Apple a revoluční řešení, spojení které ještě do nedávna bylo velmi běžné. Jakkoliv se může zdát, že revoluční způsoby a inovace se Applu v poslední době vyhýbají, nemůžeme zpochybnit to, že se snaží. Co se týče technologických milníků, rok 2010 byl poměrně přelomový. Steve Jobs představil iPhone 4, který disponoval první verzí tzv. Retina Displeje. Tedy zobrazovacího panelu, který měl tak jemnou patici, že nebylo možné jednotlivé pixely zpozorovat (pokud se o to člověk vyloženě nesnažil). Teď Apple chystá podobnou bombu, také v oblasti displejů, ale tentokrát nejde o rozlišení, ale o využití barevného spektra, tzv. gamutu.
Ještě se na moment vrátím k rozlišení. V roce 2010 byly dotykové smartphony ještě „v plenkách“. Z dnešního pohledu se vše ještě rozjíždělo a bylo tedy hodně prostoru pro to, jak uživatele zaujmout něčím novým. Apple to zkusil super jemným displejem a byla to rána do černého. iPhony a iPady si chvíli držely prvenství v hodnotě ppi, ale velmi rychle začaly ostatní výrobci Apple dotahovat a následně i předhánět. V dnešní době není neobvyklé dostat do telefonu 4k rozlišení. 1080p je pak takovým „zlatým standardem“, ačkoliv konkrétně Apple toto rozlišení nabízí pouze u modelů Plus.
Konkurence v jemnosti displejů je tedy obrovská, zaměření se na kvalitu podání barev a využití širokého barevného spektra je však stále v plenkách (alespoň v neprofesionální, spotřební elektronice). První větší zmínky o HDR (Wide Color je pouze vznešený název, který používá Apple proto, aby se odlišil) proběhly letos na veletrhu CES v Las Vegas. K dispozici byly první HDR Ready televize a pár počítačových monitorů. Vypadá to tedy, že HDR je technologií, o které se teď bude nějaký pátek mluvit. Zda-li se z toho stane fraška jako ze 3D televizí je otázka. Podstatné však je, že se alespoň něco děje.
Apple v současné době nabízí funkci Wide Color v nejnovějších iMacích a 9,7″ iPadu Pro. Uživatelé pozorují, že barevné spektrum těchto displejů je opravdu velmi široké a ostatní „konvenční“ monitory oproti nim působí extrémně ploše. Pokud se podíváte na obrázek pod tímto odstavcem, uvidíte jednu ze dvou věcí. Pokud máte to štěstí a vlastníte zařízení disponující panelem s funkcí Wide Color (nebo například grafickým monitorem s full RGB podporou), uvidíte v obrázku logo. Pokud patříte mezi 99% ostatních, uvidíte pouze červený (oranžový) čtverec. Další podobné příklady můžete najít zde.
Podle posledních informací to vypadá, že Wide Color dostanou i nové iPhony, kterých se dočkáme za nějaké dva měsíce. Oficiální název je „DCI-P3 Wide Color Gamut“ a tato funkce by měla být schopná zobrazit podstatně více barev, než například grafiky používaný, a standardizovaný, sRGB gamut. Tuto funkci velmi ocení všichni, kteří nějakým způsobem pracují s grafikou, jelikož například RAW fotografie nabízí tak široké barevné spektrum, že i ty nejlepší sRGB monitory nezobrazí 100% barev. Nové Wide Color/HDR panely by však měly.
Nasazení takovéto nové technologie vyžaduje poměrně hodně práce. Je potřeba zajistit jak hardwarovou, tak softwarovou podporu. Výrobci televizí se mohou o protlačení HDR snažit sebevíc, ale pokud pro to nebude dostatečný obsah, čeká tuto technologii stejný osud jako již zmiňované 3D. To samé v bledě modrém je pak v mobilních zařízeních. Apple musí přesvědčit ostatní vývojáře k tomu, aby začaly rozšířený barevný gamut využívat. Sami si své vlastní aplikace optimalizují, ale až na ochotě těch ostatních závisí to, zda-li se z Wide Color stane všeobecně uznávaný a rozšířený standard. Po představení prvního Retina displeje také chvíli trvalo, než se dočkal kompletní podpory ze stran všech vývojářů. Je tedy nasnadě očekávat stejný průběh i v případě Wide Color. Uvidíme tedy, jestli se Applu tento přístup vyplatí tolik, jako v případě Retina displejů. A zda-li dokáží strhnout celý mobilní průmysl, stejně tak jako v případě zjemňování zobrazovacích panelů. Zatím je budoucnost Wide Color/HDR ve hvězdách, ale potenciál je nezpochybnitelný.
Zdroj: Appleinsider
Z pohledu rozlišení má první generaci retina displeje stále ještě iPhone SE a iPhone 6S, pouze iPhone 6S Plus má kvalitativně srovnatelný displej s nižší střední třídou androidů.
Většina androidů s cenou nad 7500,- už má dnes kvalitativně nesporně lepší IPS panely než iPhone 6S a SE.
V roce 2010 byly dotykové smartphony ještě “v plenkách”.
