V opravitelnosti Apple produktů se dost možná blýská na lepší časy. Zdá se totiž, že na ní Apple začíná čím dál tím víc pracovat, což dokládá zejména skvělá opravitelnost letošních iPhonů 16 (Plus). Ty se již dostaly do rukou odborníkům z iFixit, kteří je řádně rozebrali, aby následně zjistili, jak skvěle v nich Apple vyřešil například uchycení baterie.
Ještě před představením novinek se objevovaly velmi často spekulace ohledně plánů Applu na zjednodušení jejich opravitelnosti, což se rozborem řady 16 potvrdilo. U základních modelů totiž Apple použil nový typ lepidla baterie, který reaguje na nízké napětí tím, že se od baterie „odpojí“. Jinými slovy, jakmile je ke konektorům v telefonu připojen zdroj nízkého napětí (například baterie), akumulátor telefonu se prakticky okamžitě uvolní a jeho vyjmutí z telefonu je tedy díky tomu extrémně jednoduchou záležitostí.
Odborníci z iFixit si rovněž pochvalují novou softwarovou funkci Asistent oprav, která slouží pro uživatelskou kalibraci originálních náhradních dílů v zařízeních, či skvěle sepsané manuály pro opravy telefonů. Rozpačití jsou pak naopak z tlačítka Ovládání fotoaparátu, které je k šasi telefonu přivařeno a tedy pokud přestane fungovat, je třeba vyměnit celý rám telefonu a nikoliv jen dané tlačítko. Nicméně i přes pár typově podobných omezení označuje iFixit i díky skóre opravitelnosti 7 z 10 bodů, které telefonu udělil, iPhone 16 jakožto nejlépe opravitelný iPhone v historii Applu. Oproti loňsku měl Apple v tomto směru udělat doslova obří skok kupředu, což pomáhá v celkové udržitelnosti daných zařízení.
iPhone 16 (Plus) & 16 Pro (Max) lze zakoupit zde
Při koupi iPhone 16 a 16 Pro u Mobil Pohotovosti dostanete k telefonům zcela zdarma prodlouženou záruku na 3 roky (dárek v hodnotě až 7 200 Kč). A při upgradu ze starého telefonu vás novinka vyjde už za 544 Kč x 26 měsíců, a to díky službě Koupíš, Prodáš, Splácíš. Mrkněte na mp.cz/apple-iphone-16 a zjistěte víc.
Vždycky se tady s chutí nadává na Evropskou unii, ale je to právě ona, kdo se o tenhle pokrok zasadil. Teď už dokonce Evropský parlament i členské státy v Radě EU přijaly směrnici o právu na opravu, takže teď mají členské státy dva roky na zahrnutí směrnice do svých zákonů. Každý, kdo poté bude chtít prodávat na území EU, bude muset respektovat právo na opravu, což přinese až půl milionu pracovních míst, zlevní to používání velké i malé elektroniky pro spotřebitele a ušetří desítky milionů tun elektronického odpadu ročně.
https://www.penize.cz/reklamace/457798-pravo-na-opravu-se-blizi-projdete-si-jak-ma-fungovat
EU je se svojí ekonomikou extrémně silný hráč a může si dovolit tlačit i na největší korporace na světě, stejně jako to udělala s USB-C na iPhonech. To by bez ní taky nebylo.
To je tak, aby občas někde zaznělo, že ta EU fakt nevymýšlí jenom kraviny, ale že je hrozně důležitá a spoustu věcí dělá dobře, stačí se trošku dívat. A nic jako bruselský diktát neexistuje, všechno do posledního paragrafu si vyjednávají členské státy. Když tam budeme posílat neschopné lidi, budeme mít pravidla, která nám nevyhovují, o ničem jiném to není.
Děkuji za rzozumný názor.
Já bych doplinil, že Evropa jako asi nejhustěji osídlený kontinent s vysokým životnim standardem, může ukazovat cestu. Máme se luxusně jako nikdy v dějinách, takže jestli naše drobné omezení pomůže ostatním uvědomit si „hele ono to jde“ tak to bude jenom dobře.
Vždy bude existovat % lidí, co si nechá vnutit i to, že země je placatá. Klíč je ve vzdělání.
iPhone 16 je určitě mnohem opravitelnější než předchůdci, ale pořád není nejopravitelnějším iPhonem – těmi jsou pořád iPhone 3G z roku 2008 a iPhone 3GS z roku 2009.