Apple Intelligence je v zahraničí dostupná teprve pár dní a jak se zdá, Apple s ní má poměrně velké problémy. BBC si například stěžovala přímo Applu poté, co jeho umělá inteligence ve shrnutí zpráv, které si nechal jeden ze zaměstnanců udělat přepsala titulek BBC tak, že se vrah generálního ředitele UHC Luigi Mangione zastřelil. Mangione přitom stále zůstává v policejní vazbě a BBC ani v jednom ze svých článků nijak nenaznačila ani neuvedla, že by se měl zastřelit nebo o to například pokusit. Naopak BBC opakovaně informovala o tom, že vrah zůstává ve vazbě. Titulek si AI zkrátka vymyslela bez toho, aniž by byl čímkoli podložen a za zdroj zprávy označila BBC.
Apple Intelligence obsahuje funkci, která dokáže uživateli udělat souhrn, a to jak ze zpráv na internetu, tak například i z Imessage. Pokud tedy uživatel obdrží 10 zpráv od jednoho uživatele, nemusí si zobrazit všech deset zpráv, ve kterých je omáčka navíc, ale dostane pouze výsledek, ve kterém se dozví, že se schůzka koná ve 3 odpoledne místo ve 4. Bohužel AI nedokáže často správně vyhodnotit, co vlastně bylo ve sdělení to důležité a z čeho a jaký souhrn vytvořit.
Pokud se to stane v případě iMessage, kde Apple Intelligence špatně vyhodnotí informace, může to být problém, ale více méně se to týká pouze dvou lidí, kteří spolu komunikují. Pokud však AI od Applu napíše, že BBC řekla něco, co žádné jiné médium na světě neřeklo, tak to kazí pověst jednoho z nejznámějších a nejdůležitějších médií na světě a uživatelé jej mohou obvinit z toho, že šíří dezinformace. Webové stránky, zpravodajství, sociální sítě a ani nikdo jiný totiž nemá žádnou kontrolu nad tím co a jak se iOS rozhodne shrnout do svého upozornění.
„BBC News je nejdůvěryhodnějším zpravodajským médiem na světě. Je pro nás zásadní, aby naše publikum mohlo důvěřovat všem informacím, které jsou publikovány pod našim jménem, a to včetně oznámení,“ uvedl mluvčí BBC s tím, že Apple odmítl BBC odpovědět na otázky týkající se této chyby. Jestli Apple na opravě podobných chyb pracuje a zda je vůbec možné takové chyby vyřešit není v tuto chvíli zřejmé.
To není jen problém Apple Intelligence, ale jakékoliv inteligence, kterou budeme nutit něco zestručňovat, sumarizovat a tím pádem oklešťovat. Napsal jsem rozsáhlejší práci o osvětové činnosti, kamarád si to nechal shrnout pomocí Gemini a zůstal jsem koukat. Ne jen že tam některé samostatné body úplně chyběly, ale spousta myšlenek tam byla úplně deformovaných, několikrát byl v argumentaci zaměněný důsledek a příčina, některé závěry byly odlišné a celkové směřování a atmosféra v textu vyznívali úplně jinak.
Bohužel řada uživatelů má pořád pocit, že AI je nějaký vyhledávač, vyzobávač podstatných informací, rychlotiskárna na referáty a neomylná databáze všech informací na světě.
Jestli to někdo používá v novinách pro urychlení práce bez ověřování fakt a diví se, že nemá přesné informace, tak by možná měl změnit pracovní nástroje, nebo povolání. Tyhle fabulace mají u jazykových modelů taky svoje důvody.