Chytrá světla patří k nejjednodušším produktům, které můžete do své chytré domácnosti přidat. Po vyjmutí starých žárovek a zašroubování nových budete moci okamžitě nastavit jejich jas nebo upravit barvu. A přestože už jen tyto funkce jsou dobrým důvodem, proč si je pořídit do domácnosti, většina chytrých světel toho umí mnohem víc, než si možná myslíte.
Sladění s vaším životním rytmem
Představte si, že ráno odcházíte do práce a osvětlení vašeho domu se automaticky vypne, aniž byste museli cvaknout vypínačem. Kolem páté hodiny odpolední se pak v obývacím pokoji rozsvítí světla, i když jste ještě na cestě domů. Když v 19 hodin dorazíte domů, rozsvítí se i ostatní světla v prvním patře, a to s vámi požadovaným jasem. Ve scénáři, který jsme právě popsali, byla chytrá světla naprogramována tak, aby se zapínala a vypínala na základě předem určené denní doby. Plánování spouštění chytrých světel je praktická funkce, kterou většina hlavních značek osvětlení nabízí prostřednictvím svých doprovodných aplikací nebo prostřednictvím konfigurací třetích stran, například IFTTT. Pro jablíčkáře bude ovšem jednoznačně nejlepší volbou nativní aplikace Domácnost.
Lepší vstávání
Věděli jste, že vám chytrá světla mohou pomoci ráno vstát? Místo toho, aby vás budily drsně znějící budíky, které byste nejraději zničili, vám značky jako Philips Hue umožňují používat chytrá světla jako falešný východ slunce. K tomu stačí otevřít aplikaci Hue, přejít do sekce Routines (Rutiny) a klepnout na Wake up (Probuzení). Odtud si budete moci vybrat čas, dny v týdnu a nastavení blikání žárovek, které chcete použít k simulaci úsvitu nového dne.
Pokud provozujete část své chytré domácnosti s Alexou, Google Assistant, Siri přes HomeKit nebo jiným kompatibilním hlasovým asistentem, můžete svá světla spárovat s asistentem pro záležitosti, jako je probouzení světlem a časovače. Ne všechny značky však kooperují bezproblémově, takže se ještě před koupí ujistěte, že balíček chytrých světel, o který máte zájem, lze ovládat vámi zvoleným hlasovým asistentem.
Pohybová čidla
Ať už vás nebaví bloudit po slabě osvětlených chodbách vašeho domu cestou na toaletu, nebo chcete od svého domácího bezpečnostního systému ještě více, mnoho chytrých světelných sad lze propojit se stávajícím chytrým hardwarem vašeho domu (termostaty, kamery, speciální pohybové senzory atd.) a rozšířit tak jejich možnosti. Co to tedy znamená pro vás a váš domov? Představte si, že místo šmátrání po vypínačích světla vaše světla v hale pohasnou na nízký jas, když projdete kolem pohybového čidla Hue nebo termostatu Google Nest.
Nastavte atmosféru při sledování filmů a hraní videoher
Chcete pozvednout svůj příští filmový večer nebo herní zážitek na novou úroveň? Pokud máte ten správný systém, můžete světla propojit s různými aplikacemi třetích stran a přidat tak dalšímu kolu Call of Duty nový rozměr pohlcující atmosféry. Když už mluvíme o synchronizaci, můžete svá chytrá světla také spárovat se svou oblíbenou hudbou. Majitelé zařízení Philips Hue tak mohou učinit pomocí bezplatného nástroje Hue Sync, který poctivě analyzuje, jaké skladby přehráváte na počítači, a naaranžuje k nim reaktivní světelnou show.
Chytré osvětlení a příslušenství pro všechny příležitosti zakoupíte například zde.
Keď otvorím bránu, zapne sa mi svetlo na dvore ak je po západe a pred východom slnka, keď potom otvorím odtlackom prsta vchodové dvere, zasvieti mi všetko na chodbe a obývačke. V noci keď je všetko zhasnute ak z hociktorej izby niekto vyjde na chodbu tak dverové číslo spustí červené jemne svetlo na chodbe, v kúpeľniach a kuchyni, po zatvorení dverí zhasne. Na dvore z každej strany mám kamery, keď zaznamenajú osobu spustia svetlo na tej strane domu kde sa ten človek nachádza, bojler sa mi spustí keď mám viac ako 1kW výrobu ktorú posielam do siete, takže maximalizujem využitie doma, hneď potom sa pustá nabijacka tesly ktorá ide od 1 do 11kW presne podľa výroby. Ak by nestačilo alebo nieje doma EV, ale je doma niekto, tak mu dôjde notifikácia že sú prebytky – aby spustil práčku, sušičku, umývačku riadu resp. čokoľvek. Jedna izba nám vlhla stena, automaticky keď je vlhkosť nad 60 sa spúšťa klíma na režim odvlhčenia miestnosti, pri 55 dôjde notifikácia že treba vyvetrať izbu. Jedným tlacitkom pri vchodových dverách zhasínam všetky svetlá v dome, tv, monitor, zastrie závesy, spustí alarm po 30 sekundách. Tesla pri stlačení brzdového pedálu a zmene režimu na D, mi automaticky otvorí bránu, ak je auto na adrese doma. Pod stolíkom v obývačke nalepené tlačítko, ktoré po stlačení zhasne svetlo v obývačke a kuchyni, zapne ledky za tv na jemne svetlo, spustí TV, zastrie závesy v obývačke (kino režim). A to som ešte len začal a cele to stálo cca 250€ + synology nas na server