Obyčejná žárovka je skvělý technologický vynález, který obstál ve zkoušce času více než století. V nedávné minulosti jsme se většinou přeorientovali z klasických žárovek na efektivnější LED osvětlení. S využitím moderních technologií pro nás osvětlení může udělat ještě více.
To je možné díky chytrým žárovkám, které obsahují mikroprocesory a disponují schopností připojení přes Wi-Fi, Bluetooth nebo vlastní sítě, což umožňuje řadu chytrých funkcí, které se neomezují jen na pouhé zapnutí nebo vypnutí. Jak na chytré osvětlení domova?
Co mohu s chytrými žárovkami dělat?
Sada funkcí se může mírně lišit podle typu a výrobce, ale v celé řadě chytrých osvětlovacích řešení můžete kromě jednoduchého osvětlení očekávat, že vám budou k dispozici mnohé z těchto funkcí:
- Dálkové ovládání osvětlení: Ať už chcete, aby se vaše světla rozsvítila ve vašem domě, když vystupujete z auta po náročném dni, nebo vypnout světla, protože jste na dovolené zapomněli, většina chytrých světel nabízí dálkový ovládací systém založený na aplikaci.
- Hlasové ovládání: Většina světelných systémů bude fungovat s Apple Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa – a mnoho z nich rádo popovídá se všemi třemi. Tím se vyhnete potřebě instalace speciální aplikace, protože můžete jednoduše požádat svého asistenta, aby podle potřeby ovládal vaše světla.
- Vlastní časovače: Mnoho žárovek vám umožní nastavit určitá světla tak, aby se zapínala nebo vypínala v předem stanovených časech, ať už z bezpečnostních důvodů nebo jednoduše proto, aby se světla pomalu rozsvítila s rozbřeskem dne, abyste se mohli probuditi pohodlněji.
- Skupiny produktů: V rámci sestavování chytrého osvětlení si můžete také seskupit žárovky a světelné pásky dohromady, takže můžete (například) najednou zapnout všechna světla v kuchyni a jídelně s otevřeným prostorem nebo mít skupiny světel, které zapínáte podle potřeby.
- Vlastní stmívání a volba barev: U tradičních žárovek byl jediným způsobem, jak ztlumit nebo změnit barvu světla, použití stmívače – který většinou nefunguje s LED žárovkami – nebo koupit žárovku jiné barvy světla. Mnoho chytrých žárovek nabízí tyto funkce standardně a můžete si užít spoustu zábavy při nastavování vlastních scén barev a intenzity světla, ať už na romantickou večeři nebo filmový večer doma.
Jsou všechny LED světla „chytrá“ světla?
Ne, rozhodně ne. LED (Light Emitting Diode) světla popisují technologii osvětlení používanou v posledních letech ve většině standardních domácích světelných zdrojích po celém světě, ale jen proto, že žárovka je LED, to automaticky neznamená, že je chytrá žárovka. Chytré žárovky obvykle stojí o něco více než standardní LED žárovka a to proto, že každá žárovka je ve skutečnosti sama o sobě malým počítačem s čipy uvnitř, které jsou navrženy tak, aby regulovaly její osvětlení a komunikační funkce.
Můžu si chytrá světla nainstalovat sám?
Ve většině případů je odpověď na tuto otázku ano, protože skutečná instalace většiny chytrých světel se neliší od vložení nové žárovky. Zkontrolujte, zda vybraná žárovka disponuje správným typem patice, vyjměte starou žárovku a vložte novou. Některé chytré žárovky, jako třeba Philips Hue, vyžadují takzvaný bridge, ve většině případů se ale obejdete i bez něj. Instalace chytrých světel je většinou otázkou připojení a konfigurace prostřednictvím specifické aplikace na chytrém telefonu.