To si nemyslím, můj první dotykový telefon s 3.5″ displejem jsem vlastnil v roce 2002, ovládal jsem ho převážně prsty, přestože neměl kapacitní displej. Oproti dnešním telefonům mu chybělo pouze wifi (v té době se nikde nepoužívalo, gps a fotoaparát), druhá generace MDA již měla i fotoaparát.
To je doba „v plenkách“… jinak souhlas, že Apple už téměř vůbec neinovuje, z kdysi pokrokových iPhonů udělal Tim Cook předražené dojné krávy.
Prečo spomínané logo v štvorci nevidím na iPhone 6 mi je jasné. Ale ako je možné, že logo vidím na starom 15″ monitore HP 1530?
no mam 50″ IPS TV od LG starou 3 roky a to logo co vypada jak kompas s nejakejma kravinama kolem stredu vidim
Tam teda stačí ak by iPhone dokázal fotiť do RAW formátov a teraz by tá špekulácia dávala zmysel…
nitro.doubt píšeš pékný kraviny. Zjevně nemáš ponětí co znamená kvalitativně lepší.
JKJ
Né, že by to bylo důležitý, mám zkoušku ze Systému kvality na ČVUT… takže pod „termitem“ kvalita si dokážu představit víc, než co si představí např. vyučený kuchař.
Nebuď hloupoučký, zkus použít Google a vyhledat definici slova kvalita…
„Kvalita (nebo též jakost) je pojem pro zpravidla kladné vlastnosti výrobku nebo služby. Kvalitní výrobek nebo služba je tak v souladu s požadavky zákazníků nebo standardů.“
Když jsme u těch standardů, tak iPhone 6S a SE má kvalitativně shodný displej jako většina ostatních telefonů v prodejní ceně někde mezi 5000 až 7500 s dph, iPhone 6S Plus má jako jediný z iPhonů displej, který je alespoň na úrovni běžné pro androidy v prodejní ceně od 7000 a výše…nejhorší na tom všem je, že s vyjímkou modelu Plus je to stále obyč retina s dpi ~326. Samozřejmě jsou pořád dobře kalibrované, stejně jako u prvního iPhone4, ale technologický posun za ty roky absolutně žádný, nula nula nic.
Jde o to, že v době představení iPhone4 byla retina průlom a opravdová inovace, dneska je to zaostalý displej, který nabídne kdejaký noname výrobce nebo OEM montovna.
Samozřejmě existují vyjímky, třeba Xiaomi Mi4 má daleko lepší displej než iPhone 6S a SE a stojí 180USD.
Tohle je to, o čem píšu, i když je to převzatý z manažerského pojetí kvality…
Společným znakem všech přístupů je snaha o neustálé zlepšování tak, jak jej popisují cykly zlepšování DMAIC nebo PDCA. Firmy s fungujícím systémem řízení jakosti dosahují dlouhodobě podstatně lepších výsledků než ostatní firmy. Řízení kvality se projevuje pozitivně jak vůči zákazníkům nebo okolí, tak také uvnitř podniku.
Jestli jsi vyučený kuchař, řezník, zedník nebo klempíř, tak neztrácej čas, stejně bys to nepochopil. :)
Kdybych byl uvězněnej jen na iOS a nikdy nevyzkoušel nic jinýho, taky bych na něj nedal dopustit, momentálně mají největší potenciál čínští výrobci, kteří kupují kvalitnější komponenty od Samsungu, LG, JDI, SONY, Qualcomm a sami si to skládají, dokládají to i jejich prodejní čísla.
Za pár let půjde Tim Cook do ).( Apple se zase vzchopí a začne inovovat. Nejdřív se budou muset nasereštvat akcionáři, nejvtipnější na tom všem je, že nejvíc od iPhone utíkají lidé k Samsungu, který bych si já třeba nikdy nekoupil, i když po hw stránce to nejsou špatný telefony, nelíbí se mi design, TouchWiz a přístup Korejců.
Ten „kompas“ vidim v tomto clanku tez. Ale ked na to kliknem, aby sa mi to zobrazilo v povodnej velikosti, tak „kompas“ zmizne. vidim len velky cerveny stvorec.
@nitro.doubt:
fakt, že má někdo nějakou zkoušku na VŠ ještě neznamená, že je chytřejší, než kuchař, nebo řezník. Zároveň může být nekonečné studium na VŠ klidně synonymem pro „línej mamánek“, na rozdíl od bystrýho kluka, kterej brzy pochopil fakt, že krmit lidi znamená dělat dobrou práci, vydělávat peníze a bejt dřív nezávislej na rodičích. To jen k té inteligenci.
Na druhou stranu, pojmy jako Wide Gamut RGB a PRO Photo RGB tu existují již roky. Zkalibrované EIZO monitory řady CG se schopnou obsluhou umí tyto prostory zobrazit, de facto nikdo je neumí bezztrátově editovat a nic na světě je neumí vytisknout. Takže z profesionálního hlediska tu debatujete o marketigu pro masy. ;-)
A propos, odkaz na stránku se srovnáním gamutů je výborná názorná pomůcka, díky autorovi za velmi užitečný odkaz!