Zavřít reklamu

Nějakou obdobu chytrých hodinek nebo náramku má spousta z nás. Nositelné technologie, jimž v současné době vévodí chytré hodinky, představují multimiliardový průmysl se zaměřením (nejen) na sledování zdraví. Prémiové produkty často slibují, že přesně sledují cvičení, tělesnou teplotu, srdeční tep, menstruační cyklus nebo třeba spánkové vzorce. V Anglii se dokonce diskutuje o možnosti rozdávat tato zařízení pacientům, aby mohli sledovat symptomy, jako třeba reakce na léčbu rakoviny. Mnozí lékaři a odborníci na technologie však zůstávají ohledně využití dat z těchto zařízení skeptičtí. Nositelné technologie, jako například Oura Ring, umožňují uživatelům sdílet svá zdravotní data s lékaři. Nicméně ne každý lékař považuje tato data za užitečná.

Dr. Helen Salisbury, praktická lékařka z Oxfordu, upozorňuje, že zatímco některé případy mohou být k užitku, častěji jde o situace, kdy data z nositelných zařízení mohou být zavádějící. Obává se, že nadměrné sledování může vést k hypochondrii a zbytečným návštěvám lékařů. Podle ní je důležité, aby lidé přišli k lékaři tehdy, kdy se skutečně cítí nemocní, a ne na základě toho, co jim sdělí jejich nositelné zařízení. Navíc nositelé příslušenství ne vždy dokáže předpovědět vážné zdravotní problémy. Spíše povzbuzují zdravé návyky, jako je častější chůze, střídmé pití alkoholu a udržování zdravé hmotnosti – doporučení, která lékaři dávají už po generace.

Pritesh Mistry, odborník na digitální technologie z King’s Fund, upozorňuje, že začlenění dat z příslušenství do zdravotnického systému naráží na praktické problémy. Bez dostatečné technologické infrastruktury a proškoleného personálu je výzvou tato data integrovat do péče o pacienty. Nositelné technologie tak přinášejí řadu výzev a příležitostí, ale je potřeba vyřešit mnoho otázek, než se stanou běžnou součástí zdravotnictví. Skepticismu z řad lékařů lze rozumět. Nicméně četli jsme mnoho příběhů, kdy Apple Watch na nějaký problém upozornily, a nakonec se ukázalo, že pomohly k záchraně života.

Dnes nejčtenější

.