na optimalizaciu tak aj na snapdragone 820 a 4gb ram to bude naprd. Cize je uplna zbytocnost pchat do TELEFONU 8gb ram a 20jadrove procesory….cisty marketing alebo neschopnost vyvojarov odladit android.
2GB RAM je v současnosti přijatelné minimum u FullHD telefonu, 3GB RAM u QHD. Kdo si vzpomene na iPhone 6 Plus s 1GB RAM, který neudržel v RAMce ani 3rd party klávesnici a sama se resetovala, ten ví jakej byla nepřiměřeně nízká kapacita paměti u 6 Plus hroznej fail.
Jak tu bylo napsáno – proč aplikace na mém iPhone 6s se dvěma jádry a 2GB RAM naběhne za 5 sekund a na Samsung Galaxy S7 Edge (12424jader a 434GB RAM) nabíhá 17 sekund? Optimalizace systému je mrcha… Mít osmijádro aby se nesekala základní obrazovka? Mmmm :))
jankorous
Možná proto, že počet jader telefonu je podobně důležitý parametr, jako jestli máš na autě obuté zimní gumy Michelin nebo Pirelli. Pro jízdní vlastnosti na sněhu a vodě je důležitější hloubka vzorku než značka. Samo o sobě nemá počet jader SoC mimořádný vliv. Rozhodující je celkový MultiCore výkon CPU nebo GPU části, a to na jakou frekvenci jsou jádra taktována, nikoliv parametr, z kolika clusterů je SoC navržen. Jádra se řetězí jenom z finančních důvodů, je to levný způsob jak dosáhnout vysokého výkonu a dělají to všichni jak MTK, Qualcomm, tak Apple, s rozdílem, že každý někde jinde.
Helio X30 má mít celkem 10 jader CPU a 4jádra GPU na architektuře big.little. Rumored Apple A10 má mít 2 jádra CPU a 6jader GPU. Podle leaku z GeekBench má X30 vyšší procesorový výkon o cca 10%. V GPU výkonu přestože má jen čtyři jádra oproti šesti jadrům v rumored A10 má dosahovat taky vyššího výkonu. Helio používá shodná GPU jádra jako Apple A10 od stejného dodavatele PowerVR, nachlup stejné clustery, ale je jich míň a jsou výkonnější. Zázrak? Ne, MTK je taktovalo na vyšší frekvenci, i když je jich méně, mohou dosahovat vyššího MultiCore výkonu než GPU Apple A10 s více jádry.
SoC ve tvém iPhone má 2CPU jádra a 6GPU jader. SoC v S7 má 8CPU jader a 2GPU jádra. Tak nějak není uplně divný, že hry nabíhají na iPhone o tolik rychleji, protože moje zkušenost je, že rychlý start aplikace ani tolik neovlivní rychlost vnitřního úložiště (v tomhle případě není moc rozdíl mezi telefony) jako MultiCore výkon SoC u bězných appek a MultiCore výkon GPU u her. Vzhledem k tomu, že většina Androidů s Exynos nebo MTK má slabou GPU část (konkrétně Exynos 8890 ji má o hodně slabší než Snapdragon820 nebo Apple A9), tak v testech user experience pravidelně ve hrách vítězí iPhone.
Realita je, že Exynosy, MTK i Kiriny jsou v GPU části vždy slabší než Apple A9 nebo Qualcommy.
Vtip je v tom, že Apple vysokého výkonu GPU docílil hloupým a levným řetězením jader, uplně stejným způsobem jako to dělá Samsung s Exynosy, jež mají CPU MultiCore výkon o dost vyšší než Snapdragon 820 nebo Apple A9.
Apple A9X v iPad Pro má 2CPU jádra a 12GPU jader. Tak kdo se tady honí za hloupým řetězením jader Apple nebo konkurence?
Odpověď zní: všichni, protože „hloupý“ řetězení jader je levný na vstupní náklady. Exynos nebo MTK je výrobní cenou níž než srovnatelný Qualcomm, ze stejného důvodu cpe Apple tolik jader do GPU, na optimalizaci systému nemá vliv jakým návrhem SoC bylo dosaženo celkového MultiCore výkonu.
Co má vliv na výsledné user experience?
1) MultiCore výkon SoC (v závislosti na spuštěných aplikacích záleží buď víc na CPU nebo GPU části) nikoliv počet jader.
2) Rozlišení displeje (všechny TOP androidy mají 1.5 násobně vyšší rozlišení displeje, než 6S Plus). QHD rozlišení = 3 686 400 pixelů. iPhone 6S Plus FullHD = 2 073 600 pixelů.
3) Optimalizace systému…tady závisí na každém výrobci jak se s tím popere. Nelze zastírat, že optimalizace TouchWiz od Samsungu patří mezi ty nejhorší, kdežto čistý Android na Nexusech je daleko lépe optimalizovaný než iOS9.
