Přestože zřejmě leckdo čekal, že Apple po představení svého prvního AR/VR headsetu ovládne právě tento segment, nestalo se tak. Hlavním hráčem tohoto trhu tak i nadále zůstává Meta se svými headsety Quest, které jsou v porovnání s Vision Pro podstatně levnější, avšak z hlediska technických specifikací horší a i softwarově méně zajímavé. To se sice mělo v dohledné době změnit, nicméně nyní Meta otáčí.
Po představení Vision Pro si Meta uvědomila, že pokud chce být schopna do budoucna držet krok na poli headsetů ohledně technických specifikací, je třeba vyvinout high-endový headset Quest se specifikacemi srovnatelnými právě s Vision Pro. Představení tohoto headsetu mělo proběhnout v roce 2026 či 2027 s tím, že měl vynikat například micro OLED displeji s vynikajícím rozlišením a širším zorným polem, než které nabízí Vision Pro. Zařízení pak mělo být prodáváno za cenu kolem 1000 dolarů, díky čemuž tak mělo být uživatelsky zajímavější než řešení Applu. Nyní však měla Meta rozhodnout o tom, že vzhledem k neúspěchu Vision Pro, kdy se jej má do konce roku prodat méně než 500 000 kusů po celém světě, nemá smysl na vývoji high-endového Meta Quest headsetu pracovat.
Ukončení vývoje high-endové verze měla oznámit Meta svým zaměstnancům v průběhu minulého týdne s tím, že svět zkrátka ještě není připraven na příchod drahých headsetů. Je proto mnohem smysluplnější se zaměřit na dokončení headsetu Quest 4, který by byl k dispozici za cenu kolem 500 dolarů. Ten bude sice technologicky méně zajímavý, zato však díky své nižší ceně dokáže zaujmout vícero zákazníků. Zdá se tedy, že svět si bude muset na rozmach AR/VR jako takového ještě nějakou dobu počkat, respektive pro něj bude muset dozrát.
Žádný rozmach VR/AR nás nečeká. Jedná se o naprosté niche, které je slepou cestičkou a v budoucnu ho nečeká nic než zapomenutí.
Žádná technologie nevyřeší ten nejzákladnější problém, s kterým se AR/VR potýká a tím je vnitřní ucho. Příroda nás vybavila velmi citlivým akcelerometrem zabudovaným do vnitřního ucha a ten předává mozku signály o tom, jak se pohybujeme. A pokud z tohoto akcelerometru přicházejí výrazně odlišné signály než z očí, tak se tělo začne domnívat, že jsme snědli něco otráveného a vyvolá zvracení. Odborně se to nazývá kinetóza. Samozřejmě někteří na ni trpí více a jiní méně, ale máme ji ve své DNA. V omezenější míře se s tím setkáváme již v autě, obzvláště na zadních sedačkách. Ale ve VR/AR je tento problém mnohem významnější.
K tomu přidejme, že mít delší dobu půl kilogramu váhy na hlavě (navíc nerovnoměrně rozložené, na rozdíl od třeba vojenské přilby) je slušnou zátěží na krční svalstva.
Tohle jsou prostě principiální problémy, které nevyřeší ani jemnější rozlišení displejů, ani nižší latence, ani více kamer z venku, ani luxusní hliníkové zpracování. Lidé nebyli ochotni používat 3D brýle ke 3D televizím. Podobně dopadne celé AR/VR.
Souhlasím, že koncept brýlí jak ho známe, nepřinese žádný rozmach. Tvrdím to dlouho a příklad s 3D je přesný. Nesouhlasím však s ostatním. Do budoucna se nějaké střední ucho řešit nebude ani váha. Jednou to přijde. Meta dělá velkou chybu, že nevyvíjí top model, protože na něm bude Apple dál stavět a postupně může Metu převálcovat právě v době kdy to začne být masovka, ale nevylučuju a doufám, že to bude jiný koncept.