Jsem ten poslední člověk na světě, který by si dovolil mluvit Applu do businessu. Ostatně to co vydělá moje firma za život vydělá Apple dřív než dočtete tento článek. Přesto mi to nedá a jednu věc už pár let, nechápu. Rozumím totiž tomu, že když Apple uvedl vůbec poprvé procesory z řady „M“ a nahradil jimi do té doby používané Intely, chtěl vše dávkovat postupně a logicky začít tím nejméně výkonným ap okračovat až k tomu nejvýkonnějšímu. Ovšem už u M2 měl z mého pohledu udělat přesný opak a ukázat jako první M2 Ultra, obzvlášť v situaci, kdy už všichni věděli, jak je možné M procesory spojovat a vytvořit tak modely Pro, Max, Ultra.
Apple na místo toho, aby začal například řadu M4 tím, že uvede M4 Ultra a dal jej do Mac Pro, za 3 měsíce dal Max a Pro do MacBooků Pro a Mac Studio a poté M4 do Mac mini a MacBook Air, dělá to naopak a uvádí procesory od nejslabšího po nejvýkonější.Problém je v tom, že skoky ve výkonu mezi generacemi jsou tak obrovské, že se stává, že Mac Pro s procesorem M3 je méně výkonný než Mac mini s procesorem M4 a to i přes to, že M3 v Mac Pro je Ultra, zatím co v případě Mac mini je M4 jen základní čip. Majitelé těch nejdražších strojl, často profesionální uživatelé, kteří výkon umí využít, tak musí řadu měsíců mít procesor, jenž je méně výkonný než ten jenž najdeme v 10x levnějším počítači.
Samozřejmě je pravda, že Mac Pro není jen o výkonu, ale o rozšiřujících slotech, chlazení, portech a tak dále ,ovšem výkon je zkrátka několik měsíců menší, než ten u Mac mini. Stačilo by přitom, kdyby Apple otočil pořadí, v jakém uvádí nové procesory na trh a nejdnou by dávalo smysl, že nejdražší počítače mají vždy to nejvýkonnější.
Lenže ono to je úplne naopak. Pro sféra si aj tak vždy kúpi Mac ak funguje na macu, čiže týchto ľudí Apple tak skoro nestratí, konkurencia je aj tak slabá. A práve najviac peňazí vždy Apple zarobí na tých lacnejsich zariadeniach (netvrdme ale že macbook air alebo základný macbook Pro sú lacne zariadenia, niesu ale nemajú konkurenciu vo svojej cene), preto si myslím že to aj takto je, ľudom ktorý kupujú lacnejšie zariadenia, ktorých je 80% (80/20 pravidlo), tvoria 80% ziskov, tak na tých sa chce Apple zamerať skôr, keby tu bol Jobs je dosť pravdepodobné že by to ešte fungovalo tak ako bolo popísané v článku, ale máme Cooka ktorý je génius v ziskoch, Apple chce rásť a tak to má byť, zároveň udržiavajú svoje hodnoty a kvalitu, je to za mňa ukážková firma, ako sa to má robiť.
Nezobrazil sa mi predch. príspevok, snáď tu nebude dva krát.
Len tak btw, paretovo pravidlo nefunguje tak, že 80% ľudí kupuje 80% výrobkov. Ale v tomto prípade by to bolo že 80% ľudí robí 20% ziskov. A samozrejme 20% ľudí potom 80% ziskov.
Neboj sa že v Apple vedia ako to pravidlo funguje a vedia čo robia. My bežný ľudia nemáme ani poňatia koľko výpočtov je za tou cenotvorbou a celkovým vývojom a vypúšťaním produktov.
Nehovorím, že to v apple nevedia :). Hovorím, že ak si ty mal na mysli paretovo pravidlo 80:20, tak si ho popísal nesprávne.
Výkon má vyšší na jedno jádro, jinak grafiky je mnohem slabší a to samé platí o více jádrovém výkonu.
Hlavní Úskalí jsou 3:
1. Majoritu svých Zisků Dělá Apple v Nižších Levelech.
2. Mx Ultra jsou ‚díky‘ své Ultra Složitosti Produkčně k Dispozici Vždy až jako Poslední.
3. Mx Ultra mají ‚díky‘ své Ultra Složitosti Bohužel i Nejnižší Výtěžnost, přičemž opět Bohužel Není zde možné Využít jinou než Prime Grade Kvalitu… …čímž se Vracíme též k bodu 1. ;)