Na optimalizací iOS se pod Cookovým vedením Apple musel vykašlat, přestože v nabídce je jen několik málo iPhonů, optimalizace systému iOS8.x a iOS9.x je špatná (i když ne tak jako u TouchWiz). Místo tradičně výborné optimalizace na kterou jsme byli zvyklí z dob Steva Jobse naposled u iOS6 se stala pod Cookovým vedením absolutní tragédie. Apple u posledních modelů pouze navyšuje hrubý výkon SoC, takže telefony jsou rychlé, nejedná se však o zásluhu optimalizace software. Každoročně se miliony iPadů po Cookových updatech pravidelně bricknou nebo pošlou do bootloop. Takové faily se za Jobse neděly.
Stačí se podívat, jak je na tom Nexus 6P ve srovnání s iPhone 6S Plus. Tovární telefony, oba referenční kusy, čistý android vs iOS. Nexus má slabší SoC než 6S Plus. QHD vs FullHD. Srovnání user experience pure android vs iOS9 Tech Trinkets: http://goo.gl/qiGT8P
Nexus 6P je v 95% činností rychlejší než 6S Plus, a to i přesto, že má násobně vyšší rozlišení displeje. SoC mají oba telefony podobně výkonné (Nexus je nepatrně slabší), z toho plyne, že optimalizace čistého androidu je na daleko lepší úrovni, než optimalizace iOS9.x.
Benchmark review a user experience podle PhoneDog http://goo.gl/IkNHo9
PhoneDog to shrnuli:
„It is pretty clear the Nexus 6P is the faster device. It is faster than the iPhone 6S Plus in real-world usage and everyday usage. Nexus 6P is faster device despite the iPhone 6S Plus significantly out benching it.”
Nexus 6P má 8CPU jader vs 2CPU jádra u Apple A9. QHD vs FullHD. Hlupáci budou počítat jádra bez znalosti souvislostí.
Vtipný, že Nexus 6P poráží 6S Plus téměř ve všem, přitom podle benchmarků je to slabší telefon, který si navíc musí poradit 1.5násobně vyšším rozlišením obrazovky. Optimalizace iOS tak skvělá není, jak se snaží nabulíkovat lamy, hloupé je, když se někdo takový nesmysl snaží podložit argumentem na základě prostého součtu jader v procesoru iPhone, aniž by současně tušil, že celkový počet jader v Apple A9 a A9X je daleko vyšší než u většiny výkonnostně srovnatelných Snapdragonů.
Optimalizace TouchWiz je fakt hrozná, to by nikoho zpochybňovat nenapadlo.
Nitro, nitro ty blbečku jeden :) Na základě PhoneDog říct, že je 6P rychlejší a dělat tu závěry a něco říkát o lamách, může jenom domysli si sám,
Myslím, že sám jsi schopen dohledat podobné video testy, kde iPhone 6S+ poráží 6P jako např. :
https://www.youtube.com/watch?v=MQ8pTGCcW7A
BTW celý přisvěvek jsem nečetl, je možné, že tam nasekal daleko více nesmyslů a dezinformací .)
Někomu stačí málo… a rád si za to málo připlácí.
Profits are great. Apple should make profits, but some people aren’t blind to what apple is doing to it’s customers, which is giving them what would be a mid range $299 device, for android flagship prices. And, is one of the reasons Apple is losing customers. No doubt that iOS is great, but that doesn’t change the fact that Samsung (and many others) are giving their customers 2560×1440 resolutions ( yes, you CAN see a difference ) vs. 750p/1080p as well as 3-6GB ram vs 1-2GB. (yes, I get that iOS doesn’t „need“ those specs to run smoothly) but you are paying for it even though you aren’t „getting“ those specs.
All { Flagship } android devices ship with Double the internal storage (yes android + oem skin takes up a little more room than iOS, but still end up with WAY more user available in the end on android) Not to mention SD card for more storage for music and pictures.
Apple 90% profits is because they are ripping you off on cheap hardware parts. 750p is a joke just like a 16Gb phone in 2016.
750p 2GB phones on android sell for $199 and they still make a small profit. Apple users pay $650 for that same hardware because of iOS/ecosystem I guess. If apple charged $499 for the 6S, they would still be making a Massive profit. The 6S has about $140 in parts. Apple users pay that 400% markup. I am all for apple making profit, but for the money, I should be getting Better parts. I want 1080p on the 6S. I want 1440p on the 6S Plus. I want 3GB ram so that when iOS 12 comes out, if I still have my phone, it doesn’t slow down to being nearly useless. I want certified water resistance like galaxy phones have. I want wireless charging. I want to be able to add an SD card or have 64GB internal storage (not 16GB) for a $650+ phone.
They can still make profits and give us something WORTH $700. http://goo.gl/lDMPfP