Internetové tržiště Temu se těší velké oblibě. Není se čemu divit – všudypřítomné reklamy, pestrá paleta zboží a až neuvěřitelně nízké ceny zajišťují prodejcům obzvlášť v současné nelehké době stoprocentní úspěch. Odborníci na bezpečnost ale dlouhodobě varují, že za pohádkově levné zboží můžete ve skutečnosti zaplatit mnohem vyšší daň. Co se skrývá za levnými nákupy v Temu a proč před platformou varuje jak Evropská unie, tak i Bezpečnostní informační služba?
Nákupní platforma Temu se velice rychle vyšvihla mezi ty nejúspěšnější ve svém oboru. Není se čemu divit – nakoupíte zde snad vše, nač si vzpomenete, a navíc za směšně nízké ceny. Kromě toho Temu také často nabízí lákavé výhody. Temu je však čím dál více trnem v oku nejen běžným internetovým obchodníkům, ale také odborníkům na bezpečnost. Nízké ceny nabízeného zboží jsou navíc vykoupeny až nelidskými podmínkami, kterým musí čelit zaměstnanci. Proč byste se Temu měli raději vyhnout?
Zákaznický servis? Rovnou na něj zapomeňte
Jednu z hlavních nevýhod Temu řada zákazníků již zakusila na vlastní kůži. Jedná se o prakticky nulovou šanci na reklamaci, výměnu zboží nebo dokonce vrácení peněz. Temu je asijská firma, vztahují se na ni zcela jiná pravidla, a i kdybyste se svých práv zkoušeli domoci prostřednictvím ČOI nebo jiných institucí, působících v Evropě, měli byste smůlu. Samozřejmě se najdou výjimky, ale obvykle platí, že se snahou o reklamaci můžete v případě Temu raději rovnou zapomenout.
Co se skrývá za nízkými cenami Temu?
Důvod extrémně nízkých cen na Temu odradí od dalších nákupů asi většinu lidí. Za výhodnými cenami se skrývá nejen dětská práce, nelidské podmínky – ve kterých navíc často pracují různým způsobem znevýhodněné osoby, panující na pracovištích, a nekvalitní, laciné materiály, ale především štědré a dobře promyšlené dotace od čínské vlády. Právě tyto dotace jsou navíc podle odborníků důvodem, proč si Temu může dovolit nabízet zákazníkům dopravu zdarma nebo za minimální cenu. Velkorysé dotace zvýhodňují Temu ještě v jedné oblasti – platforma si může dovolit platit za reklamu mnohem vyšší částky než „nedotovaní“ prodejci, což má za následek vyšší ceny za reklamy. Temu navíc také své náklady snižuje mimo jiné tím, že neplatí daně, clo, ani poplatky za zpracování obalových odpadů. U prodávaného zboží prakticky nemáte žádnou záruku kvality ani bezpečnosti – a Evropská komise již v současné chvíli požádala Temu o objasnění porušování zásad v tomto směru. Temu totiž podle EK nijak nepředchází případnému prodeji škodlivých, nebezpečných či nelegálních výrobků, a podniká v této oblasti jen minimální nebo dokonce žádné kontroly.
Data v cizích rukou a úpadek českého trhu
Je až překvapivé, s jakou lehkomyslností někteří zákazníci odevzdávají Temu svá osobní data, aniž by se starali o to, jak s nimi vlastně bude naloženo. Zatímco na území Evropské unie platí poměrně jasná a přísná pravidla, co se týče zpracování dat, a navíc není těžké si tato pravidla dohledat, u čínských prodejců je situace o poznání složitější. Čínské firmy a organizace totiž musí podle tamních zákonů spolupracovat s tamní vládou a zpravodajskými službami, což se vztahuje na sběr a odevzdávání citlivých dat včetně údajů o platebních kartách.
Kvůli Temu je v ohrožení také podnikání řady tuzemských firem. Vzhledem k tomu, že na Temu lze sehnat opravdu téměř vše od kosmetiky přes oblečení až po elektroniku a doplňky do domácnosti, začíná čínskou konkurenci bolestivě pociťovat spousta místních podnikatelů a firem napříč všemi oblastmi.
Konec Temu v Čechách?
Jednání Evropské komise a dalších orgánů s nákupní platformou Temu bude náročnou a především dlouhodobou záležitostí. V současné chvíli by již Temu mělo Evropské komisi odevzdat veškeré podklady ohledně zamezení prodeje nelegálních výrobků. Na základě těchto podkladů pak bude EK rozhodovat o případném dalším postupu. Výsledky jsou nejisté. Mohou mít podobu sankcí, omezení, a pokud se problémy s Temu budou opakovat, může dojít i k zákazu provozování platformy na území EU.
