Každý z nás pošle několik nejenom SMS zpráv denně. Dokonce na sociální síti WhatsApp a Messenger pošleme přes 60 miliard zpráv denně. Určitě mi dáte za pravdu, že v mnoha zprávách pošleme alespoň jednoho smajlíka. V telefonu ale nalezneme smajlíky, které jsou zobrazovány například v SMS zprávách na každém zařízení úplně jinak a tím vyjadřují i jiný pocit.
Tým GroupLens z University of Minnesota udělal průzkum mezi uživateli. Tým požádal účastníky průzkumu aby ohodnotili celkem 22 smajlíků (emotikon) z pěti platforem, a aby je ohodnotili pomocí stupnice od -5 do +5. Záporná hodnota značí silně negativní pocit ze smajlíka, kladná hodnota logicky znamená silně pozitivní pocit. I vy můžete na obrázku níže porovnat stejnou emotikonu z několika vybraných telefonů/služeb/operačních systémů.
Studie překvapivě ukázala, že většina uživatelů si špatně vyložila na horním obrázku vyobrazený smajlík – „Šklebení tváře s úsměvem očí“. Na iPhonu zmiňovaný smajlík získal skóre -1, což je to nejnižší jaké tento smajlík dostal, zatímco na ostatních zařízení dosáhl skóre přibližně 3-4.
Vědci zjistili, že i pokud má uživatel stejné zařízení a stejný balíček emotikon, přesto si může každý vyložit již několikrát zmiňovanou emotikonu jinak. Na obrázku níže můžeme vidět, jak byla hodnocena zmiňovaná emotikona. Většinou v lidech vyvolávala špatné pocity.
*Zdroj: Bgr.com
+5
Este stastie, ze to je iba bagatel a nie ozajstny problem.
Koukam, že tým GroupLens z University of Minnesota se asi musí hodně nudit kdyz dělají výzkumy na tohle, neříkám že to neni zajímavé, ale nevim jestli kvůli tomu dělat cely výzkum…
a pritom to staci posielat ako grafiku a nie ako text. Potom sa nestane, ze foremny smajlik z iPhonu vypada na Gmail ako tucna hlava bojovnika sumo.