Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví se rozkládá podél řeky Moravy a představuje ideální místo pro líhnutí komárů. Otravnému bzučícímu hmyzu navíc nahrává klimatická změna i zdejší mokřadní systémy. Přemnožení komáři pravidelně celé léto otravují místní i návštěvníky.
Na boj proti přemnoženým komárům se používá plošný monitoring a rovněž speciální prostředky, které se aplikují v tůních, kde jsou vylíhnuté larvy. Nově se zapojí další prvek moderní techniky, drony umožňující postřik. Proti komárům bude od příštího roku pomáhat největší aplikační dron, DJI Agras T50. Aplikační dron má nádrž na 50 litrů kapaliny, ale je schopen rozmetat i pevné látky.
„Konečně máme nástroj, který můžeme použít na nezalesněné plochy, kde se komáři líhnou. A i když nás čeká ještě spousta práce a testování, tak očekáváme, že nás snad konečně zbaví velkých nepříjemných kalamit,“ řekl při slavnostním předání 10. prosince starosta obce Střeň Jiří Nevima.
“Dron zvládne automatizovaný let podle předem připravených mapových podkladů a v jinak těžko přístupném terénu bude aplikovat biocidní přípravek Vectobac zaměřený na likvidaci komářích larev. Tento prostředek je selektivní a neškodí ostatním organismům,” říká šéf firmy DJI Telink, která dron dodala a v rámci České republiky provádí i odborné školení pilotů.
DJI Agras T50 je dosud nejdokonalejším dronem určeným pro zemědělce – využívá zdvojený pohonný systém a dva radary pro maximálně bezpečný let. Jde o velký dron – včetně baterie váží 52 kilogramů a jeho rozměry jsou 2800×3085×820 mm (rozložená ramena a vrtule). Provozní teploty jsou od -20 °C do 50 °C, což umožňuje práci i v náročných klimatických podmínkách. Plné nabití baterií trvá pouhých 9 až 12 minut.
Technickou zajímavostí je nové čerpadlo s odděleným pohonem. Ten nepřichází do kontaktu s postřikovou látkou, proto je jeho životnost podstatně delší než u starších modelů řady T30 a T10. Má větší odolnost vůči korozi právě díky tomu, že nepřichází do kontaktu s agresivními přípravky.
Nejvýraznější novinkou jsou nové odstředivé “trysky”. Agras T50 díky tomu zaručuje výkon až 16 l/min (se dvěma pumpami a 4 tryskami 24 l/min). Tento druh postřikovacího systému umožňuje nastavovat velikost kapiček od 50 do 500 μm.
Telink se již dříve podílel na monitoringu líhnišť komárů a rovněž na testovacích aplikacích. “V minulosti se používaly drony mnohem menší velikosti s obsahem účinné látky pouhých 10 litrů. Projekt Univerzity Palackého v Olomouci dospěl až do dnešního předání té nejmodernější techniky, která se v oblasti zemědělství aktuálně vyrábí,” doplňuje Jaroslav Řešátko z DJI Telink.
Vědci z Univerzity Palackého přispívají k projektu detailním mapováním terénu a instalací senzorů měřících hladinu vody a teplotu. Tato data pomáhají lépe předvídat kalamitní situace a přesně plánovat zásahy.
“Projekt Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích (MOSPREMA) se zaměřil na vytvoření integrovaného systému pro zvládání kalamitních stavů komárů v CHKO Litovelské Pomoraví a přilehlých obcích. Postřikovací dron byl od počátku klíčovým prvkem celého systému. V průběhu projektu jsme testovali účinnost postřiků a připravovali podklady pro efektivní nasazení dronu v terénu,” říká Jakub Miřijovský z Univerzity Palackého Olomouc.
“Podpora Olomouckého kraje a zapojených obcí umožnila nákup nejnovější verze dronu, což představuje vyústění dlouhodobé spolupráce mezi místními samosprávami a Univerzitou Palackého v Olomouci při řešení kalamitních stavů komárů v Litovelském Pomoraví. Kombinuje pěší aplikaci postřiků v lesích a letecké ošetření dronem, což by mělo výrazně zvýšit efektivitu boje proti komářím kalamitám, které Litovelské Pomoraví již roky sužuje,” dodává Jan Brus z katedry geoinformatiky Univerzity Palackého Olomouc.