Pokrytí 5G sítí sice stále není standardem na celém území České republiky i mnoha dalších zemí, vědci však již pracují na jejich další generaci, která přinese jak jinak než znatelné zrychlení. A jak se zdá, to by mohlo být doslova neuvěřitelné. Naznačuje to alespoň čerstvé měření výzkumného týmu z University Collage of London, kterým se podařilo změřit experimentální 6G v ideálních podmínkách fungující na frekvenčním rozsahu 5 až 150 GHz.
Zatímco teoretická rychlost 5G sítí je 20 Gb/s, přičemž reálně se samozřejmě dostanete na podstatně nižší hodnoty i v závislosti na tom, jakou technologii váš telefon i operátor pro 5G využívá. Laboratorně naměřené 6G výzkumníky z výše zmíněné univerzity však dosáhlo neuvěřitelné rychlosti 938 Gb/s, což 117,25 GB/s. Jinými slovy, díky této rychlosti byste měli být schopni stáhnout za předpokladu, že budete stahovat průměrný 10GB komprimovaný 4K film v HEVC, který se běžně prodává v rámci digitální distribuce, skoro 12 takových filmů za sekundu. Jedná se tedy o jen stěží uvěřitelnou rychlost, které sice samozřejmě za běžného provozu nepůjde dosáhnout, nicméně vzhledem ke skokovému rychlostnímu nárůstu mezi 5G a 6G sítí je jasné, že nás i při běžném využívání elektroniky čeká citelné zlepšení. Od uvedení 6G sítí do běžného provozu nás však ve výsledku dělí ještě pěkných pár let.
Ešte lepšie by bolo taký za sekundu stiahnutý film pozrieť za sekundu s plným pochopením😂
To pôjde, necháš to pozrieť AI a ona ti len jednou vetou napiše, že je to brak.
Super nápad, ušetrí sa kopa času !
Super, ale realita je iná. Dnešné 5G pre mobily ide v EÚ na cca. 100-150 Mbit, aj keď napr. iPhone 16 Pro zvládne 10 Gbit/s download a 3 Gbit/s upload.
Rekl bych ze nejvetsi problem 5G site je to ze se tak pouze jmenuje. Konkretne v Praze mam skoro vsude na displeji 5G ale rychlost tomu neodpovida v zadnem pripade.
Tel 16 Pro Max.
Pěkné Jirko, jen je bohužel vidět, že zřejmě nemáte elektrotechnický background ve vysokofrekvenční oblasti. Pak byste kupř. věděl, že není moc nad čím jásat, neboť reálná využitelnost kmitočtů nad 3GHz je pro mobily značně problematická s ohledem jak na vzdálenost od BTS, tak zejména pak těch vyšších v řádu lehce vyšších desítek až stovek GHz i přímou viditelnost antén BTS.
Či-li takové rychlosti jsou sice moc hezká věc, leč budou využitelné většinou mnohem hůře jak Wi-Fi 6E/7, kde je maximem 6GHz. Ostatně si to ‚v základu‘ můžete osobně prubnout již dnes v USA, kde – pokud budete mít US verzi iPhonu (≥12) s 5G mmWave bandy, potažmo takto vybavený Samsung nebo Motorolu – si můžete v centrech měst či letištních halách atp. zkusit lovit n260, n261 bandy, n258 od iP13 výše.
Seznam 5G band operátorů: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_5G_NR_networks
Ještě seznam 5G bandů: https://en.wikipedia.org/wiki/5G_NR_frequency_bands
mmWave = Frequency Range 2 tabulka
Btw, čistě technicky označení mmWave nesedí aktuálně pro bandy n257, n258, n261 protože ofiko mm pásmo je až od 30GHz (vlnová délka 10mm) – do 300GHz (1mm).
Jaroušku já jen doufám, že například F1 sledujete pouze s komentářem od Lewise Hamiltona a na NBA koukáte jen když jej komentuje LebRon James :D
Ani to ani ono, jen je třeba vidět minimálně fyzikální svět v alespoň trochu reálných obrysech pane Romane :)
Btw, LeBron když už ;)