Vánoce už jsou skoro tady a možná máte v plánu obdarovat sebe nebo své blízké novým telefonem nebo počítačem. Ať už obdarujete své nejbližší novým zařízením nebo aktivně využíváte nějaké starší, nezapomeňte vkročit do nového roku s čistým štítem a nastavte si silné heslo. Právě to je totiž základní ochranou vašeho soukromí. Poradíme vám, jak vytvořit heslo, které opravdu vydrží a téměř nikdo ho zaručeně nezvládne prolomit, ať už je zima nebo léto.
Délka hesla je klíčová
Ať už dáváte přednost vánočnímu pečení nebo sledování filmů u krbu, vždy si pamatujte, že čím delší heslo, tím silnější. Ideálně by mělo mít alespoň 12 znaků. Dlouhé heslo bude mnohem těžší na zajištění pomocí automatických nástrojů než krátké a jednoduché kombinace. Pokud chcete opravdu bezpečné heslo, sáhněte klidně i po 16 a více znacích. Dlouhého hesla se nemusíte vůbec bát.
Různorodost je tajemství
Při vytváření hesla použijte širokou škálu znaků. Velká písmena, malá písmena, čísla, ale nezapomeňte ani na speciální znaky jako @, #, nebo !. To vytváří kombinace, které jsou pro útočníky daleko náročnější na prolomení. Například místo jednoduchého „Vanoce24122024“ zvolte něco jako „V@N0c32i2,2*2024!“. Kombinace různých typů znaků výrazně posílí zabezpečení.
Zapomeňte na oblíbené sekvence
Vánoční tradice jsou krásné, ale sekvence jako „123456“, „qwerty“ nebo dokonce „abc123“ jsou pro hackery jako vánoční dárek, do kterého se velmi snadno dostanou. Takovéto sekvence patří mezi první, které budou zkoušet při útoku na vaše heslo. Zkuste raději unikátní, náhodně generované kombinace, které nemají žádný známý vzorec.
Používejte unikátní heslo pro každý účet
Představte si, že máte pod stromečkem více dárků. Pokud byste je všechny schovali na jedno místo, byla by to velká chyba. Stejně tak je špatné používat stejné heslo pro více účtů. Pokud hacker získá přístup k jednomu účtu, může ho snadno použít na jiné služby. Mějte na každý účet jedinečné heslo, abyste minimalizovali riziko ukradení.
Vyhněte se používání osobních údajů
Vánoce jsou časem rodinné pohody, ale na internetu se k vašim osobním údajům může dostat kdekdo. Nikdy nepoužívejte ve svém hesle údaje jako vaše jméno, datum narození, adresu nebo jméno domácího mazlíčka. Hackeři totiž často sbírají tyto informace na sociálních sítích a používají je při útocích. Pokud chcete bezpečné heslo, sáhněte po náhodné kombinaci.
Zvažte použití správce hesel
Někdy je těžké si zapamatovat všechna silná hesla, zvláště když máte tisíce online účtů. Naštěstí přicházejí na pomoc správci hesel. Tyto aplikace, jako je například Bitwarden, LastPass nebo 1Password, vám mohou pomoci bezpečně uchovávat všechna vaše hesla a dokonce je generovat za vás. Pokud si zakládáte na osobitých aplikacích, aktualizované zařízení od Applu pak mají i svojí integrovanou aplikaci s názvem Hesla. Tak se můžete soustředit na přípravu Nového roku a ne na zapamatování každého hesla zvlášť!
Pokud budete dodržovat těchto šest jednoduchých pravidel, vaše online účty budou v bezpečí, ať už jste uprostřed vánoční pohody, nebo si užíváte zasloužený odpočinek a přípravy na Nový rok. Ochrana soukromí je dnes více než kdy jindy důležitá, takže nenechte nic náhodě!
Bez spravce hesel dnes snad ani neni mozne „zit online“.