Zavřít reklamu

Je tomu skoro až k nevíře, ale včera tomu bylo přesně čtvrt roku od chvíle, co začal Apple prodávat své nejnovější iPhony, AirPods a Apple Watch. A jelikož se mi všechny tyto produkty dostaly do rukou hned v první den prodejů a od té doby je aktivně používám coby svou osobní i pracovní elektroniku, myslím si, že není od věci takto po třech měsících zhodnotit, jaké vlastně tyto Apple novinky jsou. Přeci jen, je prakticky jasné, že je za pár dní najde mnoho z vás pod vánočním stromečkem. Právě ty z vás by mohla zajímat dlouhodobější recenze na tyto produkty. 

iPhone 16 Pro mě baví, ale … 

Zcela upřímně řečeno, iPhone 16 Pro se po čtvrt roce každodenního používání hodnotí poměrně těžko a to z jednoduchého důvodu – na hodnocení toho u něj je opravdu velmi málo. Oproti předešlé generaci, kterou jsem používal od jejího vydání až do mého letošního přechodu na 16 Pro, toho totiž nynější vlajková loď Applu nabízí na můj vkus dost málo. Ano, „to málo“ sice dokáže potěšit, nicméně na zadek si z něj asi nesednete. 

Pro mě osobně je nejzábavnější novinkou 6,3“ modelu jeho teleobjektiv s 5x optickým zoomem, který využívám opravdu rád leckdy ve snaze zachytit prostě jen krásy všedního dne jinak, než jsem byl doposud schopný. Háček je však v tom, že 5x optický zoom u teleobjektivu nabízel i loňský iPhone 15 Pro Max, takže se vlastně o žádnou velkou novinku nejedná. Co se pak týče ryzích novinek, které model 16 Pro přináší, ty jsou ve své podstatě jen dvě – konkrétně větší úhlopříčka displeje spolu s tlačítkem Ovládání fotoaparátu. Osobně však větší displej telefonu absolutně nepociťuji a tedy nejsem schopný ocenit prostor, který jsem nárůstem zobrazovací plochy získal. 

Kdybych pak měl zhodnotit nové tlačítko pro ovládání fotoaparátu, k tomu se snažím už od září najít cestu, ale zatím se mi to moc nedaří. Ovládání prvků fotoaparátu je pro mě totiž stále podstatně rychlejší skrze softwarové prvky na displeji telefonu. Jediné, co je přes tento prvek z hlediska ovladatelnosti telefonu snažší, je zoomování přejížděním prstu po tlačítku, které je i dost přesné. Jelikož ale fotím víceméně jen na přednastavené zoomy, tedy 0,5, 1x (se třemi možnostmi ohniska), 2x či 5x, dodatečné zoomování využívám opravdu málo. S příchodem zimních měsíců a nástupem rukavic jsem si ale zvykl foťák aktivovat právě stiskem tohoto tlačítka. 

Tím ale zábava vlastně končí. Kdybych totiž měl hodnotit například fotoschopnosti iPhonu 16 Pro oproti 15 Pro, po čtvrt roce focení s ním musím říci, že rozdíl v kvalitě zde prostě nevidím. Jasně, 48MPx u ultraširokoúhlého foťáku vypadá díky více detailům na fotkách hezky, nicméně je třeba si uvědomit, že abyste kvality tohoto objektivu ocenili, je třeba fotit za dobrého světla, jelikož v opačném případě vás čeká šum ve snímcích. Pokud vás pak zajímá třeba taková výdrž baterie telefonu, i ta se za mě víceméně shoduje s loňským 16 Pro. 

Podtrženo, sečteno – iPhone 16 Pro je moc příjemný telefon, který baví, ale „bohužel“ baví víceméně stejně jako předešlá generace. Rozdíly mezi iPhony 15 Pro a 16 Pro jsou opravdu minimální a sám si občas kladu otázku, pro koho vlastně tento model je. Protože pro dosavadního majitele iPhonu 15 Pro za mě asi úplně ne.

iPhone 16 Pro lze zakoupit zde

Apple Watch 10 neurazí, ale ani nenadchnou 

Na letošní generaci Apple Watch jsem se vzhledem k tomu, že jí předcházely opravdu zajímavé úniky slibující velké novinky, opravdu těšil. A ačkoliv se například zásadní redesign nepotvrdil a stejně tak jsme se nedočkali ani žádných dalších zásadních upgradů, musím říci, že se jedná o fajn model, který nabízí pár pěkných upgradů. 

Tím prvním je samozřejmě větší displej s užšími rámečky, který sice operační systém watchOS nedokáže dle mého využít na maximum, nicméně minimálně je u něj fajn, že se vám na něm zobrazí veškerý obsah v čele s příchozími zprávami a tak podobně ve větším a tím pádem jsou čitelnější. V kombinaci s Always-on, který jas displeje snižuje oproti standardnímu zobrazení jen minimálně, se tedy jedná o řešení, na které se dívá opravdu hezky. A nejen na něj. Krásně se dívá i na tělo hodinek v leskle černé verzi, která je za mě osobně jednou z nejpovedenějších barevných variant Apple Watch v jejich historii. 

Ani po čtvrt roce na zápěstí se mi leskle černé tělo hodinek nepodařilo jakkoliv poškrábat a to se přitom musím přiznat, že větších či menších nehod bylo docela dost. Applu se tedy povedlo vytvořit lesklé hliníkové tělo v daleko lepší verzi, než kterou dodal u iPhonů 7 ve variantě Jet Black. Na druhou stranu se ale v souvislosti s designem sluší dodat, že pokud od hodinek čekáte, že si všimnete na první pohled i toho, jak výrazně tenčí jsou oproti předešlé generaci, s tím nepočítejte. Ačkoliv je Apple zúžil, pocitově se jedná v tomto směru o totéž, co bylo k dispozici doposud. 

Příjemnými novými funkcemi, které dokáží potěšit zejména návštěvníky plaveckých bazénů, jsou měření teploty vody spolu s hloubkoměrem. Kdybych pak měl vypíchnout jeden game-changer, který u Series 10 dorazil a který mě opravdu velmi baví, je to zrychlení nabíjení, kdy se za 30 minut dostanete z 0 na 80 %. Člověk si tedy skočí do sprchy, spojí to s čištěním zubů a oholením se a rázem má energii na celý den. Ve výsledku je tedy každodenní nabíjení opět o něco snesitelnější, což je super. Navíc si dovolím říci, že si nelze tak úplně stěžovat ani na výdrž jako takovou. Při standardním používání se totiž dokážete dostat i na 2 dny provozu, byť samozřejmě bez monitoringu spánku. 

Apple Watch Series 10 jsou tedy dalším evolučním krůčkem kupředu, který má sice co nabídnout, ale který na druhou stranu nedokáže alespoň dle mého názoru tak úplně přesvědčit k přechodu majitele Series 7 až 9, nemají-li vyhlídnutou vyloženě některou z funkcí, které u Series 10 dorazily. 

Apple Watch Series 10 lze zakoupit zde

AirPods 4 jako trefa Applu do černého

Čtvrtá generace základních AirPods je za mě osobně zřejmě největším a nejlepším překvapením letošního Apple podzimu. Jedná se totiž o naprosto vynikající sluchátka, která mě i po čtvrt roce každodenního používání velmi baví. Zaprvé, jejich zvuková složka je velmi dobrá, díky čemuž jsou tak tato sluchátka schopná uspokojit i náročnější uživatele. V kombinaci s podporou aktivního potlačení okolního hluku či režimem propustnosti, což jsou funkce, kterými disponuje vyšší verze AirPods 4, se pak jedná o hotový mistrovský koncert.

ANC jako takové funguje opravdu skvěle – tedy na poměry sluchátek s peckovým designem. Jasně, na klasické AirPods Pro 2 se špunty sice nemají, nicméně když kvalitu jejich ANC srovnám s první generací AirPods Pro, nebojím se říci, že jsou na stejné úrovni. Běžné ruchy městských ulic od vás tedy odizolují naprosto spolehlivě. Stěžovat si přitom nemůžu ani na kvalitu mikrofonů, která je na velmi vysoké úrovni a která tedy bez problému postačí na vaše telefonní hovory. A že vím, o čem mluvím. Osobně jimi totiž trávím dlouhé hodiny denně a protistrana si na špatnou kvalitu nestěžuje naprosto nikdy. Když k tomuhle všemu navíc přičtu velmi rychlé párování s Apple produkty či přepínání mezi nimi, není prostě co řešit. AirPods ve své nejnovější verzi zas a znova dokazují, že jsou opravdu ultimátním doplňkem pro každého jablíčkáře, který chce mít sluchátka, jenž mu poskytnou maximální možná komfort.  

AirPods 4 lze zakoupit zde

Dnes nejčtenější

.