Ohledně nových MacBooků Pro se spoléhalo především na nasazení novějších čipů a s nimi spojeným zvýšeným výkonem. To se také stalo a Apple spolu s novými MacBooky odhalil čip M4 Max. Je zde ale také pár drobnějších novinek, které potěší, ale asi byste kvůli nim keynote nepořádali. Jednou z nich je fakt, že MacBook Pro si nyní pořídíte s nanotexturovým displejem. Sklo s nanotexturou, které bylo poprvé představeno s Pro Display XDR v roce 2019, je leptáno, což má zachovat kvalitu obrazu a zároveň rozptylovat okolní světlo, aby se omezily odlesky. Jde o nejmatnější typ displeje, který Apple vyrábí. Dle tvrzení společnosti je užitečný pro špičkové pracovní postupy nebo náročná prostředí, kde se často setkáváte s nepříjemným osvětlením.
Na každý pád každá „sranda“ něco stojí. Za sklo s nanotexturou si připlatíte 4500 korun. Pokud vás ale trápí nepříjemné odlesky, jde o poměrně levné řešení, jak jim efektivně předejít. Nový MacBook Pro dorazí 8. listopadu.
15.1. mám, ale funkce vyčistit tam chybí
Máte někdo s touhle nanotexturou zkušenosti? Je to opravdu znát a stojí to za ten příplatek?
Často dělám v místnostech, kde za mnou jsou nějaké zářivky nebo LED pásky a na displeji je to ostře a jasně vidět, jasem to přebíjí texty a je to opravdu nepříjemné.
Jen se bojím, co tahle nanotextura udělá, protože to světlo se odrážet musí i tak.
Od hladkého se sice světlo protivně odráží, ale pokud je za vámy tma, je tma i na něm. Bojím se, jestli tahle nanotextura nedělá to, že veškeré dopadající světlo, včetně toho bočního, tak nějak nerozplizne do všudypřítomné šedavé mlhy, takže tam sice už nejsou jasné tvarované odlesky, ale za to tam nikde není ani větší tma.
Máte prosím někdo zkušenost, jak se tahle úprava chová, jestli je to opravdu znát a jestli to nemá i nějaké negativní stránky?
Pamatuju že v 2010 jsem si konfiguroval Macbook Pro 15″, a za tuším 3000,- se dala připlatit matná úprava displaye „Anti-Glare“, display měl v tom případě stříbrný hliníkový rámeček (podobně jako první Macbook Air) a současně byl tzv. Hi-Res, tzn. měl vyšší rozlišení 1680×1050 oproti standardním 1440×900 ;) Taková první „quazi-Retina“. To jen taková historická vsuvka, a jasně – vím že to ještě nebyla „nanotextura“.
Jasně, matná úprava u starších monitorů, to znám, mě zajímala konkrétně tahle nanotextura. Jak se to chová, jestli to ten světlý odraz jen nerozlije po celém monitoru, jestli to nějak nedegraduje samotný obraz, jestli to nezmenšuje pozorovací úhly a tak podobně. Když mám hladké sklo, vidím na obrazovce jasný odraz LED pásky za sebou a mohl bych na něm počítat diody. Co by to udělalo na téhle úpravě? ztmavlo by to, zmizelo by to, nebo se to jen rozmlžilo na větší plochu? Docela o téhle úpravě uvažuju, ale nevím co od toho mám čekat a jestli to za to stojí.
Není tu třeba někdo, kdo by měl ProDisplay XDR nebo něco na čem by to šlo popsat a zhodnotit?
Omlouvám se, že vás zase obtěžuji, ale vy jste několikrát uvedl, že jste nevidomý, tedy slepý. Nyní jste uvedl, že dokážete počítat diody na odrazu led pásky… nechápu tedy. A ano PRo Display XDR mám tedy odpověď na vaši otázku je, že se pouze neodráží odlesky, toď vše.
Já nejsem nevidomý, tedy slepý, ale prostě nevidomý, tedy nevidomý.
Pardon, zapomněl jsem, že ve vašem případě se člověk musí vyjadřovat nenapadnutelně a občas to není jednoduché, abyste mi pak zase nevytkl že píšu slohovky.
Psal jsem ten text v první osobě, protože se mi to nechtělo rozvádět a komplikovat nepodstatnými okolnostmi, které nejsou pro celkový smysl důležité.
Já občas Macbook pujčuju dceři na nějakou práci do školy, sledování videí a podobně, sem tam na něm taky dělá jeden můj kamarád, který mi pomáhá se zpracováním fotek, občas taky musím někoho poprosit o vizuální pomoc, když se mi zasekne systém, Voiceover nebo se mi nechtěně přepne zvukový výstup někam kam nechci a podobně.
Takže ano, mě samotnému je úplně jedno jak displej vypadá, za mě by tam mohla být klidně deska z překližky, jde mi o pohodlí těch vidících, kterým ho občas půjčuju, případně, kdybych ho pak někdy třeba prodával, tak by to taky kupujícího mohlo zajímat a podobně.
Abych se ale vrátil k původní otázce, světlo se prostě jen neodráží? Tomu se mi po fyzikální stránce těžko věří, když naleptám sklo nebo ho nějak zdrsním, tak to přece neznamená, že se od něj přestane světlo odrážet, pouze se rozláme, takže odrazy ztratí tvar, nebo ne?
Jde mi zkrátka o to, jestli to nedegraduje kvalitu obrazu, jestli se nezhorší pozorovací úhly a jestli to třeba nebude dělat to, že když budu dělat na slunci, tak se pak celá ta plocha zalije spoustou rozptýleného světla, zatím co na hladkém skle by sice byl vidět extrémně jasný odraz slunce, ale okolo by to bylo relativně dobré.
Omlouvám se, špatně se mi popisuje něco co znám jen z fyziky a nikdy jsem to neviděl.