No jasně. Polovina z toho jsou kraviny. Temu běžně vrací peníze za zboží které není podle vašich představ. S kvalitou výrobků to také není tak hrozné. Záleží jak co. A data, to už je výsměch po online sledování a odposlouchávání všech….
To nemá ani Google a seznam si tady bude hrát na giganta podporovat Zlodějsky seznam nebudu hlavně Babišovi Firmy kde je srznam
Seznam opravdu není Babišův chytrolíne 😄
…. tak se nám za kampaň rozjela. Na čí popud asi….
Pokud je to takový problém – EU to měla okamžitě zakázat, to se nestalo, proč? Hlavně, že dupeme po jiných firmách….
data v cizích rukách – nerelevantní, ať si dnes koupíte cokoli, kamkoli se zaregistrujete, jsou vaše data v cizích rukách a je jedno, zda se jedná o českou nebo zahraniční firmu; a jestli si někdo naivně myslí, že se s nimi neobchoduje… (ano, určitě jsou firmy, které si data hlídají a nechávají pro sebe, ale x-krát se stalo, že data unikla i velkým firmám)
úpadek českého trhu – v první řadě, běžného člověka to nezajímá, není dostatečně erudovaný, aby to dokázal pochopit; dále je to důsledek našich vlád (a skutečně nemyslím jen tu Fialovu) vč. EU
dotace Číny – ano, ale to je i u AliExpress a dalších…jen ta dodací lhůta je tam obvykle mnohem delší; nicméně nikomu nevadí, že mnoho evropských firem dnes vlastní Čína
A pokud jde o kvalitu, na těchto eshopech i já nakupuji. Nakupuji jen výrazně levnější věci a nebo takové, které se tu špatně shánějí. S kvalitou jsem snad nikdy problém neměl, odpovídá ceně.
Jo a že pracují děti (otrocká práce), hele je to fakt hnusný co řeknu, ale celá současná společnost je postavená na práci dětí, nevolníků a otroků v našich dějinách i dobách poměrně nedávných…
Je to uzavřený kruh, chceme kvalitní věci, chceme jich hodně, ale nechceme za ně platit, proto toho východní země využívají. Jednoduchá matematika. Dokud se nezmění myšlení lidí, smůla….
…a ještě jeden poznatek, porovnali jste někdy zboží koupené na českých nebo evropských eshopech s tím, co nabízí Temu, AliExpress, aj. – minimálně zajímavá podobnost za vyšší nebo výrazně vyšší ceny. :) Např. Allegro :)
Zdravím vás, dobrý komentár je to tak – oblečenie je na tom so sheinom podobne. Akurát som ale mnoho vecí našiel na allegre min. za rovnakú cenu ako aliexpress a temu ale dodanie do 2 dní (a zdarma nakoľko som si tam kúpil smart) a to by ma zaujímalo ako to robia, že si to naskladnili u seba a predávajú to za cenu ako čína… + čo je pravdy na tom že poliaci k sebe veľmi čínu nepúšťajú…
Já si upřímně myslím, že pokud někdo je skutečně ochotný nakupovat oblečení na Sheinu nebo jak se to jmenuje a Temu, tak pak asi není tento článek zcela pro něj. Takový člověk bez jakékoli urážky upřednostnil cenu nad vším ostatním a řešit nějakou kvalitu, vliv na pokožku a tak dále je fakt jedno. U těchto lidí je pak jedno, zda si produkt koupí na alegru, temu nebo v pepcu.
Pane Zavřele, máte nepochybně pravdu. Nicméně pracuji v obchodě téměř 20 let a lidí, kteří upřednostňují cenu před kvalitou přibývá. Možná, že ne ve velkých městech, ale jinde ano.
Souhlasim, je to smutne, ale fakt to nemyslim zle, je mi jedno kdo co nosi, jen jsem rikal, ze ten clanek asi fakt neni pro lidi co si koupi tricko v pepcu nebo jak se to jmenuje a jeste do toho oblecou deti.
ale ked kupis v tuzemskej firme, tak sa detska praca nepocita, hoci oni to kupili od toho isteho cinana :)
Kdysi jsem hodne kupoval na ebayi … stare fotaky, objektivy atd … o tomto ten clanek samozrejme neni …
Na Temu a ostatni smejdsky eshopy nechodim, ale kdyz neco kupuju na ceskych eshopech (do dilny, blbiny atd … ) , obcas kiuknu na ebay pro srovnani … a svete div se … uplne stejny vyrobek jako nabizi cesky eshop, doprava zdarma (kdyz to jde z ciny), jen cena tretinova nebo polovicni …
vzhledem k tomu ze vetsina spotrebniho a bezneho zbozi se vyrabi v cine a blizkem okoli, a vetsina bezneho zbozi na ceskych eshopech, pokud nejsou vylozene specializovane na nejake konkretni portfolio kde to neplati, ma stejnoou zemi resp. fabriku resp chudaka delnika puvodu, tak rozdil mezi cenou na ebay a v ceskem eshopu jsou marze preprodejniho retezce … s nulovou pridanou hodnotou …
Pobavilo, dyt vetsina vyrobku je z ciny a neznas podminky vyroby. Spousta obchodniku jen nakupuje z ciny vectnw temu ve velkem s prepordava se stovkama procent prirazkou. Trh se tedy rozhodne neohrozi.
