Zavřít reklamu

Pamatujete si ještě na dobu, kdy mobily nebyly připojené k internetu, neexistovaly neomezené tarify a každý odeslaný znak měl de facto svou cenu? Byla to doba, kdy se kreativita při psaní zpráv musela vměstnat do 160 znaků, a kdy jsme hledali způsoby, jak posílat SMS zdarma. Jednou z populárních cest byl internet – tehdy ještě poměrně nový a neprozkoumaný prostor. Já coby ročník 1996 sice až tak starý nejsem, nicméně na doby rozmachu prvních běžně dostupných mobilů si z dětství pamatuji opravdu dobře, stejně jako na má školní léta s „esemeskami“ z internetu zdarma a následně pak ICQ komunikátorem. A protože se čas od času přistihnu při tom, že naprosto žasnu, kam jsme se technologicky coby společnost dostali a že telefon, který držím v ruce, jsem si třeba před 20 lety absolutně neuměl představit a žilo se kvůli (nebo možná díky?) tomu jinak, není od věci si v pár řádcích zavzpomínat.

Zlaté časy webových SMS bran

Na přelomu tisíciletí se začaly objevovat tzv. SMS brány, tedy internetové služby, které umožňovaly posílat textové zprávy na mobilní telefony zdarma. Pro mnoho uživatelů to byl zázrak – konečně bylo možné ušetřit kredit na předplacených kartách, který se často rozplynul při pár zprávách a jednom hovoru.

Tyto brány byly buď přímo spravované operátory, nebo je provozovaly třetí strany. Například české společnosti jako Eurotel (dnešní O2), Paegas (T-Mobile) nebo Český Mobil (Vodafone) nabízely jednoduché formuláře na svých webových stránkách. Stačilo zadat telefonní číslo příjemce, text zprávy a případně i bezpečnostní kód, aby se zabránilo zneužití.

Triky a omezení

Samozřejmě to mělo svá omezení. Často jste mohli odeslat jen omezený počet zpráv za den, někdy byla zpráva omezena reklamní poznámkou na konci textu, což ještě více zkracovalo užitečný obsah. Kreativní jedinci se naučili psát tak, aby do 160 znaků vměstnali maximum. Zkratky typu „pls“, „cu“ nebo „lol“ tehdy zažívaly svůj rozmach.

Navíc nebyla nouze o technické potíže – SMS brány často padaly, zprávy se doručovaly s hodinovým zpožděním, nebo se ztratily úplně. Přesto se jednalo o revoluci, která změnila způsob, jakým lidé komunikovali.

Revoluce na vysokých školách a chatech

Pro studenty a mladé lidi byla SMS brána příležitostí, jak být neustále ve spojení, a to i s omezeným rozpočtem. Internetová kavárna, kde jste za pár korun mohli být online, se stala centrem života. Přístup ke službě jako ICQ nebo emailu často zahrnoval i rychlé zasílání SMS přátelům.

Vzpomínáte si na legendární stránky typu „posliSMS.cz“ nebo různé pluginy do tehdejších messengerů? Byla to improvizace, která předznamenala dnešní éru rychlých zpráv na platformách jako WhatsApp, Messenger nebo Telegram.

Konec éry a příchod chytrých telefonů

S postupem času a s nástupem chytrých telefonů s internetovým připojením začaly SMS brány upadat. Operátoři zavedli výhodnější tarify, které zahrnovaly neomezené SMS, a mobilní aplikace nahradily tradiční textové zprávy. SMS brány se tak staly spíše kuriozitou, připomínkou doby, kdy jsme museli být vynalézaví, abychom mohli komunikovat.

Nostalgie za dobou jednoduchosti

Ačkoliv dnešní komunikace nabízí neomezené možnosti – od videohovorů přes sdílení multimédií až po instantní chatování – něco na té staré době přeci jen zůstalo kouzelného. Byl to čas, kdy jsme si zprávy více vážili, přemýšleli nad každým znakem a těšili se na odpověď.

Doba internetových SMS bran byla malým, ale důležitým krokem na cestě k moderní komunikaci. A i když si dnes asi těžko představíme, že bychom se k ní vrátili, vzpomínky na ni v nás zůstanou jako svědectví technologií, které formovaly naše způsoby, jak být spolu.

Dnes nejčtenější

.