Apple odmítl pomoci FBI odemknout iPhone podezřelého z teroristického útoku v Kalifornii. V důsledku toho oznámilo zastupitelství v Arizoně, že zakazuje svým zaměstnancům používat mobilní telefony od Applu. Nemohou vyměnit svůj stávající iPhone za novější, nebo vyměnit jiný telefon za iPhone. Tento případ vyvolal v posledním týdnu různé reakce. Někteří se přiklánějí na stranu Applu, někteří na stranu FBI.
„Apple odmítá spolupracovat s legitimními orgány, aby odemkl iPhone používaný teroristou, což ho přiklání na stranu teroristů. Jejich odmítnutí spolupracovat s tím, že mají zájem o ochranu osobních údajů, je pouze marketingový tah a ignoruje čtvrtou pozměňovací ochranu, která je poskytována naší ústavou,“ řekl k prohlášení prokurátor Bill Montgomery.
Montgomery zároveň dodal, že státní zástupci mají plnou moc k odemknutí zašifrovaných chytrých telefonů, včetně iPhonů prodaných před vydáním iPhonu 7. Zde se všichni pozastavujeme nad tím, proč zmínil ještě nepředstavený iPhone 7, které bychom se letos měli dočkat.
Důkazy získané tímto způsobem, jsou označené jako „kritické“ a to v případech jako jsou vraždy, obchodování s drogami a u dalších trestných činů. Také naznačil, že Apple je znepokojen potenciálním neoprávněném přístupu k šifrovacímu klíči.
V televizním rozhovoru uvedl CEO Applu, Tim Cook, že v budoucnu by mohla být teoreticky společnost nucena vytvořit nástroj pro náhled do telefonu. A to v případě objednávky na základě zákona. Zákaz iPhonů v zastupitelstvu v Arizoně, může mít relativně malý dopad, jelikož úřad tvrdí, že obsahuje celkem 564 smartphonů z nichž 366 je iPhonů. Montgomery závěrem uvedl, že nemůže dělat obchod s firmou, která zasahuje do vyšetřování teroristického útoku. „Pokud chce být Apple oficiální smrtphone teroristů a zločinců, ponese to s sebou následky.“
*Zdroj: appleinsider
Ludia, ktori sa vzdaju slobody (sukromia) na ukor bezpecnosti, nakoniec nebudu mat ani jedno.
– Benjamin Franklin
Osobně mě postoj Applu v tomto případě taky vadí a to tak, že být nějaká alternativa – jdu do ní. Nadruhou stranu iPhone není T.COOK a tak se vlastně nic neděje – ale myslím si, že stran společenské odpovědnosti, by měli v tomto případě součinnost poskytnout. Odpovědnost vůči soukromí a práva na soukromí u teroristů se rovná spolupodílnictví – osobně bych čekal, že součinnost poskytnou v tomto případě automaticky. Ano mám produkty od Applu rád, ale v tomto případě mě teda jejich postoj vadí.
Vito: urobia to verejne 1X a na budúce to už bude automatické a nikto sa nebude o to zaujímať. Ochrana súkromia bude nulová. Keby to „chytrý“ z FBI nepokašlavali na začiatku kľudne sa mohli k informáciám dostať cez iCloud. Prečo ich nikto neberie na zodpovednosť, defakto tým zmarili (ohrozili) vyšetrovanie. Nekradnem, nepodvádzam, nezabíjam tak nerozumiem tomu prečo by mi mal niekto lustrovať moje veci.
Nechcem tvrdiť že sa k dátam nemôžu dostať neoficiálne len tie sa ťažko využívajú pri verejnom procese. Operačné sys. sú také zložite že tam vždy existujú zadné vrátka, nech si Cook tvrdí čo chce.
Mně se přístup Applu naprosto líbí.
Jsem rád, že data jsou v bezpečí vůči útočníkům.
Co se týká informací o teroristovi, myslím si, že většinu údajů stejně můžou zjistit jinak (výpisy hovorů, emaily, účty na sociálních službách, záznamy googlu…) – všechny tyto instituce můžou informace poskytnout.
Ještě reakce pro „VITO“ – je potřeba si uvědomit, že pokud bude existovat vstupní brána, bude k ní i klíč a ten klíč bude mít někdo k dispozici, tím pádem vzniká vysoké riziko zneužitelnosti. Ano, oficiálně můžou třeba omezit přístup na soudní příkaz atd., ale nebylo by to poprvé, kdy bude policie, agenti FBI atd. zkorumpovaní. Pak má „živel“ přístup k čemukoli a ke komukoli, ať je to terorista nebo ne. A není to jen o osobní zodpovědnosti, takový vlastník klíče se dá vydírat. A pokud máš přístup k vlastníkovi, máš i přístup k informacím a tudíž nejspíše i možnost ty informace mazat, přidávat a měnit.
Já stojím na straně Applu…
Je pravda, že teroristi jsou zlo, ale soukromí je taky velmi silná vlastnost. A pokud FBI není schopná rozšifrovat telefon a nějaký McAfee ano, tak se ptám: Opravdu chceme, aby se Apple řídil takovým úřadem? Aby vytvořil zadní vrátka, která budou využívat hlavně hackeři, kteří jsou daleko šikovnější než nějaké FBI?
JENOM jsem chtěl upřesnit a z mého komentáře je to snad patrné, ikdyž jsem to nezmínil jednoznačně. Nejsem proto aby byla v iOS možnost „otevřít“ si telefon kdykoli se někomu zachce, iOS patří Applu, to je jasné. Ale v tomto případě měl Apple jednoznačně (podle mě) poskytnout součinnost. To že FBI a kdokoli další by chtěl dostat klíč ke všemu co má iOS, je samozřejmě nesmysl – terorista ale nemá právo ne nic a na soukromí teprve NE.
VITO: Apple jde vstříc všem požadavkům FBI, kromě vytvoření zadních vrátek do iOS
Vito: Toto ale právě není o soukromí teroristů, ale o soukromí všech. Buď bude chráněno soukromí všech, nebo nikoho.
A teď si vyber.
Vcelku by mě zajímalo, co by v tom telefonu našli.
Já být terorista, tak nějakou dobu před útokem používám každý týden jinou sim (anonymní pre-paid) a jiný telefon (bazarový).
Pod slovicko „terorista“ sa da v dnesnej dobe skryt cokolvek. Napriklad by ste mohli mat namietky voci sefovi a ten vas oznaci za teroristu a bude ziadat trest hoc aj za to ze ste niekde spravili zle meno firme. Inde budete na proteste proti systemu a tiez vas oznaci kde kto za teroristu. Tento pripad nesledujem ale v tom mobile mozu byt aj udaje ktore by napriklad kompromitovali a usvedcili FBI z niecoho o com nechcu aby niekto vedel. Nie niesom paranoidny len neverim hocicomu len na zaklade ze to niekto tvrdi.
hurfo: souhlasím s tím, že media je třeba brát s velkou rezervou. Co se týká kompromitujících materiálů vůči FBI, tak tomu nevěřím – nebyl by kolem toho takový kravál, ale spíš by se ten ten telefon záhadně ztratil a s Applem by nikdo nic neřešil. Opatrnost, čistá hlava a svůj úsudek nikomu neuškodí, to je fakt.