Zavřít reklamu

Apple má před sebou dost možná odvracení dalšího útoku ze strany Evropské unie. Jeho iPadOS, tedy operační systém běžící v iPadech, je totiž v současnosti pod formální kontrolou Evropské komise, která se skrze ní snaží zjistit, zda je v souladu se zákonem EU o digitálních trzích. A pokud nebude, Apple v něm buď bude muset provést určité změny, nebo jej čeká velká pokuta. 

Evropská komise zkoumá na iPadOS vlastně „jen“ to, co požaduje po Applu a jeho iOS již dlouhé měsíce – tedy otevřenost softwarového ekosystému, která zajistí rovné podmínky vývojářům, jenž budou chtít na iPady s iPadOS distribuovat své softwary a hardwary. V tiskové zprávě, která nyní visí na stránkách Evropské komise, pak stojí konkrétně následující: 

„Operační systém iPadOS společnosti Apple musí splňovat všechny příslušné povinnosti podle zákona o digitálních trzích.

Společnost Apple musí zajistit, aby její operační systém iPadOS splňoval všechny příslušné povinnosti podle zákona o digitálních trzích (DMA). V dubnu 2024 Komise přidala systém iPadOS společnosti Apple na seznam služeb základní platformy, pro které je společnost Apple určena jako gatekeeper.

Společnost Apple musí mimo jiné umožnit uživatelům nastavit si v systému iPadOS výchozí webový prohlížeč podle vlastního výběru, povolit ve svém operačním systému alternativní obchody s aplikacemi a umožnit účinný přístup k funkcím systému iPadOS doplňkovým zařízením, jako jsou sluchátka a chytrá pera.

Dne 1. listopadu společnost Apple rovněž zveřejnila zprávu o plnění požadavků, v níž podrobně popsala opatření, která pro iPadOS přijala, aby splnila požadavky DMA. Veřejná verze zprávy je k dispozici na webových stránkách Komise DMA.

Komise nyní pečlivě posoudí, zda jsou opatření přijatá pro iPadOS účinná při plnění povinností DMA. Posouzení Komise bude vycházet také z podnětů zúčastněných stran.

Pokud Komise dospěje k závěru, že řešení společnosti Apple nejsou v souladu s DMA, přijme formální donucovací opatření, jak předpokládá DMA.“ 

Pro Apple je suverénně nejproblematičtější z hlediska splnění část týkající se „účinného přístupu k funkcím iPadOS doplňkovým zařízením, jako jsou sluchátka a chytrá pera“. iPady totiž sice jsou kompatibilní nejen s AirPods a Apple Pencil, ale taktéž s bezdrátovými sluchátky a stylusy třetích stran, ale je pravda, že tyto alternativní produkty nenabízí ani zdaleka takové funkce jako právě řešení od Applu. Řeč je například o absenci automatického přepínání zdroje zvuku napříč produkty či snímání tlaku u Apple Pencil. Na Applu tedy je nyní přesvědčit Evropskou komisi o tom, že úroveň podpory pro příslušenství třetích stran je již nyní taková, že splňuje požadavky zákona o digitálních trzích. V opačném případě by totiž musel umožnit příslušenství třetích stran přesně tyto funkce nabídnout, čemuž se bude zcela určitě snažit zabránit, jak jen to půjde. 

Dnes nejčtenější

.