Čeká nás revoluce na poli klávesnic u laptopů? Napovídala by tomu alespoň nová patentová přihláška Applu. Podíváme-li se na současné klávesnice, ty jsou poměrně náchylné na prach, tekutiny a jiné drobky. Tento problém byl jedním z důvodů, proč Apple představil svůj motýlkový mechanismus třetí generace. Ten obsahoval silikonovou membránu používanou k odklonění prachu a ke ztišení psaní. Ta se ale také ukázala jako problematická, a tak se Apple vrátil ke klasickému nůžkovému stylu.
Apple hodlá jít ale (možná) jiným směrem. Nová patentová přihláška myslí na klávesnici bez pohybových komponent. V návrhu společnosti Apple by místo pohyblivých kláves byla použita skleněná tabule s vyvýšenými částmi, které by ukazovaly, kde se která klávesa nachází. Když uživatel stiskne jednu z vyvýšených částí kláves, klávesnice detekuje vložení síly do této „klávesy“ a zpracuje ji obvyklým způsobem v rámci aplikace. Použití vyvýšených kláves by umožnilo navrhované klávesnici nabídnout uživatelům určitou formu hmatové odezvy, což uživatelům umožní přesně vědět, kde jsou jejich prsty umístěny ve vztahu ke středu každé klávesy. Jelikož je panel skleněný, mohl by pod něj Apple zahrnout displej. To by mohlo umožnit, aby byly symboly kláves definovány sekundárním displejem ve spodní části notebooku, což by umožnilo snadno změnit rozložení klávesnice na jiný jazyk nebo verzi specifickou pro konkrétní aplikaci. Kromě toho by boční části mohly být použity jako forma trackpadu vedle prvku klávesnice. Samozřejmě se jedná pouze o patent, který Apple nemusí nikdy uvést v život.
Jj at do toho jdou. Zase koupim verzi pred a budu cekat x let nez se vrati k normalu (magsafe, usb porty, tan svitici bar napred bez, pak s Esc klavesou…). Ja mam casu dost ;)
To zase dopadne.
Pane bože, proč, proč je všechno potřeba dělat ještě složitější než to je? To by prostě nestačilo přestat nad notebookem svačit a psát na něm špinavýma rukama? Což je teda i moje neřest, to zase jo.
1. Jako nevidomý na takovéhle klávesnici nebudu moct normálně psát, protože si po ní budu pořád přejíždět prsty abych našel nějakou klávesu, jenže tím už budu rovnou psát. Aby se tomu zabránilo, bude muset být tlakový senzor nastavený na vyšší hodnotu, takže nedotisknutí klávesy bude taky dost pravděpodobné při rychlejším psaní.
2. Manželka se živý jako profesionální přepisovatelka a něco takového by si v životě nekoupila, protože každý kdo píše rychle všema deseti ví, že je to k ničemu. Proč se asi u spousty klávesových nástrojů výrobci snaží co nejvíc napodobit klavírní kladívkovou mechaniku? Protože kdyby keyboardy fungovaly bez zdvyhu a mechanického odporu, tak by se na to nedalo pořádně hrát. Nikdo se zdravým rozumem si na hudební produkci nekoupí dětskou hrací podložku nebo nebude mít v autě dotykový volant. Tohle zase musel vymyslet někdo, kdo na počítači akorát hraje hry nebo sem tam vyplní nějakej formulář a 95 % jeho práce tkví v klikání myší.
3. Mechanická klávesnice se v nejhorším dá i po domácku opravit, vyměnit, nežere sama o sobě baterii a podobně. Tahle zbytečná zrůdnost bude drahá jako prase, neservisovatelná, nějaký sekundární displej a senzory budou zbytečně plácat baterku, na slunci to stejně nebude vidět a ve tmě to bude zbytečně svítit, takže to máme další senzory na jas a kdo ví co dalšího. Já třeba na klávesnici nepotřebuju vidět vůbec, podsvícení mám vypnutý a tím pádem mi i externí vydrží měsíce bez nabíjení.
Když píšu, mám u voiceoveru vypnutou odezvu klávesnice, protože nepotřebuju ujištění o tom, že jsem daný znak napsal. Ale na tomhle zázraku si to asi zase budu muset zapnout, protože klávesnice, která za mě přemýšlí o tom jestli jsem chtěl něco napsat není úplně to čemu bych věřil. Touchbar se taky nijak zásadně neosvědčil, motýlkové klávesnice byly za trest a oni si prostě nedají a nedají pokoj. Do prčic, ať zůstanou u normální klávesnice, udělají jí vyměnitelnou bez potřeby měnit celý kryt se vším a bude po starostech. Do mřížek reproduktorů taky padá bordel, větrák ho nasává, do portů se zanáší z konektorů, tohle je přece na uživateli, aby si nedrobil do počítače, stejně jako můžu nadávat jedině sám sobě, kdybych si vylil pití do klavíru, psacího stroje, na sešit nebo do mixpultu. Nepotřebuju vodotěsné repráky, notebooky a podobně, protože s tím primárně nejdu plavat nebo nabírat písek, ale poslouchat to a psát na tom.