Poté, co včera Apple světu představil skrze tiskovou zprávu novou generaci iPadu mini s čipem A17 Pro, nyní v tichosti udělal ve své nabídce iPadů další změnu. Ta se nicméně týká jen Evropy, kde Apple zlevnil základní iPady. Ruku v ruce s tímto krokem však učinil i jedno negativum – konkrétně odebral z balení těchto modelů nabíjecí adaptér a nechal v něm tedy už jen kabel.
Základní iPad začínal do nynějška na ceně 10 990 Kč. Apple však nyní jeho cenu srazil na 9 990 Kč v základu, aby zřejmě lépe zapadal do jeho cenové strategie. I cena iPadu mini totiž mezigeneračně mírně klesla a tak je možné, že se Apple snížením ceny základního iPadu prostě jen stačí o to, aby na sobě jednotlivé modely navzájem nekanibalizovaly. Zároveň je tato změna pravděpodobně do jisté míry vynucená i ze strany Evropské unie, která tlačí na výrobce elektroniky ohledně minimalizace elektronického odpadu. A právě odebráním nabíječky z balení tohoto iPadu Apple snížení docílí. Je nicméně otázkou, kolik uživatelů má doma USB-C adaptéry s dostatečným výkonem. Přeci jen, tento iPad je určen pro masy a vzhledem k výkonu se hodí spíše pro méně náročné uživatele. Ve výsledku by tak zde mohla nadělat absence adaptéru větší paseku než v případě iPadů mini.
Z toho plyne, že k upgradu základního iPadu letos určitě nedojde.
Jinak EU nikde nikomu nezakazuje přibalit adaptér, takže takový „konstrukt“ je hodně na vodě…
Spíš tu Apple zabíjí 2 mouchy jednou ranou: 1. více na nás vydělá, 2. vyvolá / posílí averzi vůči EU – co na tom, že zde reálně mimo mísu, podstatný je výsledný efekt.
Nejen Rusko a Čína se EU snaží ať už v tom či onom rozložit.
Nezlevnil nyní základní iPad i v USA a to na $349? ;)
Btw, v 2022 tam startoval na $449.
Hezky spam u dalsiho clanku. Ne EU nabijecky nezakazuje, ale pokud vyrobce uvede na trh produkt s nabijeckou v baleni, ma povinnost dle daneho narizeni uvest stejne baleni i bez ni. Aby mel zakaznik na vyber. Pri logistice nakladech a vsem, je jednodussi proste uvadet vse bez nabijecky. Samozrejme na tom vyrobce i neco usetri, ale samotna nabijecka je typicky ve vyrobnich nakladech levnejsi, nez by byly naklady na dva typy baleni vsech produktu v nabidce …
To ze EU premysli jestli nezajit dal a podobne neodstranit (nedat k tomu duvod) i nabijeci kabely, uz me prijde fakt ujete.
Kabely ci nabijecky jsou z pohledu celkoveho odpadu zanedbatelny objem. Zkuste si zvazit, zmerit a recyklovat napr TV. A pri rekneme bezne zivotnosti dnesnich tv max 10 let, to porad vyjde usmevne i kdyz si koupite novou nabijecku kazde dva roky v ramci baleni telefonu/tabletu.
Jsem zvedav jak se na to zakaznici budou tvarit, az bude to same u ntb, ve smernici to je.