Ze existuje ve svete detska prace je fakt. Ale to se tyka ruznych zemi, jen v Cine se z toho dela velky problem a moralni cosi. V cine se opravdu uz davno nemaka za misku ryze a uz velmi brzo bude prumerny plat uplne jinde nez v Evrope.
S Temu jsem nikdy neměl žádný problém. Nakupuju u nich dlouho. Pokud něco není podle mých představ, kliknu na Refundace a peníze mám zpět během chvilky. Někdy ani nechtějí zboží poslat zpět. Co jde, nakoupím raději od nich, než podporovat české vydřiduchy, u kterých je v mnohých případech problém i ta reklamace. Články proti Temu jsou účelové.
Ta jejich aplikace s kolotoči, odpočty, kupóny a dalšími kolotoči když zrušíte první kolotoč, jejich reklamy “podívej se na tuto sadu prémiového nářadí, které jsem na Temu koupil za 0 korun. Získejte svou za 0 korun” ve mě moc kvalitní obchod neevokuje.
Mimochodem nepochybuji, že tam nějaký problém s užívání dat bude. Nechce se mi věřit, že by si to někdo vymýšlel. To už jdeme hodně do konspiračních teorií. Otázka je je na kolik se ta data používají oproti jiným obchodům a jestli se to třeba nevyzdvihuje u Temu účelově.
Otrocká práce, to je asi u těchto obchodů jasné, že tam může být. Ale je dobré si to uvědomit.
Nicméně z důvodů uvedených výše, které jsou při používání aplikace extrémně, či ty reklamy, jak pro hloupé, se spíše Temu vyhýbám.
Čímž ale neříkám, že bych věděl, že to jednoznačně není dobrý obchod, jen, jak to působí.
staci zakazat notifikacie tej ich apky
Nemluvím nikde o notifikacích, ale o celkovém user experience aplikace. Notifikace jsou taky otravný, ale to dělá i Ali.
Až dosud jsem se Temu vyhýbala, ale tento článek mě přesvědčil se tam podívat a pár věcí jsem si koupila. Sice asi článek způsobil opak, než jak bylo zamýšleno, ale i tak díky za reklamu 🙂
Jinak na Ali a Sheinu kupuji pravidelně, oblečení z Shein se prakticky neliší od oblečení koupené v New Yorker, CCC, H&M a podobně, akorát stojí třetinu (mám velmi citlivou pokožku a oblečení ze Sheinu mi nic nevyvolává, stejně jako výše zmíněné obchody, zatímco z Ali a od vietnamců mi vyvolává kopřivku, takže za mě spokojenost).
Jenom doufám, že pokud se EU podaří nějak znemožnit dodání z těchto obchodů do EU, že se těmto obchodům podaří toto znemožnění obejít, rozhodně tam nepřestanu nakupovat jen kvůli morálce nebo podpoře českých obchodů, které leckdy prodávají tamní zboží s 1000% přirážkou. A kdyžtak tu přinejhorším pořád je eBay, Amazon a podobně, kde je leckdy zboží jako na Ali, za stejnou cenu, akorát s dodáním za dva dny.
Honor, Xiomi, Huawei…. Ty čínské děti jsou prostě šikulky.
Přesně tak, nelíbila se mě tři pouzdra a pásek na hodinky. Hned vrátili 370,- a zboží nechtěli zpět. Celý tyhle kecy jsou jem brek obchodníků, žádnej obchodník u nás by takhle nepostupoval… O poštovným ani nemluvím.
Tak ten Váš koment to přesně vystihuje. Jsou to podle Vás kecy a žádný obchodník u nás by tak nepostupoval. Čím to asi bude :) Ono to totiž docela odporuje základnímu principu generování zisku :) Je prostě nic nenutí vydělávat, protože jejich primárním účelem není vydělávat a když už, tak pomůže čínská vláda.
Pěkná blbost. Celkem lživé článek. Reklamoval jsem asi 3x a peníze ihned zpět. Když reklamuju v Česku koupeny výrobek, tak si zaplatím dopravu a ještě mi to zamítnou. Kvalita výrobku je úplně v pohode…
Možná bychom se divili kdyby se konečně ukázalo kolik je světových značek a světových návrhářů kteří využívají dětskou a špatně placenou otrockou práci.