Češi milují online nakupování, ale i když si zboží vyberou na internetu, tak ho často zaplatí jako ve dvacátém století. Nejrozšířenější platební metodou je v České republice totiž dobírka nebo platba při převzetí zboží na prodejně. To jsou hlavní způsoby plateb téměř pro 65 % českých zákazníků, kteří nakupují na internetu.
Rychle ale roste i podíl transakcí, které jdou přes rychlé on-line platby, tedy on-line platbu kartou a platební tlačítka napojená přímo na banky, kdy zákazník jen jednoduše klikne a následně autorizuje platbu. Část těchto plateb zákazníci udělají z iPhonů a jiných mobilních zařízení. Zbývajících cca 5 % se dělí mezi standardní bankovní převod a další platební metody. Vyplývá to z údajů předního zprostředkovatele online plateb v České republice, společnosti PayU.
Za posledních sedm let přitom Češi udělali velký posun, dobírkou tehdy platilo přes devadesát procent lidí, kteří si pořídili nákup přes internet. Tím jsme se blížili více Rumunsku, kde je takto vysoký podíl plateb na dobírku i nyní. Naopak v zemích západní Evropy nebo v USA dobírka již téměř neexistuje a převažují v nich on-line platby kartou a rychlé on-line bankovní převody přes takzvaná bankovní tlačítka.
Průměrná výše objednávky, kterou čeští zákazníci zaplatí online, je v průměru zhruba o 13 % vyšší než u objednávek na dobírku nebo u objednávek s osobním odběrem. Průměrná výše transakce u objednávek placených online je v České republice 1300 Kč, což je zhruba dvakrát více než v Polsku, ale o 900 Kč méně než průměrná objednávka v Maďarsku a o 500 Kč méně než v Rumunsku.
„Přes vysoký podíl plateb na dobírku můžeme českého zákazníka považovat za progresivního. Podíl moderních metod placení i objem peněz, které přes ně proudí, totiž rychle roste a lidé v ně mají stále větší důvěru. Ta postupně sílí i s tím, jak se na internet přesouvají nová odvětví. Po nákupech elektroniky, hraček a dalších běžných věcí, si v poslední době stále více lidí zvyká na internetu kupovat i věci, pro které si donedávna chodili převážně do kamenných prodejen. Příkladem může být oblečení nebo potraviny,“ říká Barbora Tyllová, country managerka pro Česko i Slovensko společnosti PayU.
Podle Barbory Tyllové je důvodem oblíbenosti dobírek i to, že převážná většina z více než 36 000 českých eshopů stále nepřijímá ani platební karty. Objem online transakcí v České republice se přitom pohybuje v řádech desítek miliard korun ročně a každým rokem vyskočí o další desítky procent. Jen samotné společnosti PayU, která patří k předním zprostředkovatelům na tuzemském trhu online plateb, loni vzrostl obrat o třetinu na 7 miliard korun a zákazníci přes ni uskutečnili téměř 5,5 milionu platebních transakcí.
Mezi klienty PayU v České republice patří například ČEZ, Škoda Auto, Mall.cz, Aukro.cz, SAZKA, Heureka.cz, Tipsport, Česká pošta, Czc.cz, Electro World, Mountfield, Mixit, Tipsport, Cinema City, ticketportal.cz, AXA ASSISTANCE CZ, DIRECT pojišťovna, cestovní kancelář EXIM Tours a řada dalších.
Společnost PayU nabízí platební služby klientům po celé Evropě a na 5 kontinentech v mnoha zemích světa. Dohromady má více než 160 000 firemních zákazníků.
Myslím, že možnost platit pomocí NFC u nás je chyba a ne feature. Rád bych se mýlil, ale myslím, že si toho brzy někdo všimne a zakáže je :(
Myslím, že je štěstím to, že Hapi nepracuje v technologickém vývoji. To by asi bylo vadou i to, že strom mívá zelené listy, roste vzhůru a vrhá stín. Asi by se to mělo zakázat. A vítr by měl přestat taky foukat, rozcuchá vlasy a musím pak použít barbarský vynález na jejich úpravu.