Zavřít reklamu

Focení na iPhone je pro mnohé z nás vzhledem k tomu, jak jednoduše na něj lze vykouzlit opravdu krásné fotky, opravdová zábava. Časy, kdy si bylo třeba pohrát s nastavením zařízení, potažmo si fotku doladit v postprodukci, jsou totiž již pryč a valné většině z nás stačí s trochou nadsázky řečeno to, co z iPhonu „leze“ na první dobrou.

Vždyť právě momentky bez větších příprav jsou leckdy těmi nejpovedenějšími, nejkrásnějšími a nejvíce zachycují atmosféru. Je ale pravda, že ne ve všem je na iPhony a potažmo i jiné smartphony či obecně foťáky spoleh, přičemž toto negativum se dost možná projevilo mnoha z vás právě v posledních několika týdnech při focení světelných vánočních výzdob ve městech a tak podobně.

Na mysli nemám samozřejmě nic jiného než nejrůznější odlesky v objektivu, které se negativně promítnou na výsledné fotce a které lze přitom jen docela těžko odstranit v postprodukci. Odlesky, známé též jako lens flare, jsou totiž jedním z těch jevů, které se občas připletou do cesty každému fotografovi – ať už amatérovi nebo profíkovi.

K jejich vzniku dochází tehdy, když světlo z výrazného zdroje, třeba slunce, lampy nebo vánočního světelného řetězu, dopadne na objektiv pod nevhodným úhlem, začne si pohrávat s jeho optickými členy a zanechává na snímku různé světelné stopy či závoje. Samotná pravděpodobnost odlesků se přitom liší podle kvality objektivu, čistoty čočky, kvality antireflexní vrstvy nebo třeba toho, zda používáte světelnou clonu, která je v tomto případě vyloženě nenahraditelným pomocníkem.

Níže naleznete pár ukázkových fotek s odlesky světla. Dopředu upozorňuji, že se jedná o fotky, které mají za cíl jen a pouze demonstrovat daný neduh. Rozhodně se nejedná o fotky, které by byly nějak povedené a byl bych na ně pyšný – pro účely článku ale bohatě postačí.

Pokud se tedy chcete odleskům vyhnout, sáhněte po světelné cloně, pokuste se změnit úhel, ze kterého fotíte, nebo zkuste světelný zdroj zakrýt rukou či jiným předmětem. K tomu samozřejmě nezapomínejte na čistotu čoček, která je pro výslednou kvalitu fotky taktéž důležitá. Je nicméně třeba si nalít čistého vína – jen málokdo z nás má asi chuť při nějakém tom „cvakání“ vánočních (či jiných) zářících krás kolem řešit sluneční clony.

Tím spíš, když mnoho z vás doteď možná ani nevědělo, že lze sluneční clony pro iPhony při troše hledání na internetu sehnat. Apple produkty navíc vždy cílily na intuitivnost a tak se přímo nabízí, aby Apple v tomto směru „zamakal“ a vytvořil co možná nejkvalitnější antireflexní vrstvu, která s odlesky ještě více zatočí.

O to zajímavější je situace okolo antireflexní vrstvy na objektivech iPhonů 16 Pro. Po představení těchto telefonů loni totiž Apple na oficiálním webu uváděl, že jsou jejich zadní foťáky pokryty blíže nespecifikovanou antireflexní vrstvou, která by měla eliminovat odlesky, přičemž když jsem tento model začal testovat a postavil jej vedle iPhonu 15 Pro při focení stejných fotek, světelné odlesky byly opravdu o něco menší (byť ne vždy).

Nicméně když byste nyní hledali v technických specifikacích, zjistili byste, že Apple zmínky o antireflexní vrstvě na foťácích 16 Pro smazal a je tedy otázkou, jak se to s ní vlastně má. Za sebe bych sice řekl, že tam nějaká vrstva je, avšak po pár měsících focení na tento model bych úplně neřekl, že má nějaká větší vliv.

Doufejme tedy, že se Apple do budoucna pokusí právě s odlesky při focení zabojovat a učinit tak celkové focení na iPhone opět o něco snažší. Ne vždy je totiž žádoucí měnit úhel fotky kvůli eliminaci světla, přičemž leckdy – třeba právě o Vánocích, kdy si člověk chce vyfotit nejrůznější vánoční osvětlení – je pak jakýkoliv pokus o stínění či cokoliv podobného vyloženě nemyslitelný.

Je nicméně třeba si uvědomit, že se jedná o základní fyzikální jev související s lomem světla, který tu s námi prostě je a je tedy nutné jej i takto vnímat. Spíš než nadávat, že foťáky (nejen) iPhonů nejsou leckdy schopné zachytit fajn fotku proti světlu, se tak můžeme modlit, ať se v budoucnu povede vytvořit natolik kvalitní řešení například právě ve formě antireflexní vrstvy, které většinu podobných neduhů odstraní.

Dnes nejčtenější

.