Apple udělal největší krok v historii, aby se iPhone přiblížil v rámci svých možností k profesionálním fotoaparátům a dokonce nebudete muset ani kupovat nový model. Apple totiž do iOS 10 vůbec poprvé v historii přidal možnost pořizovat fotografie ve formátu RAW.
Formát RAW používají profesionální fotografové kteří pracují s postprodukcí. Ve formátu RAW jsou totiž zachycena surová data ze snímače fotoaparátu a velmi jednoduše řečeno to pro uživatele znamená, že může fotografie upravovat mnohem lépe než v případě JPEG souborů.
Fotografie ve formátu RAW používají zejména DSLR fotograparáty protože RAW fotografie nijak nekomprimuje, na rozdíl od souborů JPEG, které zaznamenávají jen 256 úrovní jasu. Pro srovnání RAW formát zaznamenává 4096 až 16 384 úrovní jasu, díky čemuž máte mnohem více prostoru při editaci fotografií.
iOS 10 navíc nejen že umožňuje iPhonům pořizovat fotografie ve formátu RAW, ale navíc s nimi umožňuje pracovat také aplikacím třetích stran, stejně tak mohou tyto aplikace z iTunes App Store pracovat i s Live Photos.
„Nová třída AVCapturePhotoOutput poskytuje vše potřebné pro všchny pracovní postupy při fotografování a umožňuje dokonalejší řízení a monitorování celého procesu pořizování a ukládání fotografie včetně nových funkcí jako je například práce s Live Photos a pořízení fotografií do RAW formátu,“ uvedl na svých workshopech během WWDC Apple.
RAW fotografie bude podporovat iPhone 6s, iPhone 6S Plus, iPhone SE a nový 9,7″ iPad Pro. Zásadní rozdíl oproti JPEG fotografiím, které pořizují iPhony dnes je v tom, že aplikace pro úpravu fotografií mohou být mnohem přesnější a nanést líbivější filtry nebo vám umožní fotografii ručně upravit na zcela jiné úrovni než u JPEG.
Fotografování do formátu RAW je v iOS 10 k dispozici jak je uvedeno výše jen pro poslední přístroje od Applu a je možné jej používat jen při focení zadní kamerou. Taktéž není možné použít stabilizátor obrazu, ovšem můžete vytvořit fotografii jak v RAW tak i JPEG formátu, což umožňují digitální zrcadlovky.
Fotografování do RAW formátu má však také své negativum a tím je pochopitelně velikost fotografií, které se vzhledem k rozlišení snímače iPhonu mohou pohybovat lehce nad 30MB za jednu fotografií, přičemž v JPEG jsou fotografie maximálně do velikosti 8MB u iPhone a vyjimečně lehce nad 10MB.
Formát RAW u fotoaparátu v telefonu, je opravdová revoluce. Mohl by někdo říci, zda ten formát používá i u kvalitnějšího fotoaparátu a na co? (Kromě profesionálů,samozřejmě.) Jde jen o zakoupení většího úložiště na iCloudu. Tohle se snad už nedá sežrat.
Většina mých fotografií na iPhone 6S Plus měla kolem 2MB, Samšunt S7 dokázal vyplodit daleko horší snímky i přes nízkou míru komprese a velikost fotografií kolem 5-6MB.
Na Androidu používám OpenCamera a default JPEG nastavení kvality a 21MPix fotografie mají pouze 800KB až 3MB, přitom daleko lepší než z drahých Samsungů.
Camera FV5 má při stejném rozlišení velikost souborů kolem 5MB.
iOS používá výbornou kompresí s nízkou mírou ztráty, takže podle mě optimální.
Spousta lidí bude mít z RAW radost, já fotím převážně momentky a nemám chuť trávit čas s editorem a ladit RAW do přijatelné podoby, i když na určité účely je to nezbytnost.
Proč ne.
Jirka: dyt se to bude dat vypnout ne snad? nechapu rozhorceni
Ja taky nejsem profik a na svuj fotak fotim do rawu pac pocitam ze po dovolenej,vyletu atd k tomu jeste sednu a roztridim a upravim
U iphonu je to zajmava moznost, a koho bavi takhle fotit a hrat si s tim tak ho to potesi. Obzvlast pri „Foceno iphonem“
Pisete, ze fotit do raw sa bude dat iba s ip6s,se, ipad pro9,7…. Moja otazka znie, pracovat s rawom budu vedet aj ostatne modely? Mam totizto ipad pro a tato moznost by ma velmi potesila
@jirka1313 https://flic.kr/p/J5mgzy
Tak třeba tenhle fotograf používá zásadně iPhone
nitro.doubt: ted si hooodne prestrelil, takovouhle snusku nesmyslu, jsem uz dlouho necetl :D
RAW je super, zrcadlovkou nefotím nikdy jinak. A kdybych to mohl mít i v levnějších foťácích tak to budu používat. V programu od Canonu je úprava RAWu na 3 možná 4 kliknutí a nebo to prostě necháte tak jak to je a bude to vypadat stejně jako by se to rovnou uložilo v JPEG. Výhoda RAWu je, že si s ním můžete hrát jak chcete a kdykoliv to vyresetujete do původního snímku a bez ztráty dat. Těším se.
nitro.doubt
to že podľa teba fotí samsung zle je len tvoj osobný názor. Podľa mnohých článkov kde sa fotografiami z mobilov zaoberali profesionálny fotografi patria fotky z galaxy s7 k tým najlepším naopak iphone skončil až niekde okolo desiateho miesta.
