Není žádným tajemstvím, že Apple do svých systémů rád přidává nejen větší novinky, ale i drobnosti, které zvyšují celkový uživatelský komfort z používání daného zařízení, avšak až poté, co na ně uživatelé v Nastavení vůbec narazí. Přesně to platí i o dvou skrytých novinkách pro ovládání hlasitosti iPhonu, které sice pro iOS 18.2 nebyly ohlášeny, přesto v něm ale dorazily. O co se jedná a jak je aktivujete?
Návrat ovládání hlasitosti na zamknutou obrazovku
Možnost ovládat hlasitost přímo na uzamčené obrazovce skrze posuvník na iPhonech již v minulosti byla. Apple jí však v iOS 16 z neznámého důvodu odstranil a od té doby bylo nutné vše řešit přes jezdec v ovládacím centru, potažmo přes boční tlačítka. V iOS 18.2 však lze tento prvek díky drobné novince ve Zpřístupnění vrátit zpět. Jak na to?
- Otevřete Nastavení
- Přejděte na Zpřístupnění
- Přejděte dolů a otevřete sekci Zvuk a obraz
- Přepněte nastavení „Trvale zobrazit ovládání hlasitosti“ na „zapnuto„
Pokud jste postup dodrželi, až budete příště na iPhonu přehrávat jakýkoli zvuk, bude na zamykací obrazovce k dispozici pohodlný, vždy dostupný posuvník pro nastavení hlasitosti.
Nastavení limitu maximální hlasitosti
Další možností je omezení maximální hlasitosti pro média. Tento limit neovlivňuje telefonní hovory nebo FaceTime hovory, tísňová volání a upozornění, vyzváněcí tóny, alarmy, systémové zvuky nebo zvuky Najít. Jak na něj?
- Otevřete Nastavení
- Přejděte na Zvuky a haptika
- Přejděte dolů a otevřete sekci Limit hlasitosti
- Aktivujte možnost Omezit maximální hlasitost a poté si nastavte novou maximální úroveň hlasitosti při přehrávání multimédií.
Jen tak pro zajímavost, pokud jde o zvuk, tak poslední verze systémů se chovají dost podivně. Většinu z vás to asi nebude zajímat, ale nejvíc to Apple rozvrtal ve WatchOS, kde si můžete zvlášť nastavit hlasitost pro celé hodinky, zvlášť pro voiceover a zvlášť pro různá navigační klikání pomáhající doprovodně při používání voiceoveru. Ovšem i na nejnižší možnou hlasitost jsou tato zvuková návěstí tak hlasitá, že to dost protivně přebíjí samotný hlas. Jedinou možností je snížit si celou hlasitost hodinek, ale pak zase hlas Voiceoveru nelze dát na tolik, na kolik by to člověk občas potřeboval. Dále je na iPhonech nově možné nastavit si u hlasu voiceoveru equalizer, což třeba využívám proto že mám dost pošramocený horní repráček u IP 11 Pro a po stažení basů na minimum alespoň tolik nerezonuje. Co ale nechápu je, že tuto možnost nepřidali na Macích, kde by to vzhledem k jejick mnohem výkonnější reprosoustavě dávalo mnohem větší smysl. Dále ve Watchos hodinky z neznámých důvodů náhodně úplně přestávají mluvit a vydávat zvuky, jediná možnost je je zamknout a zase odemknout.
Dále při připojení Iphonu k externímu zařízení přes Bluetooth nebo Airplay začne Voiceover mluvit nikoliv z externího zařízení, ale stále z iPhonu, ovšem na absolutně maximální možnou hlasitost, která je neuvěřitelná. Až po restartu utility se přepojí na externí zařízení. Kupodivu se to týká jen reproduktorů a televizí, ale ne sluchátek, tam se to chová normálně.
A konečně, to už se netýká Voiceoveru ale přehrávání hudby na hodinkách, dříve nebylo možné si pustit hudbu přímo na reproduktoru hodinek, systém vás vyzval k připojení externího zařízení. Od WatchOS 11 je ale už možné si cokoliv pouštět přímo z hodinek, bez telefonu, bez čehokoliv dalšího. Alespoň na AWU2 mi to už jde. Ovšem to je z těch změn snad jediná pozitivní, jinak je v tom pěkný eintopf.
Raději by mohli přidat oddělené nastavení hlasitosti pro Vyzvánění/notifikace/aplikace/hovor….