Když jsem v průběhu předešlých dvou týdnů zpracovával recenzi iPhone 16, přiznám se, že mě ani ve snu nenapadlo, jakou diskuzi způsobím svým negativním názorem na absenci vyšší obnovovací frekvence. Coby dlouholetý uživatel iPhonů Pro se 120Hz ProMotion displejem totiž vnímám 60Hz displeje základních iPhonů jako takříkajíc „zasekané“ a zkrátka se mi na ně nedivá tak hezky jako právě na 120Hz displeje.
Jasně, vím, že je to dost o mém zvyku, ale jako včera si pamatuji i chvíli, kdy jsem si byl v jednom z obchodů poprvé osahat první generaci iPadů Pro osazenou taktéž displeji se 120Hz obnovovací frekvencí a i coby tehdy ještě uživatel iPhonu se 60Hz displeje jsem byl plynulostí 120Hz doslova unešen – tím spíš, když jsem postavil 60Hz a 120Hz displej vedle sebe. V komentářích pod mou recenzí však docela dost diskutujících poukazuje na to, že je 120Hz pro ně osobně neviditelných a tedy i zbytečných. Je to ale vlastně vůbec možné? Podle nejrůznějších studií publikovaných na internetu ano.
Záleží na vašem vnímání
Rozdíl mezi 60Hz a 120Hz obnovovací frekvencí displeje může většina lidí vnímat, ale ne každý ho zaznamená stejně intenzivně. Obnovovací frekvence udává, kolikrát za sekundu se na displeji obnoví obraz. Vyšší frekvence, například 120Hz, znamená, že obraz se obnovuje dvakrát rychleji než u 60Hz displeje, což má za následek plynulejší zobrazení pohybu. Pro ty, kteří jsou citliví na trhání obrazu nebo jemné rozdíly v plynulosti, je tento rozdíl často patrný.
Záleží také na typu obsahu, který je na displeji zobrazen. Při sledování rychlých scén, například v akčních hrách, sportovních přenosech nebo dynamických filmech, je rozdíl mezi 60Hz a 120Hz displejem mnohem zřetelnější. Plynulejší pohyb může být při těchto aktivitách pro člověka příjemnější a zlepšit jeho celkový zážitek. Naopak při běžných činnostech, jako je prohlížení webových stránek nebo čtení textu, nemusí být rozdíl tak výrazný.
Vnímání rozdílu mezi těmito frekvencemi je také individuální. Někteří lidé jsou přirozeně citlivější na vizuální změny a snadno si všimnou trhání nebo zadrhávání obrazu na 60Hz displeji. Jiní tento rozdíl téměř nepostřehnou, zejména pokud jsou zvyklí na displeje s nižší obnovovací frekvencí a nemají přímé srovnání s vyšší frekvencí. Lidé, kteří dlouhodobě používají zařízení s vyšší obnovovací frekvencí, si více všimnou, pokud přejdou na 60Hz displej, protože jejich oči a mozek jsou již adaptované na plynulejší obraz.
Vnímání jako metrika dokonalosti iPhonu 16
Celkově tedy platí, že většina lidí může rozdíl mezi 60Hz a 120Hz displejem vnímat, ale intenzita vnímání se liší. To, jak moc si člověk rozdílu všimne, závisí na jeho citlivosti, typu obsahu a předchozích zkušenostech s různými obnovovacími frekvencemi. Je tedy určitě možné, že absenci 120Hz někteří lidé skutečně nevnímají jako problém, protože mezi touto obnovovací frekvencí a 60Hz nevidí buď žádný rozdíl, nebo jsou odlišnosti jen minimální. Na druhou stranu je ale třeba pamatovat i na ty lidi, kteří rozdíl vnímají a kteří by tedy logicky navýšení na 120Hz ocenili. Právě pro ty tak může být iPhone 16 určitým zklamáním, jelikož je absence ProMotion displeje pro ně osobně bolestná. Pro ty, kteří 120Hz nevnímají, ale skutečně mohl Apple vytvořit de facto dokonalý telefon.
iPhone 16 (Plus) & 16 Pro (Max) lze zakoupit zde
iPhone 16 (Pro) je nejvýhodnější u Mobil Pohotovosti, kde k němu dostanete 3letou záruku zcela zdarma a pořídíte ho na splátky bez jakéhokoli navýšení.
Ja to teda nepoznam, rsp jsem to nekoumal…. mel jsem nekolik let 12 pro max a ted mam 15 pro max, jedine co jsem si vsimnul, ze 15 je videt na slunci lepe sry.
ale teraz ked vezmes 60Hz do ruky, uz rozdiel uvidis a pacit sa ti to nebude.. :)
Patrné je to hlavně po nějakém čase používání. Návrat k nižší frekvenci je potom více bolestný. Pokud to někdo vidí poprvé, nemusí mu připadat rozdíl tak velký. Po pár chvílích je ale jasné, že celý zážitek z používání, je najednou nějaký příjemnějsí, plynulejší a oku lahodící. Chce to používat, vždyť takové displeje jsou dnes všude. 120Hz není žádná Pro funkce, ne v roce 2024.