RAW snímek nemusí mít 30MB a více, může mít klidně míň. Záleží, jestli a jakou použijí kompresi. Komprese RAWů se běžně používá i v zrcadlovkách. Rozdíl oproti kompresi např. u JPG je ten, že je to komprese bezeztrátová.
Jestli máte zrcadlovku a chcete vědět, jestli komprimuje RAWy, tak se koukněte, jestli mají RAW snímky všechny stejnou velikost. Pokud mají, pak je to bez komprese, pokud mají různou velikost, je to s kompresí…
Tak toto je super správa, práve tieto novinky, o ktorých nepadlo na WWDC ani slovo sa mi páčia, to isté aj APFS! (y)
Dotaz. Když nebudu fotky upravovat, bude fotka v raw vypadat líp než fotka v jpegu?
nostradamus
Je to můj subjektivní názor, ale mám nějaké zkušenosti a renomé, vím o čem mluvím…několik let se věnuji profesně foto technice, často bývám zvaný na akce do Foto Škoda ve Vodičkově, samozřejmě nemám patent na rozum a produkty, které se mi dostanou do rukou se snažím srovnávat z technického hlediska a zhodnotit možný přínos pro koncové uživatele.
Samsung S7 ve většině srovnání vychází dobře pouze díky vysoké světelnosti objektivu a pak díky tomu, že velmi rychle ostří, současně se recenzenti vůbec nepozastaví nad faktem, že sice ostří rychleji, ale současně o dost hůř než srovnatelná konkurence.
iPhone 6S Plus má rozhodně v rámci kategorie v rozlišení 12MPix mobilu mnohem vyšší potenciál a vyváženější výstupy než Samsung S7, i když na špičkové fotomobily současnosti nedosahuje, tak vyniká ve výborné kvalitě pořizování videosekvencí, v tom je společně s Xperií Z5 s novým camera firmware nejlepší mainstreamový mobilní telefon na světě.
Velmi vyváženým mobilním telefonem je ještě model LG V10, ukládá fotografie do RAW a současně do JPEG.
Mezi nejlepší foto mobily současnosti se nepochybně řadí i LG G5.
Velice často v diskuzích narážím na slinty typu, 8MPix rozlišení stačí, 12MPix rozlišení stačí… záleží jak komu, jestliže fotíš pouze momentky, které sdílíš výhradně na sociálních sítích, tak si bezpochyby vystačíš i s 5MPix fotoaparátem.
Chceš-li fotografie uchovávat v lepší kvalitě a mít možnost udělat si ořez, tak je vyšší rozlišení nezbytnost, potvrdí ti to i Honza Šibík a každý alespoň trouchu schopný amatérský fotograf. Proto ateliérové zrcadlovky mají 60MPix fullframe chip.
Nejlepší fotomobily dneška mají stejně kvalitní camera senzory jako většina malých kompaktů, stejnou plochu čipu, stejnou velikost pixelu…
A ten RAW půjde naimportovat do iPhoto (resp. do iPhoto knihovny v cloudu)?
Goood:
Fotka v RAWu bez úpravy, bude vypadat znatelně hůř ne JPG, protože v tom JPGu už jsou zapracované nějaké automatické algoritmy, které udělá fotoaplikace sama.
Nicméně automatické algoritmy profesionálního programu mohou být lepší než automatické algoritmy zabudované výrobcem…
No tak to je samozřejmý…
Se zrcadlovkou jsem RAW n2jakou dobu zkoušel a usoudil, že je to většinou zbytečná přítěž. Hodí se to občas pro specifické světlo kde jde z fotky dostat trochu víc, ale to je tak malé procento a dost často tak malý rozdíl, že se to nevyplatí. Samozřejmě záleží také na tom jak dobře daný přístroj pracuje s JPEG. Pokud špatně, rozdíl může být větší. Potom je výhoda zpracování bez ztráty kvality, což je při použití nejvyšší kvality JPEG a použití telefonu, diskutabilní. Navíc pokud se fotografie zpracovává tak jako to umožňuje Aperture či aplikace Fotky, tak je to také jedno.
Nejsem profi, ale jinak než v rawu nefotím, ono to totiž jde převést to jpg ale naopak ne, a málokdy můžete říct: tahle fotka nebude výstavní kus a i kdyby tak jí úprava nezlepší. Canon využívá bezestrátovou kompresi a 20,2 megapixelový RAW o 14 bitech (iPhone bude mít nejspíš 8) má kolem 25 MB.
Když fotky nebudete upravovat, měly by vypadat úplně stejně, přístroj totiž nezovrazí ten raw, ale raw se zvoleným nastavením. Proto se i při focení v rawu projeví třeba vyvážení bílé, ale jak se píše výše – je to primitivní úprava oproti tomu co s tím udělá photoshop.
Takže tímto přidaným přepínačem RAW – jpeg jenom získáme :) ale brutálně to iPhony zpomalí dle mého názoru :/ ukládání do paměti bude tak 8x pomalejší a asi si neuděláte raw fotku při natáčení videa…
Uvidíme, jak se to bude chovat. Já osobně oceňuju možnost focení do Rawu, jako profi fotograf jsem na to vážně zvědavá. Už jste si stáhl externí aplikaci pro focení do Rawu? :)