Již přes dva roky mohou jablíčkáři ve vybraných zemích využívat v případě nouze funkci satelitního SOS volání. Navzdory dílčím problémům se jedná o opravdu velmi důležitou a užitečnou funkci, kterou si chválí jak jednotliví uživatelé, tak i pracovníci záchranných složek. V dnešním článku si v kostce projdeme to, jak byla tato funkce představena, jak se postupně vyvíjela, a jak je to vlastně se satelitním SOS u nás.
V roce 2022 se svět mobilních technologií dočkal významného milníku. Společnost Apple představila s modely iPhone 14 inovativní funkci satelitního SOS volání. Tato technologie umožnila uživatelům v odlehlých oblastech bez mobilního signálu kontaktovat záchranné služby prostřednictvím satelitního připojení. Myšlenka přímého spojení s nouzovými službami z jakéhokoli místa na světě není nová. Již dříve existovaly satelitní telefony, ale jejich rozměry, cena a omezené funkce je činily méně dostupnými pro širokou veřejnost. Apple se rozhodl tuto technologii integrovat přímo do svých nejnovějších smartphonů, čímž ji zpřístupnil milionům uživatelů po celém světě.
Jak to funguje?
Satelitní SOS volání v iPhone 14 využívá speciální hardware a software, který umožňuje komunikaci sítěmi satelitních operátorů. V případě nouze uživatel spustí funkci a telefon automaticky odešle zprávu s informací o své poloze. Tato zpráva je následně předána záchranným službám, které mohou zahájit záchrannou akci. V době svého uvedení byla funkce satelitního SOS volání dostupná ve Spojených státech a Kanadě, postupem času se šířila do dalších zemí. V prosinci roku 2022 Apple zavedl satelitní SOS volání ve Francii, Německu, Irsku a Spojeném království. V březnu 2023 oznámil Apple její zavedení v Rakousku, Belgii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku a Portugalsku, v květnu téhož roku se rozšířila do Austrálie a Nového Zélandu v září se jí dočkali obyvatelé Španělska a Švýcarska. V červenci tohoto roku přišlo na řadu Japonsko.
Funkce SOS satelitního volání je v současné době dostupná celkem v 17 zemích:
- Austrálie
- Rakousko
- Belgie
- Kanada
- Francie
- Německo
- Irsko
- Itálie
- Japonsko
- Lucembursko
- Nizozemsko
- Nový Zéland
- Portugalsko
- Španělsko
- Švýcarsko
- Spojené království Velké Británie a Severního Irska
- Spojené státy americké
Spolupráce s průkopníky
Aby Apple mohl tuto funkci realizovat, spojil se s předními hráči v oblasti satelitních technologií. Společnost Qualcomm dodala potřebné modemy, zatímco za zajištění satelitního připojení je zodpovědná společnost Globalstar. Zajímavostí je, že Apple se podílel i na financování výstavby nových satelitů Globalstar, což svědčí o jeho závazku k tomuto projektu.
Budoucnost satelitního SOS volání
Představení satelitního SOS volání v iPhone 14 bylo významným krokem vpřed. Otevřelo dveře novým možnostem v oblasti nouzového volání a záchrany. Je pravděpodobné, že v budoucnu se dočkáme dalšího zdokonalování této technologie, například rozšíření dostupnosti do dalších zemí nebo integrace s dalšími funkcemi, jako je sledování zdravotního stavu. Jednou z největších „bolestí“ této funkce je to, že stále ještě není rozšířena celosvětově – satelitní SOS volání od Applu bohužel stále ještě není dostupné ani u nás.
Když společnost Apple v roce 2022 představila iPhony řady 14, které mimo jiné lákaly na satelitní SOS volání, řada tuzemských jablíčkářů jistě při Keynote zajásala – jejich nadšení ovšem nemělo dlouhého trvání. Satelitní SOS volání totiž nebylo v ČR dostupné nejen v době svého uvedení, ale nedočkali jsme se jej ani po dvou letech. A to i přesto, že u některých našich sousedů je tato funkce běžně dostupná, nemluvě o tom, že tuzemští uživatelé mají k dispozici řadu dalších užitečných funkcí včetně detekce autonehody, přičemž složky IZS se těmto funkcím velice rychle přizpůsobily a pružně na ně reagují.
Funkce satelitního SOS volání se tak zařadila po bok Siri v češtině a dalších vychytávek, kterých jsme se zatím nedočkali. Z komunikace a celkové prezentace společnosti Apple navíc bohužel ani nevyplývá, proč musíme na podporu SOS satelitního volání stále marně čekat, a nedozvíme se ani, kdy bychom se této podpory mohli dočkat, případně co brání jejímu zavedení. Satelitní SOS volání představuje revoluci v oblasti nouzového volání.
Díky této technologii se výrazně zvýšila bezpečnost uživatelů, kteří se pohybují v odlehlých oblastech. Je to příklad toho, jak inovace v oblasti mobilních technologií mohou mít pozitivní dopad na naše životy. Zatímco například u některých funkcí Apple Intelligence lze jejich absenci v ČR vysvětlit nařízeními Evropské unie, pro marné čekání na podporu SOS satelitního volání zdánlivě neexistuje logické vysvětlení například v podobě legislativních překážek. Nezbývá než doufat, že se Apple přestane uzavírat před středoevropským trhem, a že se podpory satelitního SOS volání v dohledné době přece jen dočkáme.
Ja ji loni na iPhone 15 Pro Max mel aktivní v ČR. Vyskocil mi screen pres celou obrazovku, ze se pripojuju pres satelit a nahore ve stavovem radku mi svítila ikona pripojeni k satelitum. Slo to asi mesic a pak se mi to uz prestalo objevovat. Nevim, co to bylo, mozna nejake testovani v ČR. Ale jak pisi, je to jiz snad cca pul roku.
Peníze za iPhony si Apple bere v plné výši, ale funkce pro státy jako Česko, Polsko, Slovensko a další nám osekává byť jsme členy EU, NATO tak jako státy západní Evropy.
Za mě nejlepší inovace za posledních x let. iPhone 15 Pro jsem si kupoval v New Yorku a měl tak možnost vyzkoušet demo. V USA třeba v Nevadě nebo Kalifornii jsou desítky kilometrů dálnic bez GSM signálu. V nouzi si moci zavolat pomoc je “game changer”. Chtělo by to mít “technického ombudsmana” pro východní blok. Ani Polsko, Maďarsko nebo Slovensko nemají Siri, ani SOS přes satelit.
EU na ně!
Apple je velká firma a nikdo v Applu ani neví kde je Česká Republika, pokud neřeknete Havel nebo Jagr. Prezentace České Republiky není prestižní. Bohužel ani nefunguje ochrana trhu České republiky. V Indii se iPhone musí vyrábět, jinak na trh nesměl. Proč naše země je opomíjená ? Apple nemá manažery podle zemí ale oblastí technologie. Tím se dostáváme vždy na seznamu zemí na poslední místo ne-li tam ani kolikrát není. Je potřeba dostatečně vysvětli Applu že tu je 500.000 uživatelů kteří by chtěli aby Apple byl i pro Čechy. Protože Apple máme rádi a je i náš. Petr Mareš
Ale ví, Babiš s panem Cookem mluvil a snad slíbil i Apple store v Praze. Dánů je míň než Čechů a Moravanů a SOS via satelit tam funguje.
P.S. Zpráva z netu.