Bohužel iOS uživatel netuší co je to „pravých“ 120Hz když to Apple omezuje na 80Hz. Stačí si porovnat vedle sebe 120Hz Android vs 120Hz iOS telefon a uvidíte jak to scrollování na iOS je neplynulé.
Šíříš kraviny, najdi si měření fps u iPhone.
Neřekl bych, že si vymýšlím..
https://wccftech.com/ios-18-limiting-iphone-display-refresh-rate-to-80hz-instead-of-120hz/
https://www.youtube.com/watch?v=MF69YlnPVqw&t=112s&ab_channel=VelianSpeaksTech
https://www.youtube.com/watch?v=OM6Zj9RdluI&t=2s&ab_channel=WCReviews
Sry, 12 pro max par let, ted mam 15 pro max, nevidim rozdil, asi nejsem narocny uzivatel.
Já mám 11 Pro Max a 60Hz vůbec neřeším
Hry nehraji tam by to bylo nejspíš znát.
Zkoušel jsem na prodejně iP15 a ani nějaký rozdíl tak je ale nic hrozného.
Typicky když posunuji text na webu tak na 69Hz je text při rychlejší posunu mírně rozmazaný, u 120Hz je to lepší.
Já jsem kvůli tomu vyměnil 15 plus za 15pro max to se fakt nedalo problém se zrakem a jsem spokojený ❗️
Z osobní zkušenosti vím, že dokud jsem měl iPhone s 60Hz, nijak jsem tento „problém“ nepociťoval. Poprvé jsem si to uvědomil až když jsem měl 14 PRO a manželka 13. Říkal jsem si, že se ty animace nějak divně sekají, aktuálně jsem zkusil dát na iPhonu 15 PRO režim nízké spotřeby a ejhle, úplně stejné sekání animací a obsahu. Takže ano, je to znát, ale primárně pro někoho, kdo používá 120 Hz a pak vezme do ruky 60 Hz. Pokud máte celou dobu iPhone 60 Hz, bude Vám to jedno.
Na prodejně jsem vedle sebe zkoušel 16 Pro a 16, na přímém srovnání jsem to i já viděl, ale v reálu mi to (zase jen mně osobně) vůbec nepřišlo jako problém a šel jsem tedy do „obyčejné“ 16. A to jsem přecházel ze 14 Pro.
Na telefonu čtu hlavně statický text, hry tam nehraju, videa minimálně, takže pro mě je těch 60HZ OK, bez problémů.
Takže je to opravdu individuální.
První produkt od Applu s ProMotion byl iPad Pro 10.5″ (2017) tehdy jsem ho zkoušel hned vedle předchozího iPadu Pro 9.7″, rozdíl v plynulosti obrovský, pak už jsem se nechtěl vracet zpátky ke staršímu modelu. Na základním modelu iPhonu nevidím nic špatného, když ho koupím mámě (70let), tak tý je fakt jedno jestli má 60 nebo 120Hz ;)
Ale jestliže byť základní model stojí 24000,- tak „minimálně“ 90Hz by si zasloužil, 60Hz je ostuda i jen ve specifikacích.
Já jsem psal, že mám 60Hz a stačí mi to :-)
Ale to není, že bych to nepoznal, jen to pro mě není důležité. Kdysi vyšel návod, jak co nejvíce prodloužit výdrž baterie a toto byl jeden z parametrů, proto jsem na 60Hz. To nastavení se mi zřejmě přenáší už od 13pro.
Mohl bych to vypnout, když mám Pro Max s velkou baterkou, ale… nějak se mi nechce :-)
U tohoto tematu se pravidelne zapomina take na jeden zdravotni aspekt:
Vyšší obnovovací frekvence, například 90 Hz nebo 120 Hz, může zlepšit plynulost obrazu a snížit blikání, což může být pro oči méně namáhavé. Na druhou stranu, nižší obnovovací frekvence, jako je 60 Hz, může způsobit více blikání, což může vést k větší únavě očí při delším používání.
Ja rozdiel vnimam, jasne, ze vidiet to je, ale 60 Hz mi vobec nepride ako zasekane, takze to mam na 15PM vypnute. Ine sekanie mi je neprijemne, napriklad ked sa cela web stranka zasekne vacsinou kvoli pomalemu netu, nie taketo. Mat vecer o cca 10% baterky viac sa mi zda uzitocnejsie. A to telefony so 120Hz mam uz asi aj piaty rok, vzdy pri novom telefone nacas vykusam, zistim, ze to stale zbytocne zere bateriu a potom to vypnem …
Poznat to je, pokud je člověk zvyklý na ProMotion. Já mám zkušenost z iPadu, když jsem teď kupoval nový tak jsem zkusil M2 Air, ale nedalo se to. Hlavně při prohlížení internetu a pomalém scrollování to vypadá divně. Musel jsem Air vrátit a ač nerad, přihodit pěkných pár tisíc